Geçit Hakkı Davası Nasıl Açılır? | Ankara Avukat

Geçit Hakkı Davası Nasıl Açılır?

Geçit Hakkı Davası Nasıl Açılır

Geçit Hakkı Davası Nasıl Açılır? Geçit hakkı davasının açılması Medeni Kanununun 747. maddesiyle verilen bir hak olarak taşınmazın genel yola çıkmak için yolu bulunmaması durumunda taşınmaz maliki tarafından komşu taşınmaz malikine karşı açılabilmektedir.

Geçit Hakkı Davası Nasıl Açılır?

Komşu taşınmazda yapılacak yol nedeniyle hak kaybı yaşanacak olması nedeniyle gerek hak kaybının karşılanması, gerek yapılan fedakarlıkların dengelenmesi amacıyla dava açılan taşınmaz malikine dava sonucunda bedel ödenmesi gerekmektedir.

Geçit hakkı davası nasıl açılır sorusuna verilecek yanıt öncesinde davaya konu olan taşınmazların tapuya kayıtlı olması gerektiği şartı artından yanıt verilmelidir.

Geçit Hakkı Davası Kime Karşı Açılır?

Geçit hakkı davası ana yol ile bağlantı yolu bulunmayan taşınmaz maliki tarafından lehine yol açılmasını talep ettiği taşınmaz malikine karşı açılmaktadır.

Geçit Hakkı Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Geçit hakkı davaları Asliye Hukuk Mahkemeleri’ne açılmalıdır. Taşınmazın bulunduğu ile bağlı Asliye Hukuk Mahkemeleri, geçit hakkı davalarında yetkili mahkemedir.

Geçit Hakkı Davası Açma Koşulları Nelerdir?

Geçit hakkı davası açılabilmesi için sahip olunan taşınmazın ana yol ile bağlantı bulunmaması tek başına yeterli kabul edilmez. Bununla birlikte;

  • Davaya konu taşınmazların tapuya kayıtlı olması gereklidir.
  • Yol talebinde bulunan taşınmaz malikinin kendisine verilecek geçit karşılığı hak kaybı yaşayan taşınmaz sahibine hesaplanacak bedeli ödemeyi kabul etmesi gereklidir.
  • İstenilen geçit hakkı dava açılacak komşu taşınmazlardan en az zarar görecek olanına karşı davanın açılması gereklidir.

Geçit Hakkı Davası Ne Kadar Sürer?

Geçit hakkı davalarının sonuçlandırılması için yargı hedefi 449 gündür. Aleyhinde geçit hakkı vermesi kararı verilen taşınmaz malikinin davayı temyize götürmesi halinde süreç uzayabilmektedir.

Geçit Hakkı Engellenebilir Mi?

Açılan geçit hakkı davasında temyize gidilmediği halde hüküm verilen geçit hakkının engellenmesi söz konusu olmamaktadır.

Geçit Hakkı Davası Masrafları Ne Kadar?

Geçit hakkı davası masrafları matbu mahkeme harçları ile birlikte bilirkişi raporu, avukatlık hizmeti ve dava sonrası alınan geçit hakkı nedeniyle taşınmazından feragat edeceği alan için dava açılan taşınmaz malikine ödenecek tazminatı içerir.

Verilen geçit hakkı nedeniyle doğan zararı telafi amacıyla ödenecek tazminat tutarı mahkeme heyeti tarafından bilirkişi raporuna dayanarak hesaplanır.

Makalede Tazminat Avukatı Ankara konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Gayrimenkul Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

1 SORULAR

  1. Meral N. dedi ki:

    Merhaba. Yolu olmayan limon fidanı dikili bahçe için geçit hakkı davası açıldı ve keşif ve mahkeme günü verildi. Geçit hakkı istediğimiz davalı tarafında aynı şekilde sahibi olduğu yerde limon fidanı var. Geçit hakkını kazanmamız durumunda geçit hakkı olarak kazanılan yol olarak kullanılacak olan yerin arazi gideride ödeniyormu yoksa sadece orada olan ağaçların bedelimi ödeniyor. Eğer arazi gideri ödeniyor ise geçit olarak kullanılan arazinin mülkiyeti bizemi geçiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri