İlkay Hukuk Avukat Blog Makale | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara - Part 2

İlkay Hukuk Blog

Hangi durumlarda tazminat davası açılır

Hangi durumlarda tazminat davası açılır

Hangi durumlarda tazminat davası açılır. Maddi ve Manevi Tazminat Davası Açma Nedenleri Nelerdir? Herhangi bir şekilde karşılaşılan haksız fiil sonucu meydana gelen maddi ya da manevi zararları gidermek amacıyla açılan maddi ve manevi tazminat davalarının kapsamı oldukça geniştir. Hangi durumlarda tazminat davası açılır Tazminat davaları genel itibarıyla haksız fiil ya da sözleşmeye aykırılık sebeplerine dayanarak açılmasa da birbirinden çok farklı hukuki gerekçelere dayalı olarak da açılabilmektedir. Genel olarak en çok açılan tazminat davaları şunlardan oluşmaktadır: Trafik kazası sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası Sözleşme ihlali sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası Suç işlenmesi nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası İş…

Tek celsede nasıl boşanabilirim?

Tek celsede nasıl boşanabilirim?

Tek celsede nasıl boşanabilirim? Tek celsede boşanma (Anlaşmalı Boşanma) için başvuru yapılacak yer Aile Hukuk Mahkemesi’dir. Anlaşmalı boşanma başvurusu yapmak için bazı şartları yerine getirdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Örneğin; eğer 1 seneden daha az süredir evli iseniz, usulen anlaşmalı boşanma için başvuru yapamazsınız. Tek celsede boşanma davası 1 ile 30 gün arasında değişmektedir. adalet bakanlığının yargıda hedaf süresi olarak 40 gün belirlenmiştir. Tek celsede boşanma (Anlaşmalı Boşanma) kesinleşmesiyle bir hafta içerisinde nüfus kayıtlarına “Bekar” ibaresi işlenir. Tek celsede Boşanma Avukat ve Danışma Zamana ek olarak, çiftlerin boşanmanın her türlü sonucu hakkında uzlaşmaya varmış olmaları gerekmektedir. Ortada bir çocuk var mı?…

1 yıllık tazminat ne kadar?

1 yıllık tazminat ne kadar?

1 yıllık tazminat ne kadar! Kıdem Tazminatı Hesaplama nasıl yapılır. Kıdem tazminatı hesaplamasına brüt maaşa dikkat edilmekte ve brüt ücret üzerinden kıdem tazminatı hesaplanmaktadır. Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken damga vergisi gibi vergilerin kesintisinin yapılacağını da unutmamak gerekmektedir. İhbar tazminatı da aynı şekilde hesaplanmaktadır. 1 yıllık tazminat ne kadar! Kıdem Tazminatı Hesaplama Kıdem tazminatı hesaplamalarının yapılabilmesi için, işe başlama tarihi ve işten ayrılma tarihini bilinmesi gerekmektedir. İşçinin brüt ücreti üzerinden hesaplama yapılacaktır. Kıdem tazminatı hesaplanırken işçi için ödenen brüt ücretin yanı sıra ek ödemelerde hesaplamada kullanılır. Ek ödeme süreklilik sağlayan bir ödeme olmalıdır. Kıdem tazminatında sadece damga vergisine kesinti uygulanır. İşçinin…

Yargıtay’dan Emsal boşanma kararı! Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek

Yargıtay'dan Emsal boşanma kararı! Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek

Yargıtay’dan Bir Emsal Karar Daha! Yargıtay’dan Emsal boşanma kararı! Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, geçimsizlik sebebiyle boşanma davası açan çiftlerin arasında geçen şiddet olaylarında, yüze tükürmeyle ilgili olarak flaş bir karar aldı. Boşanma Davasında Boşanma Sebebi: Kaynanasının Yüzüne Tükürmek Daha önce 2008 yılı içerisinde Kars’ta ikamet eden bir çiftin davasında, koca ve kaynananın yüzüne tükürmeyi boşanma nedeni olarak gösteren Yargıtay, şimdi de Bursa’da buna benzer bir davada emsal bir karar altına daha imza attı. Yargıtay’dan Emsal boşanma kararı! Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yine yüze tükürmeyi boşanma sebebi olarak saymasıyla…

Tazminat davası kaç yıl içinde açılır?

