İlkay Hukuk Avukat Blog Makale | Ankara Avukat - Part 2

İlkay Hukuk Blog

Ortaklığın Giderilmesine Hangi Mahkeme Bakar?

Ortaklığın Giderilmesine Hangi Mahkeme Bakar?

Ortaklığın Giderilmesine Hangi Mahkeme Bakar? Ortaklığın giderilmesine; Sulh Hukuk Mahkemesi bakar. Ortaklar herhangi bir şehirdeki Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulunamazlar. Bahsi geçen ve ortaklığının giderilmesi istenen taşınmaz malın bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesi’nde davanın açılması zorunludur. Ayrıca dava süresince herhangi bir durum oluştuğunda yapılabilecek olan başvuruların hepsi bahsi geçen taşınmaz malın bulunduğu ve davanın açıldığı Sulh Hukuk Mahkemesi’nde gerçekleştirilir. Eğer tapuda herhangi bir kaydı bulunmayan bir mal söz konusu ise buna mahkeme bakmaz. İzale-i Şuyu Davasını Kimler Açabilir? İzale-i Şuyu Davası’nı, söz konusu olan mal varlığının hissedarlarından biri açabilir. Bu kişinin o taşınmaz malın tapusunda isminin olması gerekmektedir. Resmi olarak…

Vasiyetnameye Nasıl İtiraz Edilir?

Vasiyetnameye Nasıl İtiraz Edilir

Vasiyetnameye Nasıl İtiraz Edilir? Vasiyetnameye itiraz etmek için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurulması gereklidir. Hazırlanan vasiyetnameler her zaman herkesi mutlu etmez. Bazı nedenlerden dolayı da vasiyetnamenin iptal edilmesi istenebilir. Vasiyetnamenin açılması sonrası itiraz ve iptal talebinde bulunacak olan kişilerin de Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gitmesi lazımdır. Vasiyetnameye Nasıl İtiraz Edilir? Hangi durumlarda vasiyetname iptal olur sorusuna ise şu yanıtlar verilebilir: Vasiyetname hazırlanırken miras sahibinin tasarruf ehliyetinin olmaması, Vasiyetnamenin farklı birisi tarafından hazırlanması, Vasiyetnamenin birisinin zorlaması ya da tehdidiyle hazırlanması. Vasiyetname İtirazında Zamanaşımı Süresi Vasiyetname açıldıktan sonra itiraz süresi iyi niyet ve kötü niyet olup olmamasına göre değişiyor. İyi niyetli bir dava söz…

Hakem Kararlarına İtiraz Nasıl Yapılır?

Hakem Kararlarına İtiraz Nasıl Yapılır?

Hakem Kararlarına İtiraz Nasıl Yapılır? Sigorta Tahkim Komisyonu hakem kararlarına itiraz konusu, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 30. maddesinde yer alan hükümlerde yapılan değişikliğin ardından, sigorta hakemleri tarafından 5 bin TL ve daha üzerindeki ihtilaflarda verilen kararlara yapılan itirazları kapsamaktadır. Bu bağlamda Sigorta Tahkim Komisyonu hakemlerinin söz konusu tutarın üzerinde uyuşmazlık meblağı bulunan ihtilaflarda vermiş oldukları kararlara, on gün içinde yalnızca bir defa olmak üzere komisyon nezdinde itiraz hakkı mevcuttur. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Zira Sigorta Tahkim Komisyonu hakem kararlarına karşıt olacak şekilde itiraz yoluna gidilebilmesi için, itiraza konu olan kararın 18 Ekim 2013 tarihinde veya…

Velayet Davası Hangi Mahkemeye Açılır?

Velayet Davası Hangi Mahkemeye Açılır?

Velayet Davası Hangi Mahkemeye Açılır? Velayet davası, Aile Mahkemesi’nde açılır. Velayet davasının sürecinde doğabilecek her türlü durum ile ilgili işlemler de Aile Mahkemesi’nde yapılır. Bu, Aile Mahkemeleri ile ilgili olan 4787 sayılı kanun, 5133 sayılı kanun ve Türk Medeni Kanunu’nun 118 ile 395 kanunları arasında kalan maddelerinde bahsedilen durumlarda doğabilecek olan olayları kapsar. Velayet davası dilekçesi ile kişinin Aile Mahkemesi’ne başvurması yeterlidir. Bunu kişi kendi de yapabilir, avukatı aracılığı ile de yapabilir. Aile Mahkemeleri Olmayan Yerlerde Velayet Davası Nasıl Açılır? Hukuk Genel Kurulu’nun 16 Kasım 2005 tarihinde aldığı 2/673-617 sayılı karara göre Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde de velayet davası açabilmek…

Anlaşmalı Boşanma Kaç Gün Sürer?

anlaşmalı boşanma ne kadar sürer 2019

Anlaşmalı Boşanma Kaç Gün Sürer? Anlaşmalı boşanma süresi davanın açılacağı adliye ve davanın görüleceği Aile mahkemesine göre farklılık göstere bilmektedir. Anlaşmalı Boşanma Kaç Gün Sürer? Anlaşmalı Boşanma yargıda hedef süre olarak belirlenen gün sayısı 30 gündür. Bu süre 1 ile 30 gün arasında değişiklik gösterebilir. Ayrıca aşağıda belirtiteceğimiz dava süreci de davanın sonuçlanma aşaması ile nüfus kayıtlarına işlenmesine giden gün sayısını etkilemektedir. Bunun yanında davanın sadece karar verilmesi değil, kararın kesinleşmesi ve nüfusa boşanmanın işlenmesine kadar süreç devam etmektedir. Anlaşmalı boşanmanın basit görülen davalarda olması sebebiyle, usul ve esaslar tamamlanması durumunda, aile mahkemesi boşanmaya karar verecektir. Ancak dava dilekçesi, anlaşma…

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

İlkay Hukuk Blog ve Makale sayfasında, Büromuz avukatları tarafında yazılmış, araştırma ve yazılar, hukuk alanında yapılan düzenlemeler ile Yargıtay ve İstinaf mahkemelerin vermiş olduğu emsal nitelikte olabilecek önemli kararlara yer verilmiştir.

Yazıların özgünlük, çeviri ve anlaşılır olması için kullanılan eş anlamlı kelimeler ile yazım hatalarından dolayı sorumluluk kabul edilmemekte olup, makaleler yol gösterici ve bilgi amaçlıdır.

İLKAY HUKUK BLOG

İlkay Hukuk Bürosu olarak tazminat hukuku, aile hukuku, iş hukuku, miras hukuku, icra hukuku ve tüketici hukuku alanlarında birçok davada tecrübe ve başarısı ile tanınmış, birçok kazanılan dava kararlarında farklı ve örnek içtihatlar oluşturmuş, genç, dinamik, araştırmacı,  detaycı, çözümcü bir hukuk bürosudur.

İlkay Hukuk bürosu 2006 yılından beri çalışmış olduğu belli hukuk alanlarında tecrübe ve branşlaşma amacıyla aile hukuku, miras hukuku, iş hukuku, tazminat hukuku icra hukuku, tüketici hukuku ve Danışmanlık Departmanları olarak yapılanmış ve her departmanda Kıdemli Avukat, avukat, danışman ve yardımcı personelleri ile çalıştığı hukuk alanlarında, kurumsal hizmet sunmayı kendine ilke edinmiştir.

İLKAY HUKUK BLOG YAZILARIMIZIN KONUSU

Aile Hukuku ve Boşanma davaları konusunda, boşanma sebepleri, boşanma kararları, boşanmadan kaynaklı tazminat talepleri, velayet konuları, nafaka ve mal paylaşımı konuların eşlerin hakları üzerine Aile hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir. Ayrıca Aile hukuku alanı içerisinde yer alan evlat edinme, kadın korunması, evlilik sözleşmesi konuları da yer almaktadır.

Arabuluculuk Süreci ( Zorunlu – İhtiyari) İş hukuku ve Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk sürecini arabuluculuk daire başkanlığı kütüğüne kayıtlı Hukuk büromuzda görev yapan avukat  ve arabulucu olarak zorunlu ve ihtiyari süreci 3 arabulucu avukat ile takip yapılmaktadır.

İş Hukuku Tazminat Davaları, Arabuluculuk süreci sonrası iş mahkemelerinde açılan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer alacakların alınması, takibi ve sonuçlandırılması İş hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.

Miras hukuku Davaları, miras sebebiyle yaşanan uyuşmazlıklar da vasiyetname, mirasın reddi, muris muvazaası, tapu iptal davaları, ortaklığın giderilmesi gibi davaların takibi ve sonuçlandırılması hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.