Atla

2018 Yılının Hukuk Ve Toplumsal Yaşam Alanında Neler Değişiyor

2018 Yılının Hukuk Ve Toplumsal Yaşam Alanında Neler Değişiyor

2018 Yılının Hukuk Ve Toplumsal Yaşam Alanında Neler Değişiyor

2018 Yılına Merhaba dedik

İş Hukukunda Zorunlu Arabuluculuk Hayatımıza Girdi

İş kanunda yapılan değişiklikle iş hukuku alanında işçi alacakları ve işe iade taleplerinin ilk çözüm yolu artık Arabuluculuk sistemi içerisinde çözümlenecektir. Eğer işçi alacakları ve işe iade talebi ile yapılacak arabuluculuk görüşmesinde sonuç alınamaz ise iş mahkemesine dava açabilmektedir.

İş Hukuku alanında yapılan bu değişiklik 2018 yılında iş mahkemelerinde dava açma şartı olup, arabulucuya başvuru zorunludur.

2018 Yılında İşçi İş Hukukunda Haklarını ARABULUCUK ile Nasıl Alacak

2017 Yılında İşçi İş Hukukunda Haklarını Nasıl Almaktaydı

İşçi haksız olarak işten çıkarılarak tazminatlarının ödenmemesi durumunda 2017 yılında ilk etapda talebi, iş mahkemesine dava açarak işe iade isteyebilmekteydi. Yine ödenmeyen hakları ve tazminat alacakları içinde iş mahkemesine dava açmakyadı.

2017 yılınve öncesinde işçi iş mahkemesine dava açarken bu haklarını avukata noterden vekalet vermek suretiyle iş mahkemesindeki dava sürecini avukat aracılığı ile takip edebilmekteydi.

İş mahkemesine açılan dava duruşma görülmek suretiyle, tanık dinlenip, uzman bilirkişilerce rapor alınarak karar vermekteydi. İş mahkemesinde bu dava süreci yaklaşık 7-8 ay içerisinde sonuçlanmaktaydı. 

2018 Yılında İşçi İş Hukukunda Haklarını ARABULUCUK ile Nasıl Alacak

İşçi işçi alacakları ve işe iade için 20177 yılında olduğu gibi hemen dava açamayacak. Açılsa dahi usul gereği red olacaktır. 

2018 yılında geçerli olan arabuluculuk gereği işçi dava açmadan önce Arabuluculuk merkezlerine müracaat etmesi gerekmektedir.

İşçi arabuluculuk merkezine Avukatı aracılığı ile başvuru yapabilir

İşçi arabuluculuk merkezine Avukatı aracılığı ile başvuru yapabilir.

İşçi kendisi ve Avukatı aracılığı ile Arabulucuya yapılan başvuru sonucu toplantıya katılır. Bu toplantıya işveren veya temsilcisi, İşçi veya temsilcisi Avukatı katılabilmektedir. Bu toplantıya katılma zorunludur. 

Avukat ile yapılan başvuruda işçinin hangi konularda alacaklarının olduğu, bu alacaklarının miktarının neler olduğu, bilincinde olduğundan hakların alınmasında önem arz etmektedir.

2018 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Oldu

2018 yılında bir çok işçiyi ilgilendiren konu ise asgari ücretin ne kadar olduğu. 2017 yılı sonunda açıklanan asgari ücret  14.2 oranında yapılan zam ile net olat olarak 1603 TL  olurken, Brüt olarak 2.029 TL olmuştur.