Tazminat davası kaç yıl içinde açılır

Tazminat davası kaç yıl içinde açılır? Bu konuyla ilgili olarak birçok kişi internet üzerinden tazminat davası ne kadar sürer şeklinde aramalar yapmaktadır. Açıkçası; maddi ve manevi tazminat davası açma süresi, tazminata sebep gösterilen olayın nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Tazminat davası kaç yıl içinde açılır? Haksız fiil nedeniyle açılacak maddi ve manevi tazminat davaları; fiil ve failin öğrenilmesinden itibaren 2 yıl içerisinde açılır. Haksız fiil veya fail daha sonra öğrenilse dahi en fazla 10 yıl içerisinde tazminat davası açılır. Örneğin boşanma davası sonrasında maddi manevi tazminat dava açma süresi, Medeni Kanun’un 178. maddesinde belirtildiği üzere boşanmanın kesinleşmesinin ardından 1 yıldır. Öte…

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
  BİZE ULAŞIN

  İletişim Bilgileri

  İlkay Hukuk Blog ve Makale sayfasında, Büromuz avukatları tarafında yazılmış, araştırma ve yazılar, hukuk alanında yapılan düzenlemeler ile Yargıtay ve İstinaf mahkemelerin vermiş olduğu emsal nitelikte olabilecek önemli kararlara yer verilmiştir.

  Yazıların özgünlük, çeviri ve anlaşılır olması için kullanılan eş anlamlı kelimeler ile yazım hatalarından dolayı sorumluluk kabul edilmemekte olup, makaleler yol gösterici ve bilgi amaçlıdır.

  İLKAY HUKUK BLOG

  İlkay Hukuk Bürosu olarak tazminat hukuku, aile hukuku, iş hukuku, miras hukuku, icra hukuku ve tüketici hukuku alanlarında birçok davada tecrübe ve başarısı ile tanınmış, birçok kazanılan dava kararlarında farklı ve örnek içtihatlar oluşturmuş, genç, dinamik, araştırmacı,  detaycı, çözümcü bir hukuk bürosudur.

  İlkay Hukuk bürosu 2006 yılından beri çalışmış olduğu belli hukuk alanlarında tecrübe ve branşlaşma amacıyla aile hukuku, miras hukuku, iş hukuku, tazminat hukuku icra hukuku, tüketici hukuku ve Danışmanlık Departmanları olarak yapılanmış ve her departmanda Kıdemli Avukat, avukat, danışman ve yardımcı personelleri ile çalıştığı hukuk alanlarında, kurumsal hizmet sunmayı kendine ilke edinmiştir.

  İLKAY HUKUK BLOG YAZILARIMIZIN KONUSU

  Aile Hukuku ve Boşanma davaları konusunda, boşanma sebepleri, boşanma kararları, boşanmadan kaynaklı tazminat talepleri, velayet konuları, nafaka ve mal paylaşımı konuların eşlerin hakları üzerine Aile hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir. Ayrıca Aile hukuku alanı içerisinde yer alan evlat edinme, kadın korunması, evlilik sözleşmesi konuları da yer almaktadır.

  Arabuluculuk Süreci ( Zorunlu – İhtiyari) İş hukuku ve Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk sürecini arabuluculuk daire başkanlığı kütüğüne kayıtlı Hukuk büromuzda görev yapan avukat  ve arabulucu olarak zorunlu ve ihtiyari süreci 3 arabulucu avukat ile takip yapılmaktadır.

  İş Hukuku Tazminat Davaları, Arabuluculuk süreci sonrası iş mahkemelerinde açılan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer alacakların alınması, takibi ve sonuçlandırılması İş hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.

  Miras hukuku Davaları, miras sebebiyle yaşanan uyuşmazlıklar da vasiyetname, mirasın reddi, muris muvazaası, tapu iptal davaları, ortaklığın giderilmesi gibi davaların takibi ve sonuçlandırılması hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.