Atla

Doktor Hatası Yanlış Teşhis Tedavi Sonucu Ölüm


Doktor Hatası Yanlış Teşhis Tedavi Sonucu Ölüm

Doktor Hatası Yanlış Teşhis Tedavi Sonucu Ölüm

Doktor Hatası Yanlış Teşhis Tedavi Sonucu Ölüm


Modern tıp dünyasında hekimler tarafından malpraktis yani doktorun, hastanenin ve diğer sağlık çalışanlarının hatalı teşhis ve tedavi uygulamaları, beceri eksiklikleri, hastaya ilişkin sorumluluklarını yerine getirmemesi ve standart prosedür dışında hareket etmesi durumunda meydana gelen hastanın zararlarıdır.

Hatalı tedavi uygulayan ya da hatalı teşhis koyan bir hekim ile ilgili olarak hastaların karşı karşıya kaldıkları sağlık problemleri ve hatta kimi hallerde ölüm hallerinde (yakınları) tazminat davası açma hakkı doğmaktadır.


 

Doktor Hatası Yanlış Teşhis Tedavi Sonucu Ölüm

Malpraktis davası yani yanlış tedavi nedeniyle tazminat davası açılması ile kişinin yanlış tedavi veya teşhis gibi kendi iradesi dışında sağlık kurum veya çalışanlarının sorumluluğunda olan uygulamalardan kaynaklı hastalığının geçmemesi, daha büyük sağlık sorunları yaşaması ve hatta hayatını kaybetmesi gibi durumların oluşturacağı hem maddi hem de manevi zararların tanzim edilebilmesi amacı ile maddi ve manevi tazminat davası açılabilmektedir.

Bu doğrultuda hasta veya yakınları tarafından devlet hastanesinde meydana gelen yanlış tedavi kaynaklı zararların tanzim edilmesi için tazminat davasının devlete karşı açılması gerekir. Fakat devlet memuru doktor ve diğer sağlık görevlilerinin görevden ayrılabilmeleri kişisel kusuru bulunuyorsa, tazminat davası doğrudan doktor veya diğer sağlık görevlisine karşı açılabilir.

Bu noktadaki teknik hukuki araştırma ile tespiti gerçekleştirilir. Yani eğer devlet hastanesinde görevli olan kamu görevlisi doktorun şahsi hatasının, hastanenin hatasının önüne geçiyor ise devlet memuru olan doktora karşı da tazminat davası açılabiliyor.

 

Özel Hastaneye Tazminat Davası

Yanlış teshis, tedavi veya ameliyat nedeniyle tazminat davalarında özel hastaneler, devlet hastanelerinden farklı olarak söz konusu hatayı gerçekleştiren doktorun şahsi hatası olsa dahi hastane bünyesinde adam çalıştıran ve işleten sıfatı ile doktor ile birlikte tazminat davası açısından sorumluluk taşımaktadır.

Bu çerçevede de tazminat davasının özel hastanelerde doktor ve hastaneye karşı açılması gerekir.

 

yanlış tedavi ceza davası

Doktor Hatası Sonucu Ölüm Yargıtay Kararı


13.Hukuk Dairesi Esas:  2006/10057 Karar: 2006/13842 Karar Tarihi:  19.10.2006

Rehabilitasyon evveli mide şikayeti olan davacının bu husustauyarılmasına ve sual sorulmasına karşın, kendisi sağlığını rizikoya atacak şekilde bu vaziyeti bildirmeyerek ve ısrarla bu ilacı 9 gün kullanarak mide kanaması geçirmesine sebebiyet vermesi de yaşamın alışılmış olanakışına makul düşmemektedir. Öyle olunca rapor, dosya muhtevası ile uyuş­mamaktadır.

Mahkemece davacıya uygulanan tedavide, doktor hata ve kusuru bulunup bulunmadığı,  Üniversiteden seçilecek üroloji,  gastroloji,  dahiliye uzmanlarının bulunduğu üç kişilik bilirkişi heyetinden alınacak açıklamalı, gerekçeli, denetime elverişli raporla belirlenip, sonucuna uygun karar verilmesi gerekir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Doktor Hatası Yanlış Teşhis Tedavi Sonucu Ölüm - Yorum
  ALİYE USAL -
  7 Ağustos 2016

  Doktor Hatası Sonucu Ölüm Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

  Cevapla
 • Doktor Hatası Yanlış Teşhis Tedavi Sonucu Ölüm - Yorum
  NEJAT YÜCE -
  15 Ağustos 2016

  Doktor Hatası Sonucu Ölüm Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Doktor Hatası Yanlış Teşhis Tedavi Sonucu Ölüm - Yorum
  Hakverdi -
  16 Aralık 2016

  Doktor Hatası Sonucu Ölüm Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
Yorum Bırak