Hakkımda açılan davaları nasıl öğrenebilirim? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Hakkımda açılan davaları nasıl öğrenebilirim?

Adıma açılmış dava kaç günde gelir?

Hakkımda açılan davaları nasıl öğrenebilirim? Adıma açılmış dava kaç günde gelir?

Vatandaşların, kendi haklarında bir dava açılmış olup olmadığına bakılmaksızın, hukuki süreçleri yakından takip etmeleri gerekiyor. Zira olası bir dava açılması durumunda, daha sonradan çok daha büyük sorunlarla karşılaşılmaması için herkesin bu konuda fikir sahibi olması ve süreçleri yakından izlemesi gerekiyor. Birçok vatandaş, farkında bile olmadan geçmişte yaşanmış bir olay nedeniyle davalık olabiliyor. Bu davalar, ilerleyen zamanlarda günü görülmesi gereken bir dava halini alabiliyor. Peki bir kişinin adına dava açılmışsa bu nasıl öğrenilebilir? İşte detaylar…

Her vatandaşın, dava süreçlerini ve hukuki gelişmeleri en azından asgari düzeyde takip etmesi ve bu konularda fikir sahibi olması gerekiyor. Zira kişi adına açılmış olan bir dava, kişinin bihaber olması halinde ilerleyen dönemlerde daha ciddi sorunlara dönüşebiliyor. Vatandaşlar, kendi adlarına bir davanın açılıp açılmadığından haberdar değilse, bir de bu konuda kişinin bir şüphesi varsa bu durumu öğrenmenin yolları bulunuyor. Vatandaşlar bu yöntemleri ve adımları takip ederek, adlarına bir dava açılıp açılmadığını sorgulayıp öğrenebiliyor. Peki bu yöntem ve adımlar neler?

Dava Açıldığını Öğrenmenin Yolu Nedir?                                                                                                    

Bilindiği üzere bürokratik işlemlerin çok büyük bir kısmı ve hatta neredeyse tamamı E-Devlet kapısı üzerinden yürütülebiliyor. Vatandaşlar, nüfus bilgileri ile sigorta detaylarını, borçlarını, sicil kaydını ve devlet nezdindeki hemen hemen her işlemini E-Devlet kanalı üzerinden görüntüleyip, buradan bu konularla ilgili işlemler yapabiliyor. Dava sorgulama işlemleri de artık E-Devlet üzerinden sadece birkaç adımla sağlanabiliyor.

Vatandaş, Hakkında Dava Açılıp Açılmadığını Nasıl Öğrenebilir?

Hakkında bir dava açılıp açılmadığını öğrenmek isteyen bir kişi, nüfus bilgileri ve şifresi ile E-Devlet’e giriş yaparak, arama kısmına “Dava Dosya Sorgulama” yazıp karşısına çıkacak olan ilgili bağlantıya tıklayarak adına dava açılıp açılmadığını görebiliyor. Şayet kişi adına bir dava açılmışsa, vatandaş bu dava bilgilerine de tıklayarak detayları görüntüleyebiliyor.

Ankara Haber; Ayrıca UYAO SMS Bilgi Sistemi’ne kayıt yaptıranlar, bu sistem üzerinden de kendi adlarına dava dosyaları ile ilgili detayları ve bilgileri öğrenebiliyor. Diğer yandan ilgili mercilere fiziksel olarak giderek de sorgulama yapılabiliyor.

93 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp