İlkay Hukuk Avukat Blog Makale | Ankara Avukat - Part 2

İlkay Hukuk Blog

Yargıtay, Seni Paramla Satın Alırım Sözünü Hakaret Saymadı

Yargıtay, Seni Paramla Satın Alırım Sözünü Hakaret Saymadı

Yargıtay, Seni Paramla Satın Alırım Sözünü Hakaret Saymadı. Kocaeli’de yaşanan ilginç bir tartışma mahkemeye taşınmış, açılan hakaret davası ise Yargıtay’a gitmişti. Yargıtay’ın kararına göre ise tartışmada kullanılan ve davaya konu olan “Seni paramla satın alırım,” ifadesi hakaret olarak görülmedi. Olay için hakaret taşımadığına karar getiren Yargıtay, mahkemenin verdiği kararı bozarak, ifadenin hakaret anlamı taşımadığını, küçük düşürücü bir içeriğe sahip olmadığını belirtti. Böylece yerel mahkeme kararı bozularak, hakaret cezası düşmüş oldu. “Seni Paramla Satın Alırım” Olay Kocaeli’nin Körfez ilçesinde tartışma yaşayan iki kişi arasında gerçekleşmişti. Tartışma sırasında taraflardan birisinin “cebinizde beş kuruş paranız yok, gelip burada konuşuyorsunuz,” demesi üzerine karşısındaki “Seni…

İşçinin Kusurundan Kaynaklanan İş Kazası

İşçinin Kusurundan Kaynaklanan İş Kazası

İşçinin Kusurundan Kaynaklanan İş Kazasında hakları nelerdir? Yaşanan iş kazaları, işverenin sorumluluğu dahilinde, kusurlu ya da kusursuz sorumluluk olarak ikiye ayrılmaktadır. İşçini iş kazasında kusurlu yada kusursuz olması, SGK’nın tespit ve incelemesi sonucu belirlenir. Bu durumun işçi veya misrasçıların açacakları tazminat miktarına etkisi olacaktır. Şu notuda düşmekte fayda var, İş kazası tazminat davalarında Yargıtın vermiş olduğu emsal kararlarda işçi kusurlu olsa dahi tazminat alması gerektiğine dair bir çok karar bulunmaktadır. İş kazalarında genel kural kendi sorumluluğunda çalışan işçinin korunması işverenin sorumluluğundadır. İşçinin Kusurundan Kaynaklanan İş Kazası İş kazası geçiren işçi sigortasız ve sigortalı olan bir işe giriş bildirgesini verme süresi…

Arabuluculuk Sonrası İş Mahkemesine Dava Nasıl Açılır?

Arabuluculuk Sonrası İş Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır?

İş hukuku kanunda yapılan düzenleme sonucu iş mahkemesine başvuru yapılmadan arabulucuya başvuru yapılması zorunlu olup dava açma şartı olarak kabul edilmiştir. İşçi Arabulucu Başvuru Dilekçesi nasıl hazırlanır? İşçi ve işveren arasındaki sorunların giderilmesi, son düzenlemeler ile arabulucuyu şart koşmuştur. Arabulucuya başvurularda işçi ve işveren arasındaki sorunlar; işe iade, maaş, yıllık izin, fazla mesai gibi konular ele alınır ve iş mahkemelerine gitmeden kısa sürede çözümü amaçlanır. Bu türden sebepler söz konusu ise işçi arabulucu başvuru dilekçesi vermektedir. Arabulucu Nedir Nasıl Başvurulur? Arabuluculuk çoğu dünya ülkesinde ve son yıllarda Türkiye’de de faaliyet gösteren, iş konularındaki anlaşmazlıkları çözmeyi hedefleyen yöntemdir. Arabulucu başvuruları ile…

İş Kazası Sonrasında Neler Yapılmalıdır? İşte resmi işlemler

İş Kazası Sonrasında Neler Yapılmalıdır? İşte resmi işlemler

İş Kazası Sonrasında Neler Yapılmalıdır? İş ortamında görünmeyen kazalar yaşandığında kazaya uğrayan işçinin temel hakları bulunmaktadır. Bunların bilinmesi ve hemen kazanın neticesinde yapılacakların listesinin olması oldukça önem taşımaktadır. İş Kazası Sonrasında Neler Yapılmalı konusu daha sonra açılacak tazminat ve ceza davalarında önem arz etmektedir. İş kazası sonrası hastane kayıtlarına mutlaka “iş kazası” ibaresini düşün. SGK’ya başvuru yaparak, iş göremezlik oranının belirlenmesini isteyin. İş kazası sonra şikayetçi olmamanız tazminat davanıza bir etkisi yoktur. İş kazası esnasında SGK primleriniz ödenmemiş veya kayıdınız yoksa “iş kazası tespit davası” açarak tespit yaptırabilirsiniz. İş Kazası Sonrasında Neler Yapılmalıdır? Çünkü bu sürecin yasal olarak işletilebilmesi için…

Eşinden Boşanma Durumunda Görev Yeri Değişikliği

Eşinden Boşanma Durumunda Görev Yeri Değişikliği

Eşinden Boşanma Durumunda Görev Yeri Değişikliği nasıl olur. Boşanma durumu sonrası, her iki tarafta geri kalan hayatlarında zorluklarla karşılaşabiliyor. İlişkinin sona erdirilmesi ile, tarafların yeni hayata alışması veya yeni bir hayat düzeni oluşturabilmeleri zor olabiliyor. Böyle durumlarda, taraflardan herhangi birinin şehir değiştirmesi gerekebiliyor. Eşinden Boşanma Durumunda Görev Yeri Değişikliği Şehir değiştirmenin zorunlu olduğu bazı boşanmalar sonrasında, kişinin iş hayatı da bu gelişmelere bağlı olarak olumsuz yönde etkilenebiliyor. Şayet boşanma sonrası, şehir değişikliği yapmak isteyen kişi memur ise, devreye farklı süreçler giriyor. Çünkü memurlar için, boşanma sonrası tayin istemelerine ilişkin olan düzenlemeler kanunlar aracılığı ile belirtilmiştir.  Her memur için, çalıştığı kuruma…

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

İlkay Hukuk Blog ve Makale sayfasında, Büromuz avukatları tarafında yazılmış, araştırma ve yazılar, hukuk alanında yapılan düzenlemeler ile Yargıtay ve İstinaf mahkemelerin vermiş olduğu emsal nitelikte olabilecek önemli kararlara yer verilmiştir.

Yazıların özgünlük, çeviri ve anlaşılır olması için kullanılan eş anlamlı kelimeler ile yazım hatalarından dolayı sorumluluk kabul edilmemekte olup, makaleler yol gösterici ve bilgi amaçlıdır.

İLKAY HUKUK BLOG

İlkay Hukuk Bürosu olarak tazminat hukuku, aile hukuku, iş hukuku, miras hukuku, icra hukuku ve tüketici hukuku alanlarında birçok davada tecrübe ve başarısı ile tanınmış, birçok kazanılan dava kararlarında farklı ve örnek içtihatlar oluşturmuş, genç, dinamik, araştırmacı,  detaycı, çözümcü bir hukuk bürosudur.

İlkay Hukuk bürosu 2006 yılından beri çalışmış olduğu belli hukuk alanlarında tecrübe ve branşlaşma amacıyla aile hukuku, miras hukuku, iş hukuku, tazminat hukuku icra hukuku, tüketici hukuku ve Danışmanlık Departmanları olarak yapılanmış ve her departmanda Kıdemli Avukat, avukat, danışman ve yardımcı personelleri ile çalıştığı hukuk alanlarında, kurumsal hizmet sunmayı kendine ilke edinmiştir.

İLKAY HUKUK BLOG YAZILARIMIZIN KONUSU

Aile Hukuku ve Boşanma davaları konusunda, boşanma sebepleri, boşanma kararları, boşanmadan kaynaklı tazminat talepleri, velayet konuları, nafaka ve mal paylaşımı konuların eşlerin hakları üzerine Aile hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir. Ayrıca Aile hukuku alanı içerisinde yer alan evlat edinme, kadın korunması, evlilik sözleşmesi konuları da yer almaktadır.

Arabuluculuk Süreci ( Zorunlu – İhtiyari) İş hukuku ve Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk sürecini arabuluculuk daire başkanlığı kütüğüne kayıtlı Hukuk büromuzda görev yapan avukat  ve arabulucu olarak zorunlu ve ihtiyari süreci 3 arabulucu avukat ile takip yapılmaktadır.

İş Hukuku Tazminat Davaları, Arabuluculuk süreci sonrası iş mahkemelerinde açılan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer alacakların alınması, takibi ve sonuçlandırılması İş hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.

Miras hukuku Davaları, miras sebebiyle yaşanan uyuşmazlıklar da vasiyetname, mirasın reddi, muris muvazaası, tapu iptal davaları, ortaklığın giderilmesi gibi davaların takibi ve sonuçlandırılması hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.