Düğünde Havaya Ateş Açan Kişiler Hakkında Emsal Karar | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Düğünde Havaya Ateş Açan Kişiler Hakkında Emsal Karar

Düğünde Havaya Ateş Açan Kişiler Hakkında Emsal Karar

Yargıtay’dan Düğünde Havaya Ateş Açan Kişiler Hakkında Emsal Karar. Yargıtay sünnet düğününde silahla havaya ateş açan maganda hakkında emsal niteliğinde bir karara imza attı. Düğün sırasında tutukluluk yapan silahı ile bir genci yaralayan maganda hakkında yerel mahkeme tarafından taksirle yaralama suçundan ceza verildi. Ancak Yargıtay’ın araya girmesinin ardından maganda için kasten yaralama suçundan hüküm giymesine karar verildi.

Bursa’da yaşanan somut olayda bir sünnet düğününe katılan kişinin ruhsatsız tabancısıyla havaya ateş açması sonucu bir kişiyi yaralamasına ilişkin Yargıtay emsal niteliğinde bir karara imza attı. Tutukluk yapan silahının bir anda ateş almasıyla bir kişiyi ağır yaralayan adam, jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı. Yerel mahkeme tarafından taksirle yaralama suçundan verilen ceza Yargıtay tarafından bozulunca emsal karar ortaya çıktı.

Yargıtay Kasten Yaralama Cezasına Hükmetti

Sünnet düğününde tutukluk yapan tabancasının bir anda ateş almasıyla bir genci yaralayan maganda hakkında Yargıtay 12. Ceza Dairesi emsal niteliğinde bir karara imza attı. Somut olayda Asliye Ceza Mahkemesi tarafından taksirle yaralama cezasına hükmedildi. 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu kapsamında verilen mahkumiyetin hüküm açıklamasının geri bırakılması kararı dikkat çekti.

Yaşanan somut olayda sanık avukatı tarafından karar temyiz edilince Yargıtay 12. Ceza Dairesi devreye girerek yerel mahkemenin bu kararını bozdu. Yargıtay tarafından verilen emsal kararda taksirle yaralama ve muhtemel kast ile yaralama suçları detaylıca tanımlandı. Yargıtay ayrıca sanığın idrakinde olarak düğünde silahı kullandığına dikkat çekilen karar, düğülerde havaya ateş açan magandalar için emsal niteliği taşıdığı ifade edildi.

Hükmün Bozulmasına Karar Verildi

İlk derece mahkemesinin kararının ardından Yargıtay ilgili dava dairesine taşınan davada, çok sayıda misafirin katıldığı bir ortamda silahla havaya ateş ettiğine dikkat çekilen sanık, tutukluluk yapan silahının ortamdaki insanları yaralamasının kişi tarafından idrak edildiği ifade edildi.

Açıklanan gerekçelere göre suç vasfında yanılgıya düşülerek yazılı şekilde verilen bilinçli taksirle yaralama suçu üzerinden değerlendirmenin yanlış olduğu ifade edilerek, Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından söz konusu kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildi.

61 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Telefon WhatsApp