İlkay Hukuk Avukat Blog Makale | Ankara Avukat - Part 3

İlkay Hukuk Blog

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Davaları

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Davaları – Sosyal Güvenlik Kurumu Davaları Nelerdir, Nasıl Görülür? Ülkemizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı bir resmi kurum olarak faaliyetlerini sürdüren Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşların sigortalı olarak çalışmasıyla birlikte pek çok haktan yararlanmasını sağlayan ve çalışanlara emeklilik imkanı sunan önemli bir kuruluştur. Ancak söz konusu kurumun da diğer idare müesseseleri gibi zaman zaman hukuksuz uygulamaları söz konusu olabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Davaları Vatandaşlar ile SGK arasında yaşanan hukuki ihtilaflarda, uyuşmazlığın çözülmesi için SGK’nın aleyhine; idari, hukuk, ceza ve vergi davası açılabiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yapmış olduğu araştırmalar sonucunda 2012 yılında yayınlamış olduğu…

İş Hukukunda Ücret Tanımı ve Ödeme Süresi

İş hukukunda Ücret Tanımı ve Ücretin Ödenmesi

İş Hukukunda Ücret Tanımı ve Ödeme Süresi Nedir? İş hukukunda işveren ve işçi tanımlamaları net bir şekilde ortaya konulmuştur. İşçi; bağımlı olarak bir işi gören öte yandan işveren işi gören kişiye belirli bir ücret ödeyen taraf olarak nitelendirilendir. Ücret ödemesi konusunda ise ilgili mevzuatlar gereğince ücretin en fazla işçiye bir ay içerisinde ödenme hükmü yer almaktadır. Bu süre daha az periyotlarda olabilmektedir. Ücret Ödemeleri Nasıl Yapılmalıdır ? Kanun hükümleri öncelikle ücretin tanımını yaparken asıl ücret ve geniş ücret olarak tanımlama yapmıştır. Asıl ücret işçinin yaptığı iş karşılığı kazancı olarak tanımlanırken geniş ücret ise tazminat, ikramiye gibi esas ücret dışında kalan…

Boşanma Davalarında Şahitlik Hakkında Sorulan Sorular

Boşanma Davalarında Şahitlik

Boşanma Davası Yazılı Yargılama Usulü Nedir? Boşanma davasının yazılı yargılama usulü; 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 184. maddesinde yer alan kurallar kapsamında belirlenmiştir. Bu kurallara göre boşanma davasının usulleri şu şekildedir: Taraflar boşanma davası süresince ne kadar delil sunmuş olurlarsa olsunlar; şahitlerin, delillerin doğruluğuna hakim vicdanen karar verir. Eğer tarafların ispat ettikleri delillerine inanmaz ise davanın seyrini buna göre ilerletme hakkına sahiptir. Boşanma davasının daha hassas bir dava olmasından kaynaklı olarak bu davada tarafların yeminli bir şekilde yargılanmasını hakim teklif edemez. Hakim taraflardan birinin tek başına yazılı veya sözlü bir şekilde beyan ettiği bir olayı başlı başına ele almaz. Boşanma…

Trafik Kazası Tazminat Avukatları Ankara

Trafik Kazası Tazminat Avukatları

Trafik Kazası Tazminat Avukatları Ankara Konuları Nelerdir? Trafik kazası Tazminat süreci belirli başvuru ve dava aşamalarının tamamlanması ile olabilmektedir. Trafik kazası tazminat öncelikle ceza davası, sigorta şirketine başvuru ve sonrasında sigorta tahkime başvuru aşamaları tamamlanarak sonuca ulaşılmaktadır. Bu süreçlerin tamamlanmasında Trafik Kazası Tazminat Avukatları ile profesyonel destek alabilirsiniz. Trafik Kazası Ceza Davası Trafik kazasının cezalandırılması konusu Türk Ceza Kanunu, Karayollaı Trafik Kanunu ve Borçlar Kanunu ile belirlenmiştir. Her yıl ne yazık ki yüzlerce insan trafik kazası yüzünden hayatını kayıp etmektedir. Trafik kazası cezası bulunmasına karşın, bu cezalar trafik magandalarını yıldırmak için ne yazık ki yeterli olmamaktadır. Trafik Kazası için Tazminat…

Trafik kazası arabuluculuk

Trafik kazası arabuluculuk

Trafik kazası arabuluculuk başvurusu yapılır mı? Trafik kazaları sonucu ortaya çıkan zararların karşı taraftan ve sigorta şirketinden talep edileceğini diğer makallerimizde geniş olarak belirtmiştik. Trafik kazalası sonrası Tazminat talepleri zorunlu olarak öncelikle sigorta şirketine başvurulur. Sigorta şirketi talep edilen tazminat miktarını ödemez ise yada eksik ödeme yapması halinde Sigorta Tahkim kuruluna başvuru yapılır. Peki Sigorta şirketine veya Sigorta tahkime başvurulduğu halde Trafik kazası arabuluculuk başvurusu yapılır mı? Trafik kazaları nedeniyle sigorta şirketlerine açılacak davalar Ticari davalardır. Ticari davalarda ise dava açılmadan önce Arabuluculuk başvurusu yapılması zorunludur. Dolayısıyla Trafik kazası arabuluculuk başvurusu her aşamada yapılabilinir. Arabuluculuk Ne Zaman Başladı? Arabuluculuk mesleğinin…

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

İlkay Hukuk Blog ve Makale sayfasında, Büromuz avukatları tarafında yazılmış, araştırma ve yazılar, hukuk alanında yapılan düzenlemeler ile Yargıtay ve İstinaf mahkemelerin vermiş olduğu emsal nitelikte olabilecek önemli kararlara yer verilmiştir.

Yazıların özgünlük, çeviri ve anlaşılır olması için kullanılan eş anlamlı kelimeler ile yazım hatalarından dolayı sorumluluk kabul edilmemekte olup, makaleler yol gösterici ve bilgi amaçlıdır.

İLKAY HUKUK BLOG

İlkay Hukuk Bürosu olarak tazminat hukuku, aile hukuku, iş hukuku, miras hukuku, icra hukuku ve tüketici hukuku alanlarında birçok davada tecrübe ve başarısı ile tanınmış, birçok kazanılan dava kararlarında farklı ve örnek içtihatlar oluşturmuş, genç, dinamik, araştırmacı,  detaycı, çözümcü bir hukuk bürosudur.

İlkay Hukuk bürosu 2006 yılından beri çalışmış olduğu belli hukuk alanlarında tecrübe ve branşlaşma amacıyla aile hukuku, miras hukuku, iş hukuku, tazminat hukuku icra hukuku, tüketici hukuku ve Danışmanlık Departmanları olarak yapılanmış ve her departmanda Kıdemli Avukat, avukat, danışman ve yardımcı personelleri ile çalıştığı hukuk alanlarında, kurumsal hizmet sunmayı kendine ilke edinmiştir.

İLKAY HUKUK BLOG YAZILARIMIZIN KONUSU

Aile Hukuku ve Boşanma davaları konusunda, boşanma sebepleri, boşanma kararları, boşanmadan kaynaklı tazminat talepleri, velayet konuları, nafaka ve mal paylaşımı konuların eşlerin hakları üzerine Aile hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir. Ayrıca Aile hukuku alanı içerisinde yer alan evlat edinme, kadın korunması, evlilik sözleşmesi konuları da yer almaktadır.

Arabuluculuk Süreci ( Zorunlu – İhtiyari) İş hukuku ve Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk sürecini arabuluculuk daire başkanlığı kütüğüne kayıtlı Hukuk büromuzda görev yapan avukat  ve arabulucu olarak zorunlu ve ihtiyari süreci 3 arabulucu avukat ile takip yapılmaktadır.

İş Hukuku Tazminat Davaları, Arabuluculuk süreci sonrası iş mahkemelerinde açılan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer alacakların alınması, takibi ve sonuçlandırılması İş hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.

Miras hukuku Davaları, miras sebebiyle yaşanan uyuşmazlıklar da vasiyetname, mirasın reddi, muris muvazaası, tapu iptal davaları, ortaklığın giderilmesi gibi davaların takibi ve sonuçlandırılması hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.