Duruşmalı Temyiz

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Ceza Hukuku  > Duruşmalı Temyiz

Duruşmalı Temyiz

Duruşmalı Temyiz

Duruşmalı Temyiz | Yargıtaya Temyiz Başvurusu Nasıl Yapılır?Birçok kişi bu sorunun cevabını tam olarak bilmemektedir. Yargıtaya Temyiz Nasıl Yapılır diye soran birisi ilk olarak bir dilekçe hazırlamalı ve kararın verildiği mahkeme ya da farklı bir mahkemeye temyiz başvurusunda bulunmalıdır.

 

Asliye mahkemelerinde 15 Sulh mahkemelerinde ise 8 gün içerisinde başvurunun yapılması gerekmektedir. Aksi durumda temyiz hakkı düşmüş olunacaktır. Bu Yargıtaya Temyiz Başvurusu Ne Zaman Yapılır sorusunun cevabıdır. Ayrıca Yargıtay Temyiz Başvurusu Nasıl Yapılır sorusunun cevabı da yukarıda verilmektedir.

 

Temyiz başvurusu çeşitli alanlarda yapılmaktadır. Hemen hemen aklınıza gelebilecek her şeyde temyiz başvurusu yapabilirsiniz. İş Davası Temyiz, iş davalarında yapılan temyizdir. Boşanma Davası Temyiz, boşanma davalarına yapılan temyizdir.

 

Ceza Davası Temyiz ise ceza davalarına yapılan temyiz olarak adlandırılmaktadır. Temyiz ise verilen bir kararın tekrar geri alınması içilen açılan dava olarak adlandırılmaktadır. Sizde temyiz davası açmak istiyorsanız bizimle irtibata geçmelisiniz. Avukatlarımız size her konu hakkında bilgi vereceklerdir. Sizde bizim sayemizde istediğinizi elde edeceksiniz. | Duruşmalı Temyiz

 

Yargıtay Duruşmalı Temyiz Örnek Kararlar

 

ÖZET: Kanıtlarla iddia ve savunma; duruşma göz önünde tutularak tahlil ve takdir edilmiş, sübutu kabul olunan fiillerin unsurlarına makul şekilde tavsif ve tatbikatları yapılmış bulunduğundan, sanıklar ve suça sürüklenen çocuk müdafilerinin yerinde, görülmeyen temyiz itirazları ile sanık … müdafiin duruşmalı araştırma sırasındaki sözlü savunmasının reddiyle hükümlerin onanması gerekmiştir.

****

ÖZET: İhtiyati hacze itiraz edenler vekili, borcun ipotekle güvence altına alındığını söyleyerek ihtiyati haczin kaldırılmasını istemiş, mahkemece itirazın duruşmalı olarak incelenmesi neticeninde ihtiyati haciz talebine mevzu edilen kredi borcunun ipotekle güvence altına alındığının tapu kaydı ve ipotek resmi senedinden anlaşıldığı gerekçesiyle itirazın kabulü ile ihtiyati haczin kaldırılmasına hüküm verilmiş, hüküm ihtiyati haciz isteyen banka vekilince temyiz edilmiştir.
Usul ve yasaya makul olan karar onanmıştır.

****

ÖZET: Kanıtlarla iddia ve savunma; duruşma göz önünde tutularak tahlil ve takdir edilmiş, sübutu kabul olunan fiillerin unsurlarına makul şekilde tavsif ve tatbikatları yapılmış bulunduğundan, sanık müdafiin yerinde görülmeyen temyiz itirazları ile duruşmalı araştırma sırasındaki sözlü savunmasının reddiyle kısmen re’sen de temyize tabi hükümlerin onanması lazım olur.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]
'

4 Sorular

 • ONUR ÇİFTCİ
  Cevapla 7 Ağustos 2016 - 11:51

  Mesaj : Ağustos 2018 de kendi isteyimle işten ayrıldım tazminat hakkım olmadığı için bende sgk 3600 gün parasini almak için sgk kağıt aldım aldığım evrakı sirkete verdim bana bu güne kadar 2000 tl yattı şirket parami vermiyo dava açma olasılığı varmı

 • SEHER ÖZÇAM
  Cevapla 13 Ağustos 2016 - 11:52

  Mesaj : MRB.BEN KAMU KURULUŞUNDA ÇALIŞAN KADROLU İŞÇİYİM 13 SENEDİR ÇALŞMAKTAYIM İŞYERİNDEN ÇIKMADAN KIDEM TAZMİNATI ALABİLİRMİYİM.

 • Zafer
  Cevapla 24 Kasım 2016 - 21:05

  iyi günler kolay gelsin. Duruşmalı Temyiz hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 • Görkem
  Cevapla 2 Aralık 2016 - 11:53

  duruşmalı temyiz ne kadar sürer ve boşanmada duruşmalı temyiz nedeniyle yargıtay duruşma sonucu hemen belli olur mu

Avukata Soru Sor