Atla

Duruşmalı Temyiz


Duruşmalı Temyiz

Duruşmalı Temyiz

Duruşmalı Temyiz

Yargıtaya Temyiz Başvurusu Nasıl Yapılır?

 Birçok kişi bu sorunun cevabını tam olarak bilmemektedir. Yargıtaya Temyiz Nasıl Yapılır diye soran birisi ilk olarak bir dilekçe hazırlamalı ve kararın verildiği mahkeme ya da farklı bir mahkemeye temyiz başvurusunda bulunmalıdır.

Asliye mahkemelerinde 15 Sulh mahkemelerinde ise 8 gün içerisinde başvurunun yapılması gerekmektedir. Aksi durumda temyiz hakkı düşmüş olunacaktır. Bu Yargıtaya Temyiz Başvurusu Ne Zaman Yapılır sorusunun cevabıdır. Ayrıca Yargıtay Temyiz Başvurusu Nasıl Yapılır sorusunun cevabı da yukarıda verilmektedir.

               Temyiz başvurusu çeşitli alanlarda yapılmaktadır. Hemen hemen aklınıza gelebilecek her şeyde temyiz başvurusu yapabilirsiniz. İş Davası Temyiz, iş davalarında yapılan temyizdir. Boşanma Davası Temyiz, boşanma davalarına yapılan temyizdir.

Ceza Davası Temyiz ise ceza davalarına yapılan temyiz olarak adlandırılmaktadır. Temyiz ise verilen bir kararın tekrar geri alınması içilen açılan dava olarak adlandırılmaktadır. Sizde temyiz davası açmak istiyorsanız bizimle irtibata geçmelisiniz. Avukatlarımız size her konu hakkında bilgi vereceklerdir. Sizde bizim sayemizde istediğinizi elde edeceksiniz.

Yargıtay Duruşmalı Temyiz Örnek Kararlar

 

ÖZET: Kanıtlarla iddia ve savunma; duruşma göz önünde tutularak tahlil ve takdir edilmiş, sübutu kabul olunan fiillerin unsurlarına makul şekilde tavsif ve tatbikatları yapılmış bulunduğundan, sanıklar ve suça sürüklenen çocuk müdafilerinin yerinde, görülmeyen temyiz itirazları ile sanık ... müdafiin duruşmalı araştırma sırasındaki sözlü savunmasının reddiyle hükümlerin onanması gerekmiştir.

****

ÖZET: İhtiyati hacze itiraz edenler vekili, borcun ipotekle güvence altına alındığını söyleyerek ihtiyati haczin kaldırılmasını istemiş, mahkemece itirazın duruşmalı olarak incelenmesi neticeninde ihtiyati haciz talebinemevzu edilen kredi borcunun ipotekle güvence altına alındığının tapu kaydı ve ipotek resmi senedinden anlaşıldığı gerekçesiyle itirazın kabulü ile ihtiyati haczin kaldırılmasına hüküm verilmiş, hüküm ihtiyati haciz isteyen banka vekilince temyiz edilmiştir. 
Usul ve yasaya makul olan karar onanmıştır.

****

ÖZET: Kanıtlarla iddia ve savunma; duruşma göz önünde tutularak tahlil ve takdir edilmiş, sübutu kabul olunan fiillerin unsurlarına makul şekilde tavsif ve tatbikatları yapılmış bulunduğundan, sanık müdafiin yerinde görülmeyen temyiz itirazları ile duruşmalı araştırma sırasındaki sözlü savunmasının reddiyle kısmen re'sen de temyize tabi hükümlerin onanması lazım olur.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Duruşmalı Temyiz - Yorum
  ONUR ÇİFTCİ -
  7 Ağustos 2016

  Özgürlük ve hukuk ikiz kızkardeşlerdir. Özgürlük sadece sağlam bir düzen içinde

  Cevapla
 • Duruşmalı Temyiz - Yorum
  SEHER ÖZÇAM -
  13 Ağustos 2016

  Duruşmalı Temyiz dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Duruşmalı Temyiz - Yorum
  YAREN BOYSAN -
  21 Eylül 2016

  Duruşmalı Temyiz Makaleniniz net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Duruşmalı Temyiz - Yorum
  NARİN MANGIR -
  15 Ekim 2016

  Duruşmalı Temyiz Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Duruşmalı Temyiz - Yorum
  Zafer -
  24 Kasım 2016

  iyi günler kolay gelsin. Duruşmalı Temyiz hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • Duruşmalı Temyiz - Yorum
  Görkem -
  2 Aralık 2016

  Duruşmalı Temyiz Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
Yorum Bırak