İcra Nereden Sorgulanır? | Ankara Avukat

İcra Nereden Sorgulanır?

İcra Nereden Sorgulanır?

İcra Nereden Sorgulanır? İcra kaydı sorgulama işlemi için internet üzerinden hizmetler getirilmiştir. E-Devlet üzerinden icra kaydı sorgulama işlemi yapılmaktadır.

Adalet Bakanlığı ve Ulusal Yargı Ağı Projesi kapsamında artık vatandaşların icra sorgulama işlemi yapması mümkün hale geldi. TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girilerek icra kaydı sorgulanabiliyor. Ayrıca vatandaşların bizzat başvuru yaparak da icra sorgulaması yapması mümkün. 

İcra kaydı sorgulama işlemlerinde en hızlı sonuç internet üzerinden alınmaktadır.

İcra Takibi Başlatılması

Alacaklı ve borçlu arasında akdedilen bir sözleşme, senet ya da anlaşma üzerine borçlunun borcunu ödememesi üzerine icra takibine başvurulabilir.

İcra takibine başvuru yapan kişiler alacaklılardır. Bu başvuru işlemi için icra müdürlüklerine gidilmelidir. Burada borca konu belgeler teslim edilerek icra işlemi başlatılır. İcra işlemi başladıktan sonra borçluya bir ödeme emri gönderilir.

Ödeme emri borçlunun resmi kayıtlarında yer alan kayıtlı adresine tebliğ edilir. Borçlunun bu adreste bulunmaması ya da adres kaydında bulunmaması üzerine icra takibi başladığını öğrenmemesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunun için her zaman icra takibini sorgulayabileceği bir hizmet getirilmiştir.

İcra dosyası nereden sorgulanır?

İcra takibinin sorgulanması için e-Devlet üzerinden giriş yapılması yeterlidir. E-Devlet’e giriş yapmak isteyen kişilerin TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme girmesi gerekmektedir.

E-Devlet şifresi olmayan kişilerin PTT’ye başvurarak e-Devlet şifresi alması mümkündür. E-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile sisteme giren kişiler, icra koydu sorgulama yazarak söz konusu sisteme erişebilirler.

Bu hizmet Adalet Bakanlığı tarafından verilmektedir. Aynı zamanda UYAP adı altında da hizmet görülmektedir.

İcra Takibine İtiraz ve E Devlet İcra Dosyası Sorgulama!

İcra takibi sonucunda gönderilen ödeme emrine itiraz için 7 günlük kanuni süre bulunmaktadır. Bu süre içerisinde ödeme emrine itiraz etmeyen kişilerin icra takibi kesinleşir ve haciz işlemleri başlar.

İcra takibine itiraz etmek isteyen kişilerin 7 gün içinde ödeme emrine itiraz etmesi gerekmektedir. Eğer ki bu süreçte itiraz edilmezse ancak borç ödendikten sonra dava açılarak ödenen borcun geri alınması mümkün olacaktır.

İcra kaydına itiraz işlemi için de mutlaka kişinin icra takibinden haberi olması gerekir. Eğer ki vatandaş adresini yanlış kaydettirdiyse ya da adreste bulunmuyorsa bazı sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bazen de vatandaşların hiç adres göstermemesi gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Bu tip durumlarda vatandaşlar icra kaydını e-Devlet üzerinden sorgulayabilmektedir.

E-Devlet şifresi olmayan kişilerin bu hizmetten faydalanması mümkün değildir. İsteyen kişilerin icra müdürlüklerine giderek sorgu yapması mümkündür. Ancak her zaman en hızlı ve kesin bilgiyi bu tip sorgulama ekranları verecektir.

İcra takibine itirazda bulunmak isteyen kişilerin, kanunda belirtilen 7 günlük itiraz süresini kaçırmaması gerekmektedir. Aksi halde devlet aracılığıyla cebri icra hükümleri uygulanacaktır.  Bu raddeden sonra herhangi bir itirazda bulunulması mümkün değildir.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

446 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri