Hukuk Haberleri - Emsal Yargıtay Kararları | Ankara Avukat - Part 42

Haber

İpoteğin Paraya Çevrilmesi Emsal Yargıtay Kararı

İpotekli Kredi Borcu Ödenmemişse, İpoteğe İcra Emri Gönderilemez

İpoteğin Paraya Çevrilmesi Emsal Yargıtay Kararı. İpotekli Kredi Borcu Ödenmemişse, İpoteğe İcra Emri Gönderilemez! Konut kredisi için herhangi bir bankaya ipotek karşılığı için başvurulmuş fakat kredi borcu ödenmemişse, ipoteğin paraya çevrilmesiyle birlikte, İcra İflas Kanunu kapsamında icra emri verilememektedir. Konut kredisi ve kredi kartı borç alacaklarına yönelik sözleşme kapsamında, ipoteklerin paraya çevrilmesiyle takibe alınması ve icra emrinin gönderilmesi, İcra ve İflas Kanunun 149. Maddesine göre mümkün değildir. İpoteğin Paraya Çevrilmesi Emsal Yargıtay Kararı Davaya konu olan bu olayda, konut kredisi sözleşmesi ve kredi kartı borçlarının alacağına binaen, borçlunun göstermiş olduğu ipoteğin, paraya dönüştürülmesi ile takibe geçirilmesi, İcra İflas Kanunun 149….

Bilirkişi Ücreti, Süresi Geçtikten Sonra Yatırılması

Bilirkişi Ücreti, Süresi Geçtikten Sonra Yatırılması

Bilirkişi Ücreti, Süresi Geçtikten Sonra Yatırılması Hakkında Emsal Yargıtay Kararı. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi tarafından geçtiğimiz günlerde; kesin süre geçtikten sonra bilirkişi ücreti yatırılması hakkında yeni bir karar açıkladı. Güncel Yargıtay kararları arasında yer alan bu karar, herhangi bir dava dosyası için bilirkişi ücretlerini yatırmayan kişiler için önemli bir yol haritası görevi görmektedir. Bilirkişi Ücreti, Süresi Geçtikten Sonra Yatırılması Kira bedelinin tespitine ilişkin görülen bir dava için Yargıtay tarafından verilen kararda; bilirkişi ücretlerinin kesin tarih geçtikten sonra yatırılmasına yönelik davanın seyri hakkında önemli açıklamalar yer aldı. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi kararına göre; mahkemenin ön gördüğü süre içinde bilirkişi ücreti yatırılmadığı…

Boşanma Davası: Ortak Velayet Mümkün Mü?

Boşanma Davası: Ortak Velayet Mümkün Mü

Boşanma Davası:Ortak Velayet Mümkün Mü? Türkiye’de boşanma davaları he geçen yıl olağan üstü artış göstermektedir. Boşanma davalarının artmasıyla birlikte, çocukların velayetlerine ilişkin birçok yeni tartışmayı da gündeme getirmiştir. Bu tartışmalar arasında; boşanan çiftler arasında ortak velayet imkanının bulunup bulunmadığıdır. Boşanma Davası: Ortak Velayet Mümkün Mü? Türk hukuk sisteminde henüz bu duruma ilişkin net bir düzenleme yoktur ancak Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından bu durum için verilen emsal niteliğinde bazı kararlar mevcuttur. Birçok mahkeme de bu kararı örnek göstererek ortak velayete ilişkin karar verebilmektedir. Boşanma davalarının uzamasında ve taraflar arasında tartışmaların yaşanmasındaki en büyük neden çocukların velayetidir. Anlaşmalı olarak boşanacak çiftler…

Ev Sahipleri ve Kiracılar İçin Yargıtay’dan Yeni Karar!

Ev Sahipleri ve Kiracılar İçin Yargıtay'dan Yeni Karar!

Ev Sahipleri ve Kiracılar İçin Yargıtay’dan Yeni Karar! Yargıtay 20. Hukuk Dairesi tarafından, ev sahipleri ve kiracılar için önemli bir karar verildi. Geçtiğimiz günlerde bir apartman yöneticisi tarafından, binanın çatısının yaptırılması için binada oturanların onayı olmadan çatı onarımı gerçekleştirdi. Yeni çatı yaptırıldıktan sonra kat sahiplerinden çatı ücretini tahsil edemeyen bina yöneticisi, dava açarak ücretin tahsil edilmesi için başvuruda bulundu. Ancak mahkemeden kat maliklerinin lehine karar verildi. Verilen kararda, bütün kat sahiplerinin imzalı onayı alınmadan herhangi bir işlem yapılamayacağı ve bu nedenle yöneticinin haksız olduğuna hükmedildi. Geçtiğimiz günlerde çatı katından oturan bir bina yöneticisi, binanın yıpranmış çatısının tadilatı için binada ikamet…

İcra Hukuku Emsal Karar; O Paralar Haczedilemeyecek

icra-hukuku-yargitay-kararlari

İcra Hukuku Emsâl karar; o paralar haczedilemeyecek!Yargıtay 12. Hukuk Dairesi tarafından geçtiğimiz günlerde, yapı denetim kuruluşlarının hesaplarına yapılan hacizler hakkında önemli bir karar çıktı. Yargıtay tarafından verilen karar kapsamında; yapı denetim kuruluşlarının hizmet bedeli olarak yatırdıkları ücretler üzerinden herhangi bir haczin uygulanamayacağına hükmedildi. Kısa süre önce belediye ile sorun yaşayan bir yapı denetim firması, belediyeden alacağını tahsil edemeyince mahkemeye başvurdu. Mahkeme kararıyla yapı denetim firması haklı bulunarak, ilgili belediyenin hesabındaki paranın üzerine haciz kararı getirildi. İcra Hukuku Emsal Karar; O Paralar Haczedilemeyecek Söz konusu olan belediye haciz kararın verilmesinin ardından icra mahkemesine yeni bir başvuruda bulundu. Kararda üzerine haciz konulan…

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

Boşanma Davası Emsal Kararlar

Boşanmada benzer karar örnekleri oldukça fazladır ve Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar bulunmaktadır. Boşanma davalarında birçok farklı karar ortaya çıkabilmektedir ve bu durum davanın sürecine göre belirlenmektedir.

Yargıtay tarafından verilen birçok emsal kararı bulunmakta ve başka davalarda da bu karar örnekleri kullanılabilmektedir. Boşanma davası Yargıtay emsal kararları arasında sadece boşanacak çifte yönelik kararlar bulunmamaktadır. Ayrıca çiftin arasında geçen olaylara ve diğer aile bireylerine yönelik de emsal kararlar alınabilmektedir. Emsal kararlar, bir başka davaya da örnek oluşturacak şekilde verilen Yargıtay kararlarını anlatmak amacı ile kullanılan bir terim içeren kelime grubudur.

Emsal Karar Nedir?

Yargıtay, emsal karar verme yetkisine sahip bir organdır. Yargıtay tarafından daha önce kanunlarda yer almayan ancak araştırılarak ve o an ki davanın seyrine göre yasalara karşı gelmeden verilen kararlar bulunmaktadır. Bu kararlar, bir başka davada örnek olarak gösterildiği takdirde Yargıtay tarafından onaylanan bu kararlar, örnek karar olarak kabul edilmektedir.

İş Hukuku Tazminat Yargıtay Emsal Kararları

Türkiye’de en çok açılan davalardan olan işçi davaları bir çok Yargıtay ve İstinaf mahkemelerinin vermiş olduğu kararlara konu olmaktadır. Verilen bu kararlar ise davalarda önemli emsal kararlar olmaktadır.

Trafik Kazası Tazminat Yargıtay Kararları

Yargıtay’ın trafik kazalarına vereceği kararlar için kazazedenin içinde bulunduğu durum ve kaza sebebiyle yaşamış olduğu zorluklar göz önünde bulundurulmaktadır. Trafik kazası Yargıtay kararı, kazanın ölümlü ya da yaralı sonuçlanmasına göre değişiklik göstermektedir. Sadece maddi kayıpların bulunduğu trafik kazalarında, yalnız maddi tazminat ödenmesiyle zararlar karşılanırken, ölümlü ya da yaralanmayla sonuçlanan trafik kazaları için, maddi manevi tazminat davası açılmaktadır.

Trafik Kazalarında Manevi Tazminat Davası

Trafik kazası manevi tazminat davasının açılmasındaki amaç, kazada zarar gören kişi ya da ailesinin yaşamış olduğu maddi manevi zorlukların bir şekilde telafi edilmesini sağlamaktır. Maddi tazminat davalarına göre, daha yüksek miktarda tazminatlara karar verildiği, trafik kazası manevi tazminat davasının amacı, kazaya sebep olan tarafa bir daha yapmaması adına caydırıcı ceza uygulamaktır. Kişilerin yaşadığı manevi zorlukların, maddi zararlara göre daha zor şekilde atlatılması sebebiyle, trafik kazalarında manevi tazminat davaları kazazede ve ailesinin yaşamış olduğu manevi zararları kapsamaktadır. Kazaya sebebiyet veren aracın sürücüsü, aracın sahibi ve aracın sigortalanmasını sağlayan sigorta şirketine açılabilen manevi tazminat davalarındaki tazminat bedelleri, kazaya sebep olan aracın sahip olduğu kusur oranına göre artış göstermektedir.