Atla

İhalenin İptal Fesih Sebepleri Davası


İhalenin İptal Fesih Sebepleri Davası

İhalenin İptal Fesih Sebepleri Davası

İhalenin İptal Fesih Sebepleri Davası

ŞİKAYET DAVASI - BİRDEN FAZLA ALACAKLI BULUNDUĞUNDAN VE İHALE BEDELİNİN ALACAKLARI KARŞILAMADIĞINDAN SIRA CETVELİ YAPILMASININ ZORUNLU OLDUĞU - MAHKEMENİN VAKA VE HUKUKİ DEĞERLENDİRMESİNDE USUL VE ESAS YÖNÜNDEN YASAYA AYKIRILIK OLMADIĞI

ÖZET: İcra müdürlüğünce sıra cetveli yapılarak alacaklının (alıcının) ihale bedelini yatırması gerekip gerekmediğinin belirlenmesi, sonrasında alacaklı aleyhine fark doğduğunun tespiti halinde ihale alıcısı-alacaklıya ihale bedelini yatırmak üzere süre verilmesi yönünde işlem yapılması gerektiği,

İhale alıcısı-alacaklı aleyhine fark doğduğu henüz tespit edilmeden ihale alıcısı-alacaklıya ihale bedelini yatırması için süre verilmesi yönündeki 27/12/2016 tarihli memur işleminin yerinde olmadığı, her ne kadar mahkeme kararında istinaf talebinde bulunan borçlu adına yer verilmemiş ise de; bu eksikliğin dairece giderildiği,

Dosya kapsamı, ileri sürülen istinaf sebepleri dikkate alındığında mahkemenin vaka ve hukuki değerlendirmesinde usul ve esas yönünden yasaya aykırılık olmadığı ve hükümde kamu düzenine aykırılık bulunmadığı anlaşıldığından davalı borçlunun istinaf başvurusunun esastan reddine karar vermek gerekmiştir.

İhalenin İptal Fesih Sebepleri Ve İhale Fesat Karıştırma Nedir

İhaleye Fesat Karıştırma, bir ihalenin gidişatına müdahalede bulunma ve onu kendi lehine çevirecek yasal olmayan işler yapmak olarak adlandırılabilir. Ülkemizde birçok ihale yapıldığı için bunların birçoğuna fesat karıştırma girişimleri olmaktadır. Bu girişimler çok ağır bir şekilde cezalandırılmaktadır. 4. Yargı Paketi aracılığı ile bu cezalar hafiflemiş olsa da yine de sonuçları ağırdır.

İhaleye Fesat Karıştırma Nedir? diyen birisi için bu tanım yeterli olacaktır. Her ne kadar İhaleye Fesat Karıştırma Yargıtay Kararları ceza oranlarını bir nebzede olsa düşürse de yine de bu suçu işleyenlere verilen cezalar hapis cezası olmaktadır. Şu anda İhaleye Fesat Karıştırma Suçu 3 ile 7 yıl arasında değişmektedir.

               İhaleye fesat karıştırma davaları sonuçlandıktan sonra suçlu olan kişinin tutuklanması için belirli bir süre bulunmaktadır. Eğer bu süreye uyulmayacak olunursa İhaleye Fesat Karıştırma Zamanaşımı yaşanmış olunacaktır.

İhaleye Fesat Karıştırma TCK’ya bakarak bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Sizde bizimle irtibata geçerek konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmalısınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak