Atla

Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet


Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet

Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet

Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet

GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU NEDİR
 • TÜRK CEZA KANUNUN DA MADDE 155 -
 1. Başkasına ait olup da, (Ek ibare: 5377 - 29.6.2005 / m.18) 'muhafaza etmek veya' belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyedliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır.
 2. Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi halinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur
 3. Ayrıca  Güveni kötüye kullanma suçunun soruşturma ve kovuşturması mağdurun şikâyetine bağlı kılınmıştır.
Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet Nasıl Yapılır
 • Konu hakkında hazırlanmış dava dilekçesi ile birlikte bulunduğunuz yer C.Başsavcılığına müracaat edilir. Davanızı kendiniz takip edebileceğiniz gibi, hukuksal olarak avukat desteği ve danışmanlığıda almakta fayda olduğunu tavsiye ediyoruz.

Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği

... CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NAYAKINAN    : VEKİLİ    : ŞÜPHELİ    : SUÇ     : Güveni Kötüye Kullanma. SUÇ TARİHİ   : …/…/… AÇIKLAMALAR   : 1-) Müvekkilimin r............düzenlemektedir. 2-) Şüpheli ............ kullanılmak üzere her türlü araç ve gereç vermekten de çekinmemiştir. 3-) Şüpheli yine bir keresinde müvekkilimden …...... tüm parçaları ile birlikte kendisine teslim etmiştir. 4-) Şüpheli s................. Müvekkilim bu cihazı kullanarak işlerini yürütmekte ve para kazanmaktadır. Sanık müvekkilimin uyarılarına rağmen cihazı geri getirmemiştir ve kendiişlerinde kullanmaya devam etmektedir. Uyarılara rağmen de teslim etmeye yanaşmamaktadır. HUKUKİ NEDENLER  : 5237 S. K. m. 155 ve ilgili mevzuat. HUKUKİ DELİLLER  : … adlı cihazın faturası, tanıklar ve diğer deliller. İSTEM SONUCU   :Yukarıda açıklanan nedenlerle gerekli yasal kovuşturma yapılarak; şüphelinin cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını, müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz. …/ …/ … Yakınan VekiliAvukat.İlkay UYAR KABA  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • OKYAR ÖZMEN -
  5 Ağustos 2016

  Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
 • TAHA HİMMETOĞLU -
  7 Ağustos 2016

  Bir günlük adalet altmış yıllık ibadetten faziletlidir. (Hz. Muhammed)

  Cevapla
 • BELGİN CELTEMEN -
  10 Ağustos 2016

  Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • RUKİYE DEMİRCİOĞLU -
  11 Ağustos 2016

  Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • SÜMEYYE TÜMKAYA ABDULSAMET SÜMENGEN -
  14 Ağustos 2016

  Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
 • GÜLŞAH TUĞYAN -
  16 Ağustos 2016

  Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • HİKMET BULUT -
  22 Ağustos 2016

  Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • DENİZHAN CİNDORUK -
  8 Ekim 2016

  Güveni Kötüye Kullanma Suçu Nasıl Oluşur, Bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  17 Ekim 2016

  Güveni kötüye kullanma suçunun gerçekleşebilmesi için zilyetliğe konu mal üzerinde, muhafaza etmek veya belirli şekilde kullanmak olan devir amacı dışında tasarrufta bulunmuş olması veya zilyetliğin kendisine devredildiğini inkar etmesi gerekir.

  Cevapla
 • Burcu -
  2 Ocak 2017

  Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • İmre -
  22 Ocak 2017

  Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
 • Fp -
  23 Şubat 2017

  Güveni Kötüye Kullanma Suçu Şikayet Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
Yorum Bırak