Savurgan ve Aldatan Babaya Kısıtlama Davası

Savurgan ve Aldatan Babaya Kısıtlama Davası
Savurgan ve Aldatan Babaya Kısıtlama Davası Nasıl Açılır? Ailesiyle ilgilenmeyen, savurgan tutum sergileyen, başka bir kadınla evlilik dışı ilişki yaşayan, ailesinin de hakkı bulunan mal varlığını idare edemeyen baba, anne ve oğlunun açtığı davayla karşı karşıya kaldı. Kocaeli'de yaşanan olayda, ailesine karşı sergilediği tutum ve tavırlar ile babalık vazifesini yerine getirmediği iddiasıyla bir baba, oğlu ve eşi tarafından dava edildi. Ailenin ortak olarak sahip olduğu gayrimennkuller, banka hesapları ve çeşitli gelirleri üzerinde kısıtlama istemi ile açılan dava Kocaeli 1. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi. Konunn aile mahkemesinin alanına girdiği gerekçesiyle reddedilen dava anne ve oğlu tarafından temyize götürüldü.

Yargıtay Yerel Mahkemenin Kararını Bozdu

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, anne ve oğlunun talebini doğru buldu ve kararı bozarak, Kocaeli 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne iade etti. Yargıtay verdiği bozma kararına gerekçe olarak Türk Medeni Kanunu'nun 406. maddesine uygun değerlendirme yapılmadığı yorumunda bulundu.  Yargıtay’ın gerekçeli kararın şu ifadelere yer verildi: "Vesayet hakkındaki hükümlerin kamu düzenine ilişkin olduğu, mahkemece re'sen araştırma yapılabileceği de gözetilerek, Türk Medeni Yasası'nın 406. maddesinde yer alan hususlar yönünden re'sen ve tarafların gösterecekleri delillerin toplanıp değerlendirilmesi yapılarak sonucuna göre bir karar verilmesi yerine, eksik inceleme ve hatalı değerlendirme ile dava hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmedilmesi doğru görülmemiştir." Yerel mahkemede yeniden görüşülecek davada, anne ve oğlunun iddiaları araştırılacak talebin kabulüne ya da reddine karar verilecek.

Türk Medeni Kanunu'nun 406. Maddesi Ne Diyor?

"Savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı veya mal varlığını kötü yönetmesi sebebiyle kendisini veya ailesini darlık veya yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan ve bu yüzden devamlı korunmaya ve bakıma muhtaç olan ya da başkalarının güvenliğini tehdit eden her ergin kısıtlanır"

HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara