Evli Olsan Da Bunu Yapamazsın Yargıtay’dan Emsal Karar! | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Evli Olsan Da Bunu Yapamazsın Yargıtay’dan Emsal Karar!

Evli Olsan Da Bunu Yapamazsın Yargıtay’dan Emsal Karar!

Evli Olsan Da Bunu Yapamazsın Yargıtay’dan Emsal Karar! Geçtiğimiz yıl İzmir’de meydana gelen olayda Yargıtay emsal oluşturacak bir karar verdi. “Evli de olsan bunu yapamazsın!”

Geçen senelerde A.B ile B.B evlendi. Aralarındaki anlaşmazlıkların ardından B.B isimli genç koca, eşinin kendisini aldattığını söyleyerek ayrılma kararı aldı. Bu karar sonrasında çift, mahkemeye başvurarak boşanmak istedi.

Tazminat ve Nafaka Ödemek İstemedi

Genç koca B.B, boşanmaları halinde eşine tazminat ve nafaka ödemek istemeyince ilginç bir yönteme başvurdu. Eşinin kendisini aldattığını ispatlamak amacıyla otomobiline GPS cihazı taktırdı ve torpido gözüne bir kayıt cihazı yerleştirdi. Aracı kullanan genç kadın A.B, kayıt cihazını fark edince savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Başlatılan soruşturmanın sonucunda savcılık; B.B’nin özel hayatı ihlal etmediğini, eşiyle evlilik sözleşmesinin devam ettiğini ve bu nedenle iki taraf arasında özel hayatın gizliliğini ihlal eden bir suç olmadığı kanaati ile soruşturmayı takipsizlik kararıyla kapattı. Bu kararın üzerine genç kadın A.B, bu takipsizlik kararına itirazda bulundu.

Takipsizlik Kararına İtiraz

Genç kadının itirazı üzerine dosyayı tekrar incelemeye alan Yargıtay, “Eşi tarafından kiminle, ne için, nasıl, nerede ve ne zaman görüştüğü gibi hususları tespit etmek amacıyla eşinin bilinmesini istemeyeceği özel yaşam alanına rıza göstermeden, GPS takip cihazı ile takip edip müdahale ettiği ve evlilik birliği ile eşlerin hiçbir sınır olmaksızın birbirlerini sürekli gözetleyebileceği ve denetleyebileceği anlamına gelmez.” diyerek kararı bozdu ve emsal oluşturacak bir karara imza attı.

133 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp