Atla

Haciz İhbarnamesinin İptali


Haciz İhbarnamesinin İptali

Haciz İhbarnamesinin İptali

Haciz İhbarnamesinin İptali

İcra memuru sadece kendi yetki çevresi içinde değil,kendi yetki çevresi dışındaki üçüncü kişilere de haciz ihbarnamesi gönderebilir.Bu yolla üçüncü kişilerdeki borçlunun mal veya alacaklılarının haczi istinabe yoluna gidilmeden yapılabildiğinden daha pratik ve daha ucuzdur.

Üçüncü kişiye gönderilen birinci haciz ihbarnamesinde,ihbarnamede gösterilen borca haciz konulduğu ve üçüncü kişinin bu borcunu ancak icra dairesine ödeyebileceği,takip borçlusuna yapılan ödemenin geçerli olmayacağı,eğer istenen taşınır bir mal ise,üçüncü kişinin bu taşınır malı icra dairesine vermesi,aksi takdirde bedelini icra dairesine ödemek zorunda kalacağı bildirilir.

Üçüncü kişi takip borçlusuna haciz ihbarnamesinde belirtilen borcu olmadığını veya en azından o miktarda borcu bulunmadığını,istenen taşınır malın yedinde olmadığını yahut haciz ihbarnamesinin tebliğinden önce borcun ödendiğini veya malın tüketilmiş veya telef olduğunu ya da bu malın kendisine rehnedilmiş olduğu yolundaki itirazını,haciz ihbarnamesinin kendisine tebliğinden itibaren yedi gün içinde icra dairesine yazılı veya sözlü olarak ileri sürebilir.

Üçüncü kişilerdeki mal ve hakların haczinde,gönderilen ihbarname ve bildirilere,gerçek veya tüzel kişiler,meslek sırrı veya banka sırrı gibi sebeplerle cevap vermekten kaçınamazlar...Bunu yerine getirmezlerse veya gerçeğe aykırı beyanda bulunurlarsa cezalandırılırlar.

6352 sayılı Kanunla 89.maddenin yedinci fıkrası şekilde değiştirilmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Haciz İhbarnamesinin İptali - Yorum
  ARDA KÖMBE -
  6 Ağustos 2016

  Suçlunun beraat ettiği yerde yargıç hüküm giyer

  Cevapla
 • Haciz İhbarnamesinin İptali - Yorum
  EMİRHAN KIZILCA -
  16 Ağustos 2016

  Haciz İhbarnamesinin İptali Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • Haciz İhbarnamesinin İptali - Yorum
  ATIL ARABACI -
  12 Eylül 2016

  Haciz İhbarnamesinin İptali Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
Yorum Bırak