İlkay Hukuk Avukat Blog Makale | Ankara Avukat - Part 2

İlkay Hukuk Blog

İkinci El Araç Satışında Satıcının Ayıptan Sorumluluğu

İkinci El Araç Satışında Satıcının Ayıptan Sorumluluğu

İkinci El Araç Satışında Satıcının Ayıptan Sorumluluğu Nedir? Türkiye’nin en hareketli pazarlarından biri olan ikinci el araç alım satım sektörü, her yıl sayısız aracın el değiştirerek yeni sahiplerine kavuşmasına aracı olmaktadır. Ancak bu kadar hareketli olan bir sektörde de alıcı ve satıcı arasında satış sözleşmesinden doğan uyuşmazlıkların da gündeme gelmesi kaçınılmazdır. Nitekim pek çok kere hukuki ihtilafa düşen alıcı ve satıcılar hangi haklara sahip olduklarını veya ne tür sorumluluk ve yükümlülüklerinin bulunduğunu araştırarak bu konularda bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu yazımızda ikinci el araç alım satımında tüketiciyi koruyan kanunlar hakkında tüm merak edilenleri bulabilirsiniz. İkinci El Araç Alım Satımında Tüketiciyi…

Sigorta Tahkim Komisyonu nedir nasıl başvurulur?

sigorta tahkim komisyonuna başvuru

Sigorta Tahkim Komisyonu nedir nasıl başvurulur? Sigorta Tahkim Komisyonu Hakkında En Çok Merak Edilen Soruların Yanıtlar. Sigorta Tahkim Komisyonu, özellikle zorunlu trafik sigortası poliçelerinin tarafları olan sigorta şirketi ile bu firmaların müşterileri arasında yaşanan hukuki ihtilafların çözümünde gündeme getirilmektedir. Son yıllarda ülkemizde özellikle Sigortacılık Hukuku kapsamında ağırlığını artırmaya başlayan bu kurul hakkında detaylı bilgilere ulaşılmak istenmektedir. Bu sebeple hazırladığımız bu yazımızda Sigorta Tahkim Komisyonu hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir? Sigorta Tahkim Komisyonu, hukuk sistemimizde 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 30. maddesinde yer alan hükümlere göre düzenlenmiştir. Bu bağlamda söz konusu…

Mirasta Saklı Pay İhlal Edilmiş İse Nasıl Alınır?

Mirasta Saklı Pay İhlal Edilmiş İse Nasıl Alınır

Mirasta Saklı Pay İhlal Edilmiş İse Nasıl Alınır? Mirasta hak sahibine ilişkin saklı pay ihlal edilmiş ise miras bırakan kişinin tasarruf özgürlüğünü aşmasında söz edilmektedir. Nitekim miras saklı pay sahibi mirasçıların miras hakkına yaptığı hukuksuz eylemin giderilmesi ve miras bırakanın yaptığı tasarrufa yeniden hukuki boyut kazandırılması için mirasta tenkis davası açılması gerekmektedir. Bu durumda “Mirasta saklı pay ihlal edilmiş ise nasıl alınır?” sorusunun yanıtı miras hukuku kapsamında görülen tenkis davaları olarak kabul edilmektedir. Tenkis Davası Nedir, Nasıl Açılır? Tenkis davası miras hukuku kapsamında en sık görülen davalardan biridir. Zira miras bırakanın yani murisin ölümünden sonra meydana gelen miras paylaşımı konusunda…

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Kimler Başvurabilir?

sigorta-tahkim-komisyonuna-basvuru-kimler-yapabilir

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Kimler Başvurabilir? Trafik sigortası poliçesi yaptırdığınız sigorta kuruluşu ile yaşanan uyuşmazlıklarda Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunmak mümkün olmaktadır. Ancak bu başvuru için gerekli birtakım hususların yerine getirilmesi gerekmektedir. İlk olarak uyuşmazlık yaşadığınız sigorta firmasının, Sigorta Tahkim Komisyonu’na üye olması şartı bulunmaktadır. Eğer üyelik konusunda herhangi bir engel bulunmuyorsa ve başvuruda bulunduğunuz sigorta firması talebinizi reddettiyse Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru formunu eksiksiz doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Konuyla ilgili ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir? Hukuk sistemimizde 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’na tabi bir kuruluş olan Sigorta Tahkim Komisyonu, kendi bünyesine üye olan sigorta firmaları ile bu firmalardan sigorta…

Yargıtay’dan işçinin maaşını düşüren patrona emsal karar

taşeron işçinin maaşının düşürülmesi

İşçi Maaşının Düşürülmesi Davası – Yargıtay’dan işçinin maaşını düşüren patrona emsal karar. İşçinin maaşının azaltılması konusunda açılan davada Yargıtay, maaşın azalması dolayısıyla istifa eden işçiye tazminat ödenmesi yönünde karar verdi. Verilen kararda maaşın, işçinin rızası dışında düşürülmesi sebebiyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı alması gerektiğine vurgu yapılırken, iş akdine uygun bir davranış olmaması nedeniyle rıza dışındaki maaş kesintisi karşılığında dava açılabilmesinin mümkün olduğu beyan edildi. İşçinin Maaşını Düşüren Patron Tazminat Ödeyecek Asgari ücretin yanında performans ücreti de almakta olan işçi, bu ücretin işveren tarafından kesilmesi ve kesinti yapıldıktan sonra haber verilmesi gerekçesi ile işten ayrılmak istedi. İstifa nedeniyle kendisine kıdem…

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

İlkay Hukuk Blog ve Makale sayfasında, Büromuz avukatları tarafında yazılmış, araştırma ve yazılar, hukuk alanında yapılan düzenlemeler ile Yargıtay ve İstinaf mahkemelerin vermiş olduğu emsal nitelikte olabilecek önemli kararlara yer verilmiştir.

Yazıların özgünlük, çeviri ve anlaşılır olması için kullanılan eş anlamlı kelimeler ile yazım hatalarından dolayı sorumluluk kabul edilmemekte olup, makaleler yol gösterici ve bilgi amaçlıdır.

İLKAY HUKUK BLOG

İlkay Hukuk Bürosu olarak tazminat hukuku, aile hukuku, iş hukuku, miras hukuku, icra hukuku ve tüketici hukuku alanlarında birçok davada tecrübe ve başarısı ile tanınmış, birçok kazanılan dava kararlarında farklı ve örnek içtihatlar oluşturmuş, genç, dinamik, araştırmacı,  detaycı, çözümcü bir hukuk bürosudur.

İlkay Hukuk bürosu 2006 yılından beri çalışmış olduğu belli hukuk alanlarında tecrübe ve branşlaşma amacıyla aile hukuku, miras hukuku, iş hukuku, tazminat hukuku icra hukuku, tüketici hukuku ve Danışmanlık Departmanları olarak yapılanmış ve her departmanda Kıdemli Avukat, avukat, danışman ve yardımcı personelleri ile çalıştığı hukuk alanlarında, kurumsal hizmet sunmayı kendine ilke edinmiştir.

İLKAY HUKUK BLOG YAZILARIMIZIN KONUSU

Aile Hukuku ve Boşanma davaları konusunda, boşanma sebepleri, boşanma kararları, boşanmadan kaynaklı tazminat talepleri, velayet konuları, nafaka ve mal paylaşımı konuların eşlerin hakları üzerine Aile hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir. Ayrıca Aile hukuku alanı içerisinde yer alan evlat edinme, kadın korunması, evlilik sözleşmesi konuları da yer almaktadır.

Arabuluculuk Süreci ( Zorunlu – İhtiyari) İş hukuku ve Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk sürecini arabuluculuk daire başkanlığı kütüğüne kayıtlı Hukuk büromuzda görev yapan avukat  ve arabulucu olarak zorunlu ve ihtiyari süreci 3 arabulucu avukat ile takip yapılmaktadır.

İş Hukuku Tazminat Davaları, Arabuluculuk süreci sonrası iş mahkemelerinde açılan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer alacakların alınması, takibi ve sonuçlandırılması İş hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.

Miras hukuku Davaları, miras sebebiyle yaşanan uyuşmazlıklar da vasiyetname, mirasın reddi, muris muvazaası, tapu iptal davaları, ortaklığın giderilmesi gibi davaların takibi ve sonuçlandırılması hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.