Evlilik Tazminatı Ne Kadar Sürede Verilir? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Evlilik Tazminatı Ne Kadar Sürede Verilir?

Evlilik Tazminatı Ne Kadar Sürede Verilir?

Evlilik Tazminatı Ne Kadar Sürede Verilir? Evlilik tazminatı almak evlenen kadınların bu sebeple işten ayrılması neticesinde verilmektedir.

Evlilik Tazminatı Ne Kadar Sürede Verilir?

Evlilik tazminatı almak için belirlenen koşulları yerine getirmek gerekmektedir. Buna göre:

 • Evlilik tazminatı, kadınlara ödenen kıdem tazminatı türüdür.
 • Kadının kendi isteği ile evlenmeden işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alması söz konusu değildir.
 • Kadının evlilik sebebiyle kıdem tazminatı alması için evlendiğinin belgelenmesi gerekmektedir.
 • Bu tazminat yalnızca kadın çalışanlara verilmektedir. Erkeklerin bu tazminatı alması söz konusu değildir.

Evlilik Tazminatı Nasıl Alınır? Evlilik Tazminatı Ne Kadar Sürede Verilir?

Evlilik tazminatı başvurusu kadın tarafından yapılmaktadır. Evlilik tazminatı almak için evlenmiş olan kadınların bir seneyi geçmemek koşuluyla başvuru yapması gerekmektedir. Evlilik tazminatı almak için:

 • Evlilik tazminatı yalnızca kadın çalışanlara verilmektedir. Erkeklerin evlilik sebebiyle tazminat alması söz konusu değildir.
 • Kadınların evlilik tazminatı alması için en az bir senedir çalışıyor olması gerekmektedir. Kadının bir seneden az çalışması durumunda tazminat alması söz konusu değildir.
 • Kadının bu ödemeyi alması için sigortalı olması gerekmektedir.
 • İşten çıkma gerekçesinin evlilik olması gerekmektedir. Evlilik tazminatı almak için işten çıkış dilekçesinin hazırlanması ve işverene verilmesi gerekmektedir.
 • Dilekçe ile beraber evlilik cüzdanının fotokopisi de istifa dosyasına eklenmelidir.

Evlilik Tazminatı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Evlilik tazminatı için şartlar yasalar kapsamında belirlenmiştir. Kadın en az bir senedir sigortalı olarak çalıştığı kuruma istifa dilekçesini yazmalı ve sebep olarak da evlendiğini göstermelidir. Bu ödemeyi almak için taleplerin dilekçe ve noter aracılığı ile işverene iletilmesi gerekmektedir.

Evlilik tazminatı almak için işverene gerekli taleplerin yapıldığında dair belgelerin hazırlanması gerekir. İşverenin ödemeyi yapmaması durumunda yasal olarak hakların aranabilmesi için noter aracılığı ile başvuru yapılması hayati önem taşır.

Evlilik Tazminatı için Avukata Başvurmak Gerekir mi?

Evlilik tazminatı avukat gerektiren bir konu değildir. Ancak işverenin ödemeyi yapmaması halinde, yasal hakları aramak adına avukata başvuru yapılabilir.

Bunun yanı sıra işverenle herhangi bir sorun yaşamamak için de sürecin ilk başından itibaren avukat ile çalışmak da faydalı olabilir. Bu tamamen çalışanın kişisel görüşüne ve kararına bağlıdır.

Evlilik Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Evlilik tazminatının hesaplanması için kadının aldığı son maaş hesaplanmaktadır. Buna göre evlilik tazminatının hesaplanması için:

 • İlk olarak kadının aldığı son maaş ile çalıştığı yıl sayısının çarpılması gerekmektedir.
 • Çalışılan her bir sene için 30 günlük tazminat ödemesi yapılır.
 • Eğer kadın sigortalı 7 sene çalışmış ve 2 Bin TL maaş alıyorsa, 14 Bin TL tazminat alacaktır.
 • Bir seneden daha az çalışan ya da bir seneyi doldurmadan evlenen kadınların bu tazminatı alması söz konusu değildir.

Boşanıp Tekrar Evlenen Kadınlar Evlilik Tazminatı Alabilir mi?

Boşanan ve yeniden evlenen kadınlara tazminat verilmesi söz konusu olabilir. Kadın, evlendikten sonra kıdem tazminatı alabilir. Bu ödemeyi aldıktan sonra boşandıktan sonra tekrar evlenebilir.

Bu noktada kişinin tazminat alıp almayacağına hukuksal incelemeler yapıldıktan sonra karar verilmektedir. Şayet kadının bu hakkı suistimal ettiğine karar verilirse ödeme yapılmaz. Ancak kadının tüm yasal koşulları dürüst şekilde sağladığına kanaat verilirse ödeme yapılmaktadır. Evlilik sebebiyle işten ayrılan vatandaşlar işsizlik maaşı için başvuru yapamaz. İşsizlik maaşı yalnızca işveren tarafından işten çıkarılmış kişilere yapılır.

Evlilik tazminatı almak için işverene noter aracılığı ile dilekçe yazmak ve bir sene içerisinde teslim etmek gerekir. İşten çıkan kadın sigortalıların ardından işsizlik maaşına başvuru yapması söz konusu değildir.

944 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp