Başka Şehirden Gelen Ödeme Emrine İtiraz?

Başka Şehirden Gelen Ödeme Emrine İtiraz?

Başka Şehirden Gelen Ödeme Emrine İtiraz? Başka şehirden gelen icra takibi ödeme emrine itiraz süreci, hukuki usul ve esaslara göre gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamaya işaret etmektedir.

Nitekim normal şartlar altında ikamet edilen yerde bulunan yetkili mahkeme veya icra dairesinden gönderilen ödeme emrine kolaylıkla itiraz başvurusunda bulunabilinirken, başka bir şehirde yetkili mahkeme ya da icra dairesi tarafından düzenlenen ödeme emrine itiraz etmek sıkıntılı olmaktadır.

Başka Şehirden Gelen Ödeme Emrine İtiraz?

Özellikle itiraz etme yasal süresinin tamamlanmadan bu kurumlara itiraz işlemlerini başlatmak gerekmektedir. Bu bağlamda başka şehirden gelen ödeme emrine itiraz nasıl yapılır?

Öncelikle ödeme emrine itiraz hususu göz önünde bulundurulmalıdır. Nitekim icra ve iflas kanunu kapsamında düzenlenen ödeme emri, icra takibi yasal prosedürlerinin bir sonucudur.

Ödeme emrine veya icra takibine itiraz; mahkeme kararıyla verilen yani ilamlı icra takibine ve icra dairesi tarafından verilen karara ve kambiyo (çek, senet, poliçe) belgesi olmadan başlatılan icra takibine itiraz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her iki türde de hakkında icra takibi başlatılan ve ödeme emri çıkarılan kişi;

  • Borcunu kısmen ödediği veya
  • Ödeme emrinde belirtilen nitelikte bir borcunun olmadığı ve
  • Söz konusu borcun zamanaşımına uğradığı

unsurlarını gerekçe göstererek, ödeme emrinin tebliğ edildiği tarihten itibaren 7 gün içinde vergi mahkemesine dava açma hakkına sahiptir.

Söz konusu durum başka ilde açılan icra takibi olunca, bu duruma yönelik yapılması gereken hukuki prosedürler de kanunlar nezdinde belirlenmiştir. Her ne kadar farklı ilden gönderilen ödeme emrinde söz konusu yetkili ve görevli mahkemeler farklılık gösterebilse de itiraz süresinde hukuken bir değişiklik yapılması mümkün değildir.

Dolayısıyla kişi hangi mahkemeye veya devletin resmi kurumuna itiraz ederse etsin, icra takibine itiraz dilekçesini sunmak için 7 gün içinde harekete geçmelidir.

İlamlı ve İlamsız İcra Takibinde İtiraz Nereye Yapılır?

İlamsız icra takibi, mahkeme kararına dayanmayan bir süreç olduğu için, bu tür ödeme emrine itirazlar icra dairesine yapılmaktadır.

Her ne kadar genel anlamda ödeme emrine itiraz, söz konusu emri gönderen icra dairesine yapılsa da başka bir icra dairesi aracılığıyla da itiraz edilebilme durumu mümkündür.

Başka Şehirden Gelen Ödeme Emrine İtiraz için öncelikle bulunduğunuz şehirde nöbetçi icra müdürlüğüne başvuru yapılarak hazırlanmış itiraz dilekçesi sunularak pul ve gönderme masrafı ödenerek itiraz kolayca yapıla bilmektedir.

Bu durumda ilamsız icra takibine yapılan itiraz dilekçesi, başvuruda bulunulan icra dairesi tarafından kabul edilerek, itiraza muhatap alınan yetkili icra dairesine gönderilmektedir.

İlamlı icra takibinde de benzer bir süreç söz konusudur. Nöbetçi mahkemeye yapılan icra takibine itiraz başvurusu, yetkili mahkemeye muhabere yoluyla bildirilmektedir.

Başka şehirden gelen ödeme emrine itiraz süreci hakkında detaylı bilgiler için hukuk büromuzdan hizmet alabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara