Tazminat Hukuku Avukat Ve Danışma Konuları

Tazminat Davaları - İşçi Alacakları Tazminat

İşçi veya işverenin haber vermeden iş akdini feshetmesi, mağdur tarafın ihbar tazminatı kazanmasını sağlıyor. İşten ayrılmadan veya çalışanın işine son vermeden önce ihbarın tebliğ edilmesiyle ilgili süreler İş Hukuku Kanunu’nda yer alıyor.

Bu kanunda yer aldığı üzere; altın aydan daha az çalışan bir işçi için belirlenen süre iki haftadır. Bir buçuk yıla kadar çalışan kişiler için belirlenen süre ise, dört haftadır. Üç yıldan fazla çalışan işçi için süre, sekiz hafta kadardır.

Bu süreler, asgari sürelerdir. Daha uzun sürelerde belirlenebilir. Kanunda tespit edilen süreler içerisinde iş akdi feshedecek kişinin karşı tarafı bilgilendirmemesi halinde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. İhbar tazminatı, İş Kanunu’nda öngörülen sürelere göre hesap ediliyor. İhbar tazminatında ücret dışı etkenler de hesaba katılıyor. Örneğin; işçiye sunulan yemek, servis gibi masraflar da hesap edilerek, ihbar tazminatının bedeli belirleniyor.

Bildirim süresi olmadan iş sözleşmesinin feshedilmesi

İşçi ve işveren arasında sözleşme yapılıyor. Bu sözleşmede, deneme süresi konulabilir. Deneme sürensin iki aydan fazla olması mümkün değildir. Ancak bu süre, sendikalı işçilerde dört aya kadar çıkabiliyor. Deneme süresi içerisinde iş akdinin önceden bilgi verilmeden feshi mümkündür. Böyle bir durumda, ihbar tazminatı söz konusu olmaz.

İhbar tazminatında, iş sözleşmesini fesheden tarafın haklı veya haksız olmasına kesinlikle bakılmıyor. Kanunda öngörülen süre içerisinde iş akdini feshedecek kişinin karşı tarafı bilgilendirmesi icap ediyor. Bunun gerçekleşmemesi durumunda ihbar tazminatı söz konusu olabiliyor.

İşçi bazı durumlarda haber vermeden iş akdini feshedebilir

Askerlik, evlilik ve emeklilik gibi durumları yaşayan işçinin haber vermeden iş akdini feshedebilmesi mümkündür. Böyle bir durumun gerçekleşmesinden sonra işverenin mahkemeye başvurmasının bir önemi yoktur. Çünkü ihbar tazminatını gerektiren bir neden ortada yoktur. İşçi, evlilik, askerlik ve emeklilik durumlarında habersiz iş akdi feshi gerçekleştirebilir. İşçinin haklı bir nedenden dolayı iş akdini feshetmesi ihbar tazminatı kazanmasını da sağlamaz. Sadece ihbar tazminatı ödemekten kurtulmasını mümkün kılar.

Tazminat Davaları - Doktor Hatası

Prematüre doğan ve ikiz kardeşini doğumdan hemen sonra kaybeden küçük E., küvezde geçirdiği 77 günün ardından yaşam savaşını kazandı ama gözlerini kaybetti. 77 günlük yoğun bakım sürecinde doktor ihmali sonucunda iki gözünü birden kaybeden E. bebek bugün 9 yaşında... Önce yaşam savaşını kazanan minik E. annesi ve babasıyla birlikte yıllardır verdiği hukuk mücadelesini de kazandı.

Doğumdan sonra 77 gün boyunca küvezde yoğun bakım tedavisi gördüğü esnada minik E.'nin gözlerini kaybetmesinde ihmali bulunan iki doktora ve hastane yönetimine açılan davada mahkeme, 2 milyon 112 bin liralık maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmetti. 2 milyon 112 bin liralık tazminat faiziyle dikkate alındığında 4 milyon TL’ye ulaşıyor.

Doktor “bir şey yok dedi” eve gönderdi

4 milyon liralık tazminatla sonuçlanan dava dosyalarına göre, minik E.'nin kör kalmasıyla sonuçlanan olaylar 19 Ağustos günü başladı. Erken doğumla 28 aylıkken dünyaya gelen minik E. 77 gün sonra taburcu edilebildi. 3 Kasım tarihinde taburcu edilen E.'nin gözlerindeki şişlikten şüphelenen anne ve baba, doktordan önemli bir durum olmadığı yorumunu alınca evine gitti. Ancak 3 gün sonra yeniden kontrole gelen minik E. ve ailesi, hastanede görevli göz doktoru tarafından bebeğin gözlerindeki durumun ciddi olduğu uyarısını aldı. Göz doktoru taburcu öncesinde kendisine bu durumun haber verilmemesi nedeniyle çocuk doktoruna ulaştı, serzenişte bulundu. Cerrahpaşa'ya sevkedilen küçük bebek ve ailesi buradaki kontrollerin ardından aldığı cevapla bir kez daha yıkıldı. Bebek ameliyat edildi ancak bu müdahale de faydalı olmadı küçük bebek henüz birkaç  günlükken bir gözünün tamamen diğer gözünü de kısmen kaybetti.

Çocuklarının iki gözünü kaybettiği olayı yargıya taşıyan anne ve baba, doğum sırasında ihmali bulunan ve evraklarda imzası bulunan iki doktor için maddi manevi tazminat davası açtı. Yıllarca süren hukuk savaşının ardından mahkeme, 9 yaşında olan E. için 1.987.388 TL maddi, 75.000 TL de manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca anne-babaya da 25'er bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

SIKÇA SORULAN SORULAR