Ecrimisil Davası Zamanaşımı | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Ecrimisil Davası Zamanaşımı

Ecrimisil Davası Zamanaşımı Dilekçe

Ecrimisil Davası Zamanaşımı hakkında bilgi verecek olursakEcrimisil davası, bir taşınmazın haksız kullanılması ya da işgali nedeniyle doğacak olan maddi kayıpların karşılanması için açılan bir tazminat davasıdır.

Hukuki literatürde ecrimisil davası olarak bilinen kavram, halk arasında yaygın olarak haksız işgal davası olarak da bilinir.

Ecrimisil Davası Zamanaşımı

Birçok farklı şekilde dava konusu olarak karşımıza çıkan ecrimisil davaları, genellikle konutu veya işyerini zamanında terk etmeyen kiracılar için ev sahipleri tarafından, kendi mülkünde izinsiz yapılan inşaatlar, miras paylaşım süreçlerinde taşınmazların haksız işgal edilmesi gibi durumlarda ecrimisil davası açılması söz konusu olabilir.

Yukarıda saydığımız örnekleri çoğaltmak mümkün. Özetle ecrimisil davası açabilmek için ilgili taşınmazın izinsiz kullanılması ve bu hak işgalinden dolayı malikin zarara uğramış olması yeterlidir.

Ecrimisil Davası Zamanaşımı ve Kötü Niyet

Ecrimisil davasında bir diğer önemli kriter ise haksız işgalde bulunan kişinin kötü niyetli ve bilinçli bir şekilde hareket ediyor olmasıdır. Hukuki bir kavram olan iyi niyetli olmayan zilyet tanımı da ecrimisil davalarında söz konusudur.

Bir kişinin geri vermekle yükümlü olduğu bir şeyi haksız bir şekilde alıkoyması ve bu alıkoyma nedeniyle hak sahibini zarara uğratması durumunda tazminat ödemesi gerektiği kanunlarla belirlenmiştir.

Ecrimisil Davası Zamanaşımı Ne Kadardır?

Haksız işgalin tespit edildiği durumlarda, açılacak ecrimisil davalarında geriye dönük en fazla 5 yıllık tazminat talep edilebilir.

Ecrimisil Davalarında Tazminat Bedeli Nasıl Belirlenir?

Açılacak olan ecrimisil davasında söz konusu tazminat bedeli hesaplanırken, taşınmazın konumu, büyüklüğü, imar durumu, tarlalar için verimliliği, konut kiralarında emsal konutların kira değerleri gibi unsurlar değerlendirilir.

Ecrimisil Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Ecrimisil davaları, dava konusu olan taşınmazın bulunduğu bölgedeki Asliye Hukuk Mahkemelerine verilecek olan dilekçe ile açılır.

Yazılacak olan ecrimisil dilekçe örneği internet ortamında bulunabileceği gibi açılacak olan davadan sonuç alınabilmesi ve hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan destek almak gerekir.

Avukatla birlikte hazırlanacak olan dilekçede davacının, davalının ve bunların vekilliğini yapacak avukatların isimleri, kimlik numaraları ve iletişim bilgileri yer almalıdır.  Davacı ve davalı bilgilerinin hemen altına, dava konusunu kısaca özetlenmelidir.

Ardından açılacak olan “Açıklamalar” başlığının altında ecrimisil iddiasına sebep olan olaylar net bir şekilde açıklanmalı ve talepler kanunu dayanakları ile ifade edilmeli. Ayrıca yapılan açıklamaları destekleyecek şekilde varsa uygun delillere de ecrimisil dilekçesinde yer verilmelidir.

209 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Telefon WhatsApp