Disiplinsizlik ve Ahlaki Durum Nedeniyle Ayırma

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İdare Hukuku  > Disiplinsizlik ve Ahlaki Durum Nedeniyle Ayırma

Disiplinsizlik ve Ahlaki Durum Nedeniyle Ayırma

Disiplinsizlik ve Ahlaki Durum Nedeniyle Ayırma

Disiplinsizlik Ve Ahlaki Durum Nedeniyle Ayırma | Disiplinsizlik ve ahlaki durum nedeniyle görevden ayırma nedir? Tüm çalışanlar olduğu gibi devlet memurlarının çalışma koşulları, hakları, sorumlulukları ve yükümlülükleri kanunlarla belirlenmiştir. Ancak özel sektör çalışanlarından farklı olarak devleti temsil ettikleri için bir takım sorumlulukları bakımından bazı farklı uygulamalar mevcuttur.

Örneğin,  özel bir firmada çalışanın zimmetine para geçirmesi, patronu ya da o olaydan mağdur olan bazı insanları ilgilendiriyor olabilir. Ancak devlet memuru iseniz yapacağınız bu tür usulsüzlükler tüm vatandaşların vergisinden çalmak, onların haklarına girmek olarak yorumlanır.

Adı üzerinden, ‘devlet memuru’ olduğunuz için devleti temsil etmek en büyük yükümlülükleriniz arasındadır. Disiplin cezaları, meslekten çıkarma, usulsüzlük gibi durumlar çok daha yakından ve titizlikle takip edilmelidir ve öyle yapılmaktadır.

Görevden uzaklaştırma bir tür tedbir kararıdır

Devlet memurlarının karşılaşabileceği cezai şartlardan birisi de görevden uzaklaştırmadır. Eğer ilgili memur disiplin suçu işliyorsa, o memurun görevden kalmaya devam etmesi çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Görevden uzaklaştırma suçun tespiti veya yargılama aşamasında suç kesinleşene kadar alınan bir tedbir kararı olarak da yorumlanabilir.

Disiplinsizlik suçuna yönelik soruşturma devam ederken herhangi bir aşamada görevden uzaklaştırma kararı alınabilir. Eğer soruşturma öncesinde görevden uzaklaştırma kararı alındıysa, ilgili soruşturma 10 gün içerisinde başlatılmak durumundadır. Böyle bir soruşturma talebi, memura yönelik kasıtlı bir zarar görme amacı tespit edilirse, soruşturmayı başlatan amir için de cezai işlem başlatılabilir.

Memuru görevden uzaklaştırma yetkisi kimdedir?

Görevden uzaklaştırma kararını vermeye yetkili kişi ve kurumlar, genel müdürlük müfettişleri, yetkili amir, valiler, kaymakamlar ya da bakanlıklar dır.

Disiplin soruşturmalarında en fazla 3 ay görevden uzaklaştırma verilebilirken, eğer bir ceza soruşturması değilse 2 ay içerisinde yetkili amir soruşturma sürecinde her 2 ayda göreve iade kararı alabilir.

Görevden uzaklaştırma cezası alan memur maaş alır mı?

Görevden uzaklaştırılan memur, yeniden göreve iade edilene ya da cezası belirlenene kadar maaşının 3/2 olan kısmı almaya ve özlük haklarını korumaya devam eder.

Göreve iade kararı hangi durumlarda alınır?

Yargılaması reddedilen, beraat kararına hükmedilen, memurluktan çıkarma cezası dışında ceza alanlar, kovuşturması genel af ile kaldırılanlar, memurluğa engel olmayacak nitelikte bir ceza alıp da cezası ertelenen memurlar için görevine iade kararı verilebilir. Göreve iade edilen memurlar, uzaklaştırma cezası aldığı süre zarfında maaşlarının alamadıkları 3/1 olan kısmını geri alırlar. İdari dava avukat ve danışmanlık konuları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum Bırak