Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz

Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz

Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz

Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz, Hollanda Tanıma ve tenfiz davalarının açılması için yetkili olan mahkemeler aile mahkemeleridir. Ancak kişilerin ikamet ettikleri bölgede aile mahkemeleri bulunmuyorsa bu durumda asliye hukuk mahkemelerine davaların açılması gerekir.

Kişiler yurt dışında ikamet ettikleri için aynı zamanda bir Türk ikamet adresleri bulunmayabilir.

Böyle durumlarda davaların İstanbul, Ankara ya da İzmir’de bulunan aile mahkemeleri üzerinden açılması kolaylığı sağlanmıştır.

Hollanda Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Hollanda Tanıma ve tenfiz davaları yurt dışındaki mahkemelerin almış olduğu kararların Türkiye’de sadece geçerli kılınmasını sağlayan davalar olması sebebiyle oldukça kısa bir süreç içinde tamamlanabilmektedir.

Ancak dava süreçlerinin ilk aşamasından itibaren kişilerin atmış olduğu tüm adımlar davanın ne kadar bir süre içinde tamamlanabileceği konusunda belirleyici olmaktadır.

Bu sebeple en kısa sürede davaların sonuçlanması adına kişilerin avukatlardan yardım alarak davalarını açmaları tavsiye edilmektedir.

Bunlara ek olarak tanıma ve tenfiz davaları için gereken tüm şartların vaktinde yerine getirilmesinin dışında mahkemelerin iş yoğunlukları gibi etkenler de kararların çıkma sürelerinde etkili olabiliyor.

Böylece 1 hafta ile 3 ay arasında tanıma ve tenfiz davalarının sonuca ulaşması mümkün olmaktadır.

Hollanda Tanıma Tenfiz Davası Açmak Zorunlu Mu?

Hollanda Tanıma ve tenfiz davaları ile ilgili kişilerin üzerinde herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak kişiler yurt dışında boşanmış olmalarına rağmen Türk nüfus kayıtlarında hala evli gözükmektedirler.

Bu sebeple daha sonra tekrar evlenmek istediklerinde Türk Medeni Kanun’unda belirtilmiş esaslar doğrultusunda bir kişinin sadece tek bir eşi olabileceğinden dolayı evlenmeleri mümkün olmamaktadır.

Yabancı bir ülke mahkemesinde alınan bir kararın Türkiye’de kesin hüküm etkisinin kabul edilmesi için tanıma davası açılması gerekir. En sık görülen uygulaması ise Türkiye’deki kayıtlarda evli görünen Türk vatandaşlarının yurtdışında aldıkları boşanma kararları için Türkiye’de açtıkları tanıma davalarıdır. Tanıma davası ile benzer uygulama alanlarına sahip olan bir başka dava türü de tenfiz davalarıdır.

Tanıma davasından sonra açılan tenfiz davaları da yabancı ülkede alınan ve tanıma davası ile Türkiye’de tanınan yabancı mahkeme kararının, uygulamaya konulması için açılır. Yine yurtdışında boşanma örneğinden devam edecek olursak; tanınma davası ile Türkiye’de de geçerliliği kabul edilen yabancı mahkeme kararı için açılan tenfiz davası ise bu kararın uygulanmasını sağlar. Yabancı ülkede boşanma kararlarının Türkiye’de tenfiz kararı ile evli çiftlerin Türkiye’deki nüfus kütüklerindeki evlilik hali sonlandırılır. (Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
'

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor