Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları

Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları

Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları, Feshin Geçersizliği ve İşe İade, İşe İade Davası NedirEn geniş tanımı ile işveren tarafından yapılan feshin geçerli olup olmadığını denetleyen bir tespit davası olmaktadır. İşe iade davası fesih bildiriminin tebliğ edilmesinden sonraki bir ay içerisinde açılmalıdır. Bu davayı açabilmek için geçerli olan süre fesih tarihinden itibaren değil, bunun bildiriminin tebliğ edilmesi tarihinden itibaren başlamaktadır.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse, bir işçiye bugün için tebliğ edilen fesih bildiriminde sözleşmesinin 30 gün sonra sona ereceği bildirilmesi durumunda bir ay olan dava açma süresi bildirimin tebliğ edildiği yani bugün itibari ile başlamış olmaktadır.

Farklı bir şekilde belirtirsek dava açma süresi feshin gerçekleşeceği 30’uncu günden sonra başlamamaktadır. İşe İade davalarında ankara avukat ve konusunda uzman avukat ile bu sürecin yönetilmesi önemli bir konudur.

İşveren İşçiyi Hangi Sebepler İle İşten Çıkartabilir?

İşverenin işçiyi işten çıkartması nedenleri konusunda iki ayırım yapılabilmektedir. Bunlardan birincisi İş Kanunun 25’inci maddesinde yer alan haklı nedenler olduğu söylenebilmektedir.

Bir diğeri ise geçerli nedenler olan davranış, verimsizlik ve işyerinin kendi düzeni nedeni ile yapılan işten çıkartmalar olduğu söylenebilir.

Fesih Bildiriminin Şekli ve İçeriği Nedir?

İşe iade konusunda dava açma süresinin fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay olduğu ve bu bildirimin yazılı olarak yapılması gerektiği bilinmelidir. Bunun yanında fesih bildiriminin de yazılı bir şekle uygun olması ve yapılacak fesih konusunda sebebin açık ve kesin bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

Bu şekilde düzenlenen bildirimler hem işçilerin fesih nedenini tam olarak bilmesi ile işe iade davası açılması veya açılmaması konusunda karar vermelerinin sağlanması mümkün olacağını, hem de dava açması durumunda açılan işe iade davasında ispat kolaylığı sağlanması açısından önemli olmaktadır.

İşçinin Savunmasının Alınması | Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları

İşçinin savunmasının alınmasının bir gereklilik olduğu İş Kanunun 19’uncu maddesinde öngörülmekte ve bu kanunda maddesi uyarınca işçinin savunması alınmadan belirsiz süreli iş sözleşmesi davranış ve verimliliği nedeni ile sona erdirilmesi mümkün olmamaktadır. İş Kanununda savunmanın ne şekilde alınacağı konusunda bir düzenleme bulunmamaktadır.

İspat konusunda avantaj sağlanması için yazılı savunma alınması çok daha uygun olacaktır. Bunun yanında işçinin savunma vermekten kaçınması durumunda bir tutanak ile bunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında savunmanın uygun yer ve zamanda istenmesi de gerekmektedir. Ayrıca işçiye makul bir süre verilerek bu süre içerisinde savunmasını vermesi de istenmelidir. Aksi bir durumda savunmadan vazgeçmiş sayılacağı da bildirilmelidir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri