Atla

İcra Uzlaştırma Anlaşma Yapılandırma


İcra Uzlaştırma Anlaşma Yapılandırma

İcra Uzlaştırma Anlaşma Yapılandırma

İcra Uzlaştırma Anlaşma Yapılandırma

İCRA YOLU İLE TAPU ARAÇ VEYA GAYRİMENKULLERİNİN SATIŞI

1- BORCUN FAİZ İLE ARTMASI   : Bir Borçtan dolayı Hakkında İcra Takibine başlanması durumunda Borçluya ulaşılması ve İcra Takibinin kesinleşmesi en sonunda da Malların satışı için arada geçen süre en az  6 ay ile 2 yıl arasında dır.

Ayrıca borca itiraz ve fesih davalarında bu süre daha uzamaktadır. Sürelerin uzun olması sebebi ile sürekle boca faiz işlemekte ve Borç miktarı artmaktadır.

2- İCRA VE DOSYA MASRAFLARI    : İcra Takibinin açılması ve tahsili de masraflı olması sebebiyle Bu yapılan tüm masraflar borçluya yansıtılmakta dır.

Dolayısıyla 500 Tl lık bir icra takibine Dosya masrafı avukatlık  ve Haciz masrafları ile birlikte borçtan en az 1.000 TL artış olmaktadır.

3- MALLARIN  İCRADAN SATIŞI    : Gayrimenkul, Araç ve Eşyaların satışı genelde fiyat belirlemesi bilirkişilerce o konun uzmanı bilirkişilerce belirlenmektedir. Belirlenen fiyatın İlk satışa %60, eğer satılmazsa 2. Satışa % 40 değerle satışa çıkılmaktadır.

Dolayısıyla 100.000 TL lik bir gayrimenkul 40.000 TL ile alıcı bulmaktadır.  Bu mallarında icra marifeti satışı çok masraflı ve yapılan tüm masraflar borca eklenmektedir.

4- TÜM YAPILAN İŞLEMLERE RAĞMEN :Yukarda anlattığımız tüm işlemlere yapılarak mallarınız satılmış olsa dahi eğer borcunuz  satış değerinin yarısı kadar ise borcunuzun bitme olasılığı çok zayıftır.

Çünkü İcra Takibi Harçlar Ve Malların satımı için  İhaleye çıkması çok masraflı ve sürelerinde  uzun olması sebebiyle faizlerle borç sürekli artmaktadır.

YAPILMASI GEREKENLER

  1. İcra takibi, malların satışı ve ihalenin iptali için mutlaka bir hukuki destek almanız şarttır.
  2. Bilirkişinin belirlemiş olduğu kıymet takdiri malınızın değerinin altındaysa Kıymet Takdirine mutlaka itiraz edin.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak