Emsal Karar: Ev İşlerini Yapmamak Boşanma Sebebi Sayıldı! | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Emsal Karar: Ev İşlerini Yapmamak Boşanma Sebebi Sayıldı!

Ev İşlerini Yapmamak Boşanma Sebebi

Emsal Karar: Ev İşlerini Yapmamak Boşanma Sebebi Sayıldı! Bursa’da Yargıtay’a giden karşılıklı boşanma davasında inanılmaz karar çıktı. Bölge mahkemesinin kadın lehine verdiği kararı bozan Yargıtay ev işlerinin yapmayan kadını kusurlu saydı. Yargıtay’ın verdiği karar şaşkınlık yarattı.

Bursa’da bir süredir şiddetli geçimsizlik sebebi ile ayrılmak isteyen çift karşılıklı olarak boşanma davası açtı. İki tarafında davalı-davacı konumunda olduğu mahkeme Yargııtay’a kadar gitti. Bölge mahkemesinde maddi ve manevi tazminat hakkı verilen kadın Yargıtay’da kusurlu sayıldı ve bölge mahkemesinin kararı bozuldu. Yargıtay tarafların eşit kusurlu olduğuna kanaat getirerek, tazminata gerek olmadığına hükmetti. Verilen karar ise şaşkınlık yarattı.

Bölge Mahkemesi Kadın Lehine Karar Verdi

Bursa’da şiddetli geçimsizlik sebebi ile karşılıklı boşanma davası açan çifte şaşkınlık veren karar çıktı. Aile Mahkemesi’ne şiddetli geçimsizlik sebebi ile başvuru yapan çiftten kadın eşinin kendisine sürekli hakaret ettiğini ve şiddet uyguladığını iddia etti. Kadın eşinin kendisine “cahil, kadın mısın” gibi söylemlerde bulunduğunu açıklayarak fiziksel şiddet uyguladığını söyledi. Erkek olan taraf se eşinin ev işlerini yapmadığını, çocuklarla ilgilenmediğini, sürekli evi terk ettiğini ve güven sarsıcı olaylar yaşadığını iddia etti. Bölge mahkemesi tarafların iddialarını dinledikten sonra erkeğin daha fazla kusurlu olduğuna karar verdi. Mahkeme kadının da kusurlu olduğunu belirtmekle beraber daha az kusurlu olduğuna kanaat getirerek, kadına maddi ve manevi tazminat hakkı verdi. Bölge mahkemesi kadına aylık 250 lira tedbir ve 250 lira yoksulluk nafakası verilmesine ayrıca 10 bin lira da mavi tazminat verilmesine hükmetti.

Bölge mahkemesi davada kadının iddia ettiği hakaret ve şiddet suçlarının kanıtlı ve şahitli olduğu ancak kadının güven sarsıcı olarak nitelendirilen suçlarının ispatlanmadığı gerekçesi ile bu kararı verdiğini açıkladı. Erkeğin saha kusurlu olduğuna karar verdiği erkek davacı davayı istinaf mahkemesine taşımak istedi. İstinaf mahkemesinden red yiyen dava Yargıtay’a taşındı.

Yargıtay Kararı Bozdu, Taraflar Eşit Kusurlu Kabul Edildi

Yargıtay’a giden davada bölge mahkemesinin verdiği tazminat kararı bozuldu. Yargıtay kadının ev işlerini yapmamasını ve çocuklarla ilgilenmemesini göz önüne alarak tarafların eşit kusurlu olduğuna karar verdi.

272 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp