Haksız Kesintilerin İadesi İstemi | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Haksız Kesintilerin İadesi İstemi

Haksız Kesintilerin İadesi İstemi

Haksız Kesintilerin İadesi İstemi genel anlamda banka kredi ve kartları için kesilen ücretlerin geri alınması nedeniyle ortaya çıkan tüketici sorunudur.

Tüketici bankaların kendisinde haksız yere para ve komisyon kesilmesi nedeniyle başvurusunu nereye yapacağını belirlemek için kesilen komisyon bedel ve makbuzları önemlidir. 2019 yılı için belirlenen parasal sınır şu şekildedir. 5.650 Türk lirası altı kaymakamlık hakem heyetlerine, 8480 Türk Lirası altı ise il tüketici hakem heyetlerine, 8.480 Türk Lirası üstü ise Tüketici mahkemelerine dava yolu ve başvuru yapılması gerekmektedir.

Hakem Heyeti Nedir? | Haksız Kesintilerin İadesi İstemi

Tüketicinin Haklarının Korunması Hakkında Kanunun 22’inci maddesi hükümleri gereğince her il ve ilçe merkezinde tüketici sorunları hakem heyeti oluşturulmuştur.

Kurulan bu heyetler tüketiciler ile satıcılar arasındaki ayıplı mal ve hizmetlerden ortaya çıkan ve doğan anlaşmazlıkların çözülmesi konusunda görevli ve yetkilidirler.

Tüketici ile satıcı arasındaki sorunların çözümünde kısa sürede sonuç alınması konusunda tüketici hakem heyetlerine başvurulması en doğru yol olacaktır. | Haksız Kesintilerin İadesi İstemi

Hakem Heyetleri Nerelerde ve Kimlerden Oluşmaktadır?

Tüketici sorunları hakem heyetleri ülkemizde bulunan seksen ilin merkezinde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri ve tüm ilme Kaymakamlıkları bünyesinde kurulmuş durumdadır.

Hakem heyetleri başkanlıkları illerde Sanayi ve Ticaret İle Müdürlüklerinde, İlçelerde Kaymakam veya görevlendireceği bir memur tarafından yürütülen hakem heyetlerinin üyeleri ise tüketici kurulu temsilcisi, belediye personeli, baro mensubu ve ticaret veya esnaf ve sanatkarlar odası temsilcisi olmak üzere beş kişiden oluşmaktadır. | Haksız Kesintilerin İadesi İstemi

Hakem Heyeti Kararları ve İtiraz

Hakem heyetleri kararları sonucu taraflara tebliğ edilir. Edilen karar 15 gün içerisinde itiraz olması durumunda itiraz mercisi Tüketici mahkemesidir.

Tüketici mahkemesine açılan itiraz davası Tüketici hakem heyetinin kararının icra takibine konulması ve icra takibinin devam etmesini engellememektedir. | Haksız Kesintilerin İadesi İstemi

Tüketici Mahkemesi Davaları

Tüketici mahkemesine yukarıda belirttiğimiz parasal sınır olan 8480 TL üzeri tüketici uyuşmazlıkları tüketici mahkemesine yapılmaktadır.

Tüketici mahkemesinin yargılama hızlı yargılama olan basit yargılama usulü ile yapılmıyor. Tüketici mahkemesine açılan davalar da tüketici harçtan muaftır.

Tüketici hakem heyetine ve tüketici mahkemelerine yapılacak başvuruları tüketiciler kendileri yapabileceği gibi, avukat aracılığı ile de yapılmaktadır. Tüketici hakkı ve davalarında avukat ve danışmanlık hizmeti ile davanızı daha bilinçli yürüte bilirsiniz. | Haksız Kesintilerin İadesi İstemi

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri