Çocuğun Kaçırılması ve Alıkonulması | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Çocuğun Kaçırılması ve Alıkonulması

Çocuğun Kaçırılması ve Alıkonulması

Çocuğun Kaçırılması ve Alıkonulması, Boşanma davaları neticesinde hakimlerin çocuğun velayeti konusunda verdiği karardan sonraki süreçte, velayet sahibi olmayan tarafın çocuğun kaçırılması ve alıkonulması suçunu işlediği pek çok kez görülmüştür.

Çocuğun Kaçırılması 

Türk Ceza Kanun’unun ilgili maddelerinde çocuğun kaçırılması ve alıkonulması suçunun nasıl değerlendirileceği açıklanmıştır.

Buna göre, velayet sahibi olmayan anne veya babası tarafından çocuğun kaçırılması ve alıkonulması söz konusu olabildiği gibi kendi rızasıyla evi terk eden çocuğun yabancı birisi tarafından kaçırılması ve alıkonulması suç olarak nitelendirilir.

Bu tür vakalarla en çok karşılaşıldığı durum, devam eden boşanma davalarıdır. Usul gereği boşanma davasıyla ilgilenen hakim, uygun bulduğu durumlarda çocukların velayetini geçici olarak bir taraf verilmesine hükmeder.

Çocuk Kaçırma Suçu Ve CezasıEğer kaçırılan ve alıkonulan çocuk 16 yaşını doldurmamışsa…

Ancak bu aşamadayken geçici velayete sahip olmayan anne ya da babanın çocuğu kaçırarak, kanunen velayet hakkı olan tarafa çocuğu götürmemesi çocuğun kaçırılması ve alıkonulması suçunun işlenmesi anlamına gelir. Bu hususta çocuğun yaşı çok büyük önem arz etmektedir. Eğer çocuk 16 yaşından büyükse velayeti elinde bulundurmayan taraf ve hısımlarının çocuğu karışması durumu, çocuğu hürriyetinden yoksun bırakılması suçu olarak yorumlanamaz.

Çocuğun Kaçırılması Alıkonulması Cezası

Türk Ceza Kanunu Ceza hukukunda , 16 yaşın altındaki bir çocuk velayet hakkını elinde bulunduran anne ya da babasının yanından zorla kaçırılması ve alıkonulması en az 3 ay olmak üzere, bir yıla kadar hapis cezasını gerektirir. Eğer kaçırılan çocuk 12 yaşının altındaysa söz konusu ceza bir kattan az olmamak üzere artırılabilir.

Çocuğun anne, baba ya da onların kan hısımları tarafından kaçırılması dışında yabancı kişiler tarafından çocuğun kaçırılması ve alıkonulması durumu da yaşanabilir.

Çocuk kendi rızasıyla evden kaçtıysa ve tamamen kendi iradesiyle ilgili yabancının yanına gittiyse de alıkonuluyor sayılır. Eğer bu süreçte çocuk tehdidi şantaj ya da gerçek dışı çağrılar ile yabancıların yanında tutuluyorsa, bu kez kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçu da işleniyor demektir.

Evini terk etmiş bir çocuğu kendi rızasıyla bile olsa yetkili makamlara haber vermeden yanında, evinde bulundurmak suç olarak değerlendirilir. Bu durumda, çocuğu alıkoyan kişi için en az 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istenebilir.

Avukat ve danışmanlık konuları için sayfayı ziyaret ediniz.

368 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Telefon WhatsApp