İlkay Hukuk Avukat Blog Makale | Ankara Avukat - Part 3

İlkay Hukuk Blog

Velayet Ne Zaman Babaya Verilir?

Velayet Ne Zaman Babaya Verilir

Velayet Ne Zaman Babaya Verilir? Velayetin babaya verilmesi, Türk Medeni Kanunu’na göre ilgili maddelerde yer alan hükümler çerçevesinde düzenlenