Atla

Boşanma Süreci Ve İşlemleri


Boşanma Süreci Ve İşlemleri

Boşanma Süreci Ve İşlemleri

Boşanma Süreci Ve İşlemleri

En İyi Boşanma Avukatı Kavramı Aile Hukuku içerisinde yer alan boşanma davaları ülkemizde geniş yer tutmaktadır. Hatta bazı boşanma davaları görsel ve yazılı basında günlerce gündemde kalmaktadır. Toplumda gümdem oluşturan boşanma davalarında genelde popüler kişilerin boşanmaları, mal varlıkları, nafaka miktarları, istenilen tazminat miktarları dudak uçuklatan rakamlardan bahsedilmektedir.

Ünlü boşanma avukatı, en iyi boşanma avukatı  kavramlarıda bu gelişmeler ışığında ortaya çıkmaktadır. Ünlü boşanma avukatı, iyi boşanma avukatı konusunu Habertürk gazetesinde Ayşe Özek Karasu tarafında o kadar güzel kaleme alınmış ve anlatılmış ki, bu yazıyı sizlere alıntı alarak paylaşmak istedik. Yazının başlığı da çok ilgi çekici, ve boşanmada yaşanan büyük olayları tüm çıplaklığı ile dile getirmiş.

Hollywood'un boşanma avukatı

Öyle 3-5 artist değil, son 15 yıldır Hollywood'da boşanan bütün şöhretlerin avukatı Laura Wasser. Şimdi de "Brangelexit" davasında Angelina Jolie'nin avukatı. Tam bir güç simsarı. Öyle taktikleri var ki... İki ayrı boşanma davasını denk getirmek gibi. Medyanın dikkatini dağıtmak için Laura Wasser'ın aileyi paralamadan, iflas etmeden boşanmanın yollarını anlattığı kitabı da var. Kadın doğuştan hukukçu. Adının baş harflerinde yazılı; Laura Allison Wasser, yani "LAW", karşılığı hukuk. Los Angeles'li eski kuşak milyoner ve şöhretlerin evlenme-boşanma avukatı olan babası Dennis Wasser, daha doğduğu gün bu adı vererek kızının kariyerini çizmiş.
Babasının kurduğu "Wasser, Cooperman & Mandles" hukuk bürosunun ortağı olmuş 26 yaşındayken, şimdi 48 yaşında ve Jolie-Pitt boşanmasıyla yeniden sahnede. Yeniden sahnede dediysek, çok geçmiş zaman değil dün de gündemdeydi, Johnny Depp-Amber Heard boşanmasının avukatı olarak. Daha önce Kim dahil 3 Kardashian'ın, Arnold Schwarzenegger'den boşanan Maria Shriver'ın, Martin Sheen'den boşanan Denise Richards'ın, iki boşanmada Stevie Wonder'ın, Scarlett Johannson'dan boşanan Ryan Reynolds'un, Mel Gibson'dan boşanan Robyn Moore'un, Seal'dan boşanan Heidi Klum'un, Megan Fox, Shaquille O'Neal, Ashton Kutcher ve Los Angeles şöhretler âleminde evliliği biten kim varsa tamamının avukatı bu kadın. İlk bakışta sıkı vücutlu pilates hocası ya da yaşam koçlarını andırıyor, marka bandaj elbiseler, platform pabuçlarla dolaşıyor. 10 milyon dolardan az parası olan müvekkilleri kabul etmiyor, vekalet ücreti 25 bin dolar, istişarenin saatine de 850 dolar alıyor. 2003 yılında Angelina Jolie'yi ilk kocası Billy Bob Thornton'dan başarılı bir şekilde boşatan da o. Ama Brad Pitt boşanması daha yüksek profilli, daha çetrefilli bir vaka. Çünkü içinde çocukların velayet savaşı da var. Ve karşılıklı zehir zemberek suçlamalarla savaşın çok sert başladığı da kesin.
ABD'de velayet kavgası ve babalık testini de içeren aile hukuku davalarının 11 milyar dolarlık hacmi olduğu, Laura Wasser'ın de bu alanda başa güreştiği söyleniyor. Laura Wasser'ın adı Britney Spears'in o fırtınalı günlerinde parlıyor. Spears o dönem 22 yaşında, albümü 27 milyon satmış, 30 milyon dolarlık servet yapmış. Ekipteki dansçısı Kevin Federline ile evlenme hevesine kapılınca, menajerleri derhal Wasser'ın kapısını çalıyor. Evlilik sözleşmesi hazırlatmak üzere. Aksi takdirde Kevin kızın servetinin yarısına konacak. Laura Wasser, "Özellikle genç kızlar evlenirken çok âşık oldukları için sözleşme yapmak istemiyorlar" diye anlatıyor sonraları. Neticede Britney'i ikna ediyor. 3 yıl sonra boşanan Britney'in elinde kapı gibi sözleşme var ama, çocukların velayeti, medya ilgisi derken tırlatıyor. TMZ, Radar, Perez Hilton gibi magazin ve dedikodu siteleri bayılıyor olaya; seksi avukat figürüne de... Hukuk çevreleri. "Eğer mahkemede boşanmak istersen babasına; yok mahkeme dışında iyi bir anlaşma yapmak istiyorsan kızına gidersin" diyor. Pazarlık masasında milyonlarca dolar, malikâneler ve özel jetler oluyor. Ama o şekil anlaşma herkesin işine gelmiyor. Mesela Alec Baldwin 2002'de Kim Basinger'dan boşanırken Wasser bürosuna başvuruyor, sonra "Bunlar beni Tom Cruise sandı galiba. Bende o kadar para yok" isyanıyla avukatlıktan azlediyor baba Wasser'ı. Laura Wasser, bir kez evlenip boşanmış; "Bir daha asla" diyor. İki ayrı babadan iki çocuğu var. KIRMIZI HALI ÖNCESİ ASLA Laura Wasser'ın hukuk becerisi dışında bazı taktikleri var.
Mesela boşanma dilekçelerini mahkemeye cuma öğleden sonra veriyor ki, medyada hafta sonu rehaveti başlamış olsun. Ayrıca basına en az sızma Santa Barbara adliyesinden olduğu için, davaları orada açmayı tercih ediyor. "Genelde TMZ haberi bir saat içinde alır" diyor. Nitekim Jolie'nin boşanma dilekçesini TMZ patlatıyor. Bir de medyanın ilgisini dağıtmak için büyük boşanma davalarını aynı döneme denk getiriyor. Sonra gazeteler "Bugünlerde boşanan boşanana" diye haber yapıyor, Gwen Stefani-Gavin Rosdale, Jennifer Garner-Ben Affleck boşanmasını kastederek. Stefani de Garner de Wasser'ın müvekkili. Laura Wasser ketumluğuyla da ünlü. Çoğunlukla büro ortakları bile aldığı davaları bilmiyor. Mesela Antonio Banderas'tan boşanırken Melanie Griffith'in avukatlığını üstleniyor. Dava açılana kadar 1.5 yıl taraflar pazarlık yapıyor, basının haberi olmuyor. Boşanma sezonu genelde ocakşubat aylarında başlıyor. Noel, yılbaşı filan geçmiş, çiftler artık mutluluk pozundan bıkmış oluyorlar. Ama davalar hemen açılmıyor, mart ayı bekleniyor. Çünkü Laura Wasser'ın müvekkileri, şubattaki Oscar töreninde kırmızı halıda yalnız yürümek istemiyor. Yukardaki yazı Habertük gazetesi Ayşe ÖZEK KARASU hanfendinin yazısından alınmıştır.

Boşanma Davalarında Avukat

Boşanma evliliğin sürdürülmesinin eşler tarafından ve bir eş tarafından istenmesi durumunda ortaya çıkan bir durum olmaktadır. Evliliğin yapılması gibi yasal olarak boşanmanın da yapılması gerekmektedir. Başarılı bir şekilde ve sorunsuz olarak bu konuda bir avukat ile çalışılması önemli avantajlar sağlanabilecektir. Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olabilmektedir. Bu iki durumda da avukatlardan yardım alınması büyük bir avantaj sağlayacaktır. Anlaşmalı boşanma davaları eşlerin birbirleri ile anlaşarak boşanmak istemesi durumunda ortaya çıkmaktadır.

Sorunsuz bir şekilde bu davaların görülmesi ve tek celsede sonuçlanabilmesi için bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle anlaşmalı boşanma davalarının sadece boşanmak konusunda bir anlaşmanın yapılması olarak anlamamak gerekmektedir. İki tarafta boşanmayı isteseler bile boşanma sonrasında ortaya çıkacak hukuki durumlar ve haklar konusunda anlaşmış olmaları gerekmektedir. Bir konuda bile aralarında anlaşmazlık durumunda bu davalar çekişmeli boşanma davalarına dönmektedir. Bu sebeple davaların başarılı şekilde sonuçlanması için tarafların yasal haklarını biliyor olması ve hazırlanacak anlaşmalı boşanma protokolünde bunlar hakkında detaylı şekilde anlaştıklarını belirtmeleri gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davaları genel olarak çok kolay bir şekilde ve kısa sürede sonuçlanabilmesi konusunda tercih edilmektedir. Bu konuda yeterli hukuki bilgiye sahip olunmaması durumunda davaların kabulü ve görülmesi sırasında sorunlar yaşanabilmektedir. Bu konularda bir boşanma avukatına gidilmesi sürecin kısalması ve sorunsuz bir şekilde tüm haklardan yararlanılması mümkün olacaktır. Anlaşmalı boşanma davaları yanında çekişmeli boşanma davaları daha uzun süreçlerde gerçekleşene ve daha karmaşık olan davalardır. Bu boşanma türünde eşlerden birinin boşanmayı istememesi veya davacı tarafın diğer tarafı bir konuda suçlaması mümkün olmaktadır. Boşanma konusunda yasalarda haklı ve geçerli boşanma sebepleri belirtilmiştir. Bu konuda Yargıtay'ın verdiği kararlarda bulunmaktadır. Bu sebeple de boşanmak konusunda bu sebeplerden birinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Çekişmeli boşanma davası açacak olan tarafında bu konuda bir ispat yükümlülüğü bulunmaktadır. Evliliğin sürdürülememesi durumunda ve davalı tarafın kurusu konusunda bir ispat yapılması gerekmektedir. Özellikle aldatma sebebi ile boşanma davalarında bunun ispat edilmesi konusunda ve aile içi şiddet ve baskı gibi durumların ispat edilmeleri durumunda tanıklar ve deliller oldukça önemlidir. Mahkeme ifadeler kadar bu konudaki açık delillere değer vermektedir. Bir eylemin ve olayın ispatı konusunda mahkemeye geçerliliği olan delillerin sunulması oldukça önemlidir. Özelikle gizlice telefonlardan alınacak bilgiler, gizli kamera kayıtları ve telefon dinleme gibi yasadışı durumlar ile delil toplanması mahkemece kabul edilmeyeceği gibi bir suç olmaktadır. Bu sebeple bu tür davalarda haklılığın ve boşanma sebebinin ispat edilmesi konusunda ciddi ve titiz bir çalışma yapılmalıdır. Deneyimli boşanma avukatları ile bu konu çalışılması yasal geçerliliği olan ve mahkemenin bu konuda olumlu karar vermesini sağlayacak delillerin ve tanıkların bulunması sağlanabilmektedir.

Bu durumda kısa sürede davaların görülmesi ve istenilen şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Boşanma davaları birçok durumda rencide edici ve psikolojinin bozulmasına sebep olan durumlar olabilmektedir. Şiddet ve aldatılma gibi durumlarda kısa sürece sonuca ulaşarak kötü günlerin geride kalması istenmektedir. Bu durumlarda başarılı bir avukat ile çalışılması işlemlerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi ve kısa sürede sonuca bağlanmasını sağlayabilmektedir. Özellikle çekişmeli olan davalarda birden fazla duruşma yapılabilmektedir. Farklı tarihlerde yapılacak bu duruşmalar sürecin aylarca sürmesine neden olabilmektedir.

Bu durumda gerekli hakların alınması ve çocukların bakımları gibi konularda mahkemenin kararlarının istenilen şekilde olmasının sağlanması avukatlar ile mümkün olabilmektedir. Bu tarz davalarda başarılı avukatlar ile çalışmak oldukça önemlidir. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanma Süreci Ve İşlemleri - Yorum
    İmamoğlu -
    27 Kasım 2016

    Anlaşmalı boşanma davası açmak istiyorum en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

    Cevapla
Yorum Bırak