​​​​​​​Kimler Konkordato İlan ve Talep Edebilir?

​​​​​​​Kimler Konkordato İlan ve Talep Edebilir?

Kimler Konkordato İlan Ve Talep Edebilir?

​​​​​​​Kimler Konkordato İlan Ve Talep Edebilir? | Bazı dönemler basına konkordato ilanları yansıyor. Bu ilanlar, tek taraflı yapılmaz. Dolayısıyla firma, “Ben konkordato ilan ediyorum” diyemez. Ancak başvuru yapabilir. Konkordato ilanına mahkeme karar verebilir.

Kimlerin Konkordato İlan Etme Hakkı Var?

Ticaret mahkemesine başvuruda bulunan kurum hakkında süreç başlatılabilir. Alacaklı ile kurumun anlaşması sağlanır. Eğer konkordato ilanı için hazırlanan prosedür kabul edilirse, konkordato ilan edilebilir.

Alacaklı Konkordato Başlatabilir Mi?

Borçlu olan kurum konkordato başvurusunda bulunabilir. Aynı zamanda, alacaklı kişi de gerekçeli bir kararla alacaklı olduğu kurumun konkordato işlemlerini başlatabilir. Alacaklı kişinin konkordato başvurusu yapması halinde avans ödemelerini de yapması gerekir.

Konkordato ile Hedeflenen Nedir?

​​​​​​​Kimler Konkordato İlan Ve Talep Edebilir? | Bazı kişiler konkordatonun iflas olduğunu sanabilir. Ancak durum tam anlamıyla böyle değildir. Mahkeme tarafından verilen konkordatonun manası, alacaklarından dolayı operasyonel işlemlerinde zorlanan firmanın yeniden işleyebilir hale gelmesidir. Bunun için vadesi gelen borçların ertelenmesi sağlanır. Konkordato ilan edildiğinde firma şu avantajları elde eder:
  1. Borcu olan kurumun alacakları tahsil edilmez.
  2. İcra takipleri başlatılamaz.
  3. İcra takipleri iptal edilir.
  4. İhtiyati haciz ve tedbir işlemleri uygulanamaz.
Sonuç olarak; konkordato firmanın nefes alması demektir. Mahkeme tarafından verilen haklar sayesinde firma, kendisini düze çıkarmayı hedefler. Konkordato ilanları sermayeli şirketlere has bir durum değildir. Limited ve şahıs şirketleri de konkordato başvurusu yapabilir. Borçlarını ödeyemeyen her firma için kanuni bir haktır.

Geçici Konkordato Nedir?

Konkordato başvurusu yapan kurumun belgelerinde herhangi bir eksiklik söz konusu değilse, geçici konkordato ilan edilir. Bunun süresi, 3 aydır. Gerekmesi halinde, iki ay daha uzatılabilir. Nedeni ise, mahkeme süreci devam ederken kurumun sahip olduğu mal varlıklarının korunmasıdır. Borç ödeme durdurulur, icralar iptal edilir ve ihtiyatlı tedbir gibi kararlar bozulur.

HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara