Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Şartları

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Ceza Hukuku  > Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Şartları

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Şartları

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Şartları

 Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Şartları | Hükmün açıklanmasının geri bırakılması bir tür şarta bağlı aftır. Bu sayede sanık hakkında verilecek tutuklama kararı geri çekilebilmektedir.

Bu hak sayesinde sanık, hakkında yapılan suçlamadan dolayı herhangi bir mahkumiyet yaşamayacaktır. Bu durum karar alınmadan öncesinde gerçekleşmesi yönüyle sanık için bir tür erteleme ve hatanın telefi yoludur.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Sonuçları Nelerdir?

Bu tür HAGB kararı verilen sanığın suçu adli bir sicil kaydına alınmamaktadır. Fakat hala “sanık” sıfatını korumasının yanı sıra masumiyetini kanıtlama hakkı da vardır. Bu karar alınan kişiler 5 yıl boyunca herhangi bir kasti suç işlememek zorundadır.

Aksi takdirde işlenen iki suçun da cezasına çarptırılmaktadır. Fakat 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlenmemesi halinde bu suç özel olarak tutulan kayıttan silinmektedir. 5 yıl süreyle denetime tabi tutulması Ceza Muhakemesi Kanunu Madde 231/8’de geçmektedir.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi Nasıl Olur

Bu durum hükmün açıklanmasının geri bırakılması durumunda geçerlidir. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231. maddesine göre denetlenme süresi içerisinde sanık herhangi bir suç işlemezse ve denetimli serbestlik kurallarına uygun davranırsa 5 yıl sonrasında davanın düşürülme kararı alınır.

Fakat bu durum için de yani hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının silinmesi için de mahkemeye başvurulması gerekmektedir.

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor