Dosya Masrafının İadesi İstemi

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Banka Dosya Masrafı İadesi  > Dosya Masrafının İadesi İstemi

Dosya Masrafının İadesi İstemi

Dosya Masrafının İadesi İstemi

Dosya Masrafının İadesi İstemi ile başvuru konusu, Bankalar kredi vermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak iyi bir araştırma yapmadan kredi almamalısınız bunun en büyük nedeni de sizin hiç farkında bile olmadan çıkarttıkları masraflar.

Banka dosya masraflarının geri alınması  Tüketici Mahkemesi tarafından alınan 14.04.2011 tarihli karar ve bu kararı onaylayan Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 15.12.2011 tarihli kararıyla kredilerde yeniden yapılandırma esnasında bankalar tarafından alınan dosya masrafı gibi ek ücretlerin de geri alınmasının önünün açılması ile dosya masraflarının iadesi konusu tüketiciler açısından önem kazanmıştır.

Banka dosya masraflarının geri alınması, dosya masrafı olarak da bilinen ve bankalarca iade edilmesi gereken alacak kalemleri; dosya masrafı, komisyon, istihbarat ücreti, finansman yapılandırma ücreti, yapılandırma aşamasında alınan %2 erken kapama ücreti, ipotek fek yazısı ücreti ve banka görevlisi tarafından da yapılan ipotek tesis ücreti ya da ekspertiz ücretidir.

Sayılan bu alacak kalemleri, tüketicinin talebi ile banka tarafından verilen dökümlerde da açıklama olarak yer almaktadır. Fakat bazı bankalar farklı isimler ve kodlar altında da kesinti yapmakta ve dekonttan iade edilecek meblağ net gözükmemektedir. Bu durumda da dikkat edilmesi gereken ve yargılamada esas alınan husus; bankanın farklı isimler başlığında da almış olsa dahi aldığı bu masrafların da zorunlu gider olduğunu da ispat edilip edilemediğidir. Banka dosya masraflarının geri alınması, banka aldığı masrafın zorunlu olduğunu da ispat edemediği takdirde iade ile mükelleftir.

Uygulamada bankaların tüketicileri de yıldırmak amacıyla talep edilen dekontları ücret karşılığı verdikleri görülmektedir. Banka dosya masraflarının geri alınması, mahkeme ve hakem heyetleri, dekont için alınan bu ücretlerin de başvuru sonunda  da tüketiciye ödemesine karar vermektedir.

Banka dosya masraflarının geri alınması, bankaların kredi kullandırırken kredi dosya masrafı adı altında aldıkları  ek bir ücret vardır. Bazı müşterilerin yaptıkları itirazlar ve açtıkları davalar da sonucunda da bankalardan kredi masraflarını geri aldıkları söylenebilir. Peki kimler kredi masraflarını geri isteme hakkına da sahiptir.

Aslında her kredi kullanıcısı da böyle bir hakka sahiptir. Banka dosya masrafının geri alınması eğer kredi sözleşmenizde bu türden bir masrafın geri alınacağına dair herhangi bir hüküm yoksa sizde kredi dosya masraflarınızı geri alabilmek için başvuruda bulunabilirsiniz.  Yargıtay’ın kararına göre bu durum 10 yıl içerisinde kullanılan krediler için geçerlidir. Peki ne yapmanız gerek? Banka dosya masrafının geri alınması kredi dosya masrafınızı geri almak istiyorsanız başvuruda bulunmanız gerekmektedir. (Dosya Masrafının İadesi İstemi)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor