Hakem Kararlarına İtiraz Nasıl Yapılır? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Hakem Kararlarına İtiraz Nasıl Yapılır?

Hakem Kararlarına İtiraz Nasıl Yapılır?

Hakem Kararlarına İtiraz Nasıl Yapılır?

Sigorta Tahkim Komisyonu hakem kararlarına itiraz konusu, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 30. maddesinde yer alan hükümlerde yapılan değişikliğin ardından, sigorta hakemleri tarafından 5 bin TL ve daha üzerindeki ihtilaflarda verilen kararlara yapılan itirazları kapsamaktadır.

Bu bağlamda Sigorta Tahkim Komisyonu hakemlerinin söz konusu tutarın üzerinde uyuşmazlık meblağı bulunan ihtilaflarda vermiş oldukları kararlara, on gün içinde yalnızca bir defa olmak üzere komisyon nezdinde itiraz hakkı mevcuttur.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Zira Sigorta Tahkim Komisyonu hakem kararlarına karşıt olacak şekilde itiraz yoluna gidilebilmesi için, itiraza konu olan kararın 18 Ekim 2013 tarihinde veya daha sonraki bir tarihte verilmiş olması gerekmektedir.

Öte yandan yukarıda da bahsettiğimiz gibi itiraza konu olan kararın Sigorta Tahkim Komisyonu hakemleri tarafından uyuşmazlığın tutarı 5 bin TL veya daha üzerinde bir miktara sahip olması gerekmektedir

Sigorta Tahkim Komisyonu hakem kararlarına itiraz hakkının bulunması halinde bile belirli sürelerde itiraz yapılmadığı takdirde hakemlerin vermiş olduğu kararlar kesinleşmektedir.

Bu bağlamda Sigorta Tahkim Komisyonu’nda görülen ve yetkili hakemlerce karara bağlanan uyuşmazlık tutarının 5 bin TL ve daha üzerinde bir tutarda olması durumunda yasalarla belirtilen süre içinde bu karara itiraz dilekçesi sunulmadığı takdirde karar re’sen kesinleşmektedir. Öte yandan uyuşmazlık tutarı 40 bin TL üzerinde olan kararlarda ise taraflar için mahkeme kararını temyiz etme hakkı bulunmaktadır.

Hakem Kararlarına İtiraz Süresi Nedir

İtirazların Sigorta Tahkim Komisyonu hakem kararının, başvuran kişiye tebliğ edilmesinden itibaren en geç on gün içinde doğrudan Komisyon muhatap alınarak yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda süresinde yapılmayan yani zamanaşımına tabi olan itirazlar hiçbir şekilde Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından değerlendirilmeye alınmamaktadır.

Öte yandan itiraz süresinin başlangıcı hakem kararının başvuran kişiye tebliğ edildiği tarihte resmen başlamaktadır. Bu noktada ilgililere tebliğ edilen kararların tarihlerinde farklılık olması durumu da göz önünde bulundurularak itiraz süresinin başlangıcı her bir taraf için bildirim tarihi esas alınarak ayrı ayrı hesaplanmaktadır.

Sigorta Tahkim Komisyonu hakem kararlarına itiraz edilmesinde tebliğ tarihi olarak PTT kayıtları esas alınmaktadır.

Hakem Kararlarına İtiraz Şekli

Sigorta Tahkim Komisyonu hakem kararlarına itiraz için gerekli belgelerin ilgililer tarafından temin edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda komisyonunun resmi internet sitesi üzerinden ulaşılabilen itiraz başvuru formunun doldurularak, gerekli başvuru ücretinin anlaşmalı bankalara yatırılması ve başvuru formu ile banka dekontunun 10 gün içinde komisyona ulaştırılması, itiraz için yeterli olmaktadır.

150 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp