Evlilik Dışı Çocuğun Nüfusa Kaydı Nasıl Yapılır? | Ankara Avukat

Evlilik Dışı Çocuğun Nüfusa Kaydı Nasıl Yapılır?

Evlilik Dışı Çocuğun Nüfusa Kaydı Nasıl Yapılır?

Evlilik Dışı Çocuğun Nüfusa Kaydı Nasıl Yapılır? Bebek dünyaya gelip doğum gerçekleştikten sonra aileye doğum kağıdı verilir. Bu kağıtta doğumu yapan kişi yani annenin adı, doğumun yapıldığı yıl, ay, gün ve saat ile birlikte bebeğin kız mı erkek mi olduğu yazılıdır.

Anneyle babanın evli olduğu doğumlarda anne ya da baba herhangi bir nüfus müdürlüğüne başvurarak bebeği nüfusa kaydedebilirler. Anne babanın aynı anda nüfus müdürlüğüne gitmesine gerek yoktur.

Anne babanın evli olmadığı durumlarda dünyaya gelen çocuğun nüfus kaydı evlilik sonucu dünyaya gelen çocukların kaydından biraz farklıdır.

Evlilik Dışı Çocuğun Nüfusa Kaydı 2018

Evlilikle bağlı olmayan ilişki sonucu dünyaya gelen bebeği baba nüfusuna kaydedebilmesi için nüfus müdürlüğüne anneyle birlikte gitmesi gerekmektedir. Nüfus müdürlüğünde çocuğun kendi çocukları olduğunu kabul ettiklerine dair “tanıma senedi” imzalanır.

Kayıt için anne babanın nüfus cüzdanı ve ayrıca doğumdan sonra hastanede verilen doğum belgesi götürülmesi gerekir.

Bebeğin nüfus kaydı ilk otuz günde, ayı dolmadan yapılması gerekir. Evlilik dışı bebeğin nüfus kaydı ilk otuz günde yapılmazsa 69 lira para cezası ödenmek durumunda kalınır.

Evlilik dışı dünyaya gelen çocuk nüfusta kimin üzerine kayıtlı olursa olsun, anne baba evli olmadığı için velayet her zaman annededir. Ancak velayetin annede olması bebeğin babasından kaynaklanan haklarını kullanmasına engel oluşturmaz.

Baba vefat ederse onun yasal mirasçısı olma özelliğini korur. Babanın sosyal güvenlik imkanlarından faydalanır.

Evlilik dışı dünyaya gelen çocuğun velayeti annede olduğu için babanın yapmasına kimi şeyler vardır. Bunlardan biri çocuğun adresini değiştirememesidir.

Çocuğun ikametgahı anneye bağlıdır. Ancak anne çocuğun ikametgahını değiştirebilir.

Evlilik dışı dünyaya gelen çocuğun nüfusa kaydı sırasında anne babanın başkalarıyla evli olmaları durumu anne babanın nüfusa alma durumu farklılık gösterir.

Evlilik dışı dünyaya gelmiş olan çocuğu başka biriyle evli olan baba nüfusuna geçirebilir. Ancak başka biriyle evli olan anne için aynı şey söz konusu değildir. Annenin başka biriyle evli olup olmadığı nüfus müdürlüğünde incelenir.

Anne başka biriyle evli ise eğer çocuk evli olduğu kocasından başka birisinin üzerine geçirilemez. Çocuğun başka bir adamdan olmasının sonucu değiştirmiyor. Hem anne hem de babanın bu durumu açıkça söylemesi de farklı sonuç doğurmayacaktır.

Evlilik dışı ilişkiden dünyaya gelen çocuğu baba kabul etmediği durumlarda, anne babalık davası açabilme hakkına sahip. Evlilik Dışı Çocuğun Nüfusa Kaydı Nasıl Yapılır?

4 SORULAR

 1. Özlem Kaya dedi ki:

  merhabalar, ben türk vatandaşıyım ve 7aylık hamileyim. nişanlım yabancı, evlilik işlemlerini halledemedik çünkü ikamet süresi dolmuş ve kaçak durumunda… bebek doğana kadar yanımda durmasını istediğim için şartlı giriş çıkış yapmıyor. soruma gelecek olursak, kaçak durumunda olan birisi çocuğu tanıyabilir mi? bebeğim doğduğu gibi baba hanesinde, babasının adını yazmak istiyoruz. onun soyadını istiyoruz. beraber yaşıyoruz zaten. nüfusa kayıtta nasıl bir sıkıntı bizi bekliyor. bu konularda çok bilgisizim, umarım yardımcı olursunuz. teşekkürler.

 2. sude nazlı dedi ki:

  Merhaba ben şuan dulum 2012 yilinda eşim öldü hala onun soyadini taşıyorum suanda birlikte yaşadığım biri var ondan bebek bekliyorum sorum şu bebege kimlik çıkartırken kimin kütüğünde gözükür nüfusta benim adım yazılınca ölen esimin ailesi bunu öğrenebilirmi

 3. Neşe V. dedi ki:

  Merhabalar..ben almanyada yasiyorum turk vatandasiyim.almanyada 2017 yilinda bosandim.tr de tanima tenfiz davam devam etmekte.eski es vekalet vermiyor o yuzdden uzun suruyo..1 mahkemeye 6 kasimda girdim.yakinda 7 mayisda ikinci davam olucak.ben suan imam nikahli turkiyeden bidiyle evliyim 6 aylik hamileyim.ama tr de evli gorunuyom ..cocugumu oz babasinin uzerine nasil yazdirabiirim.eski es kesinlikle bir vekalet yada babalik reddi yapmiyor.
  Saygilar

 4. Boşanma Hakkında dedi ki:

  Iyi gunler benim sorum şuan eşim hamile ve iddet tarihi bitmeden doğum yapacak. İlk eşinden iki yıldır ayrıydı önce çekisme sonra anlaşmalı boşandılar. Şimdi benim ne gibi bir yol izlemem lazım.Çocugumun nüfus islemlerini nasıl yaparim? Çocuğu üstüme alabilirmiyim? Bana bir yadimci olursanız sevinirim.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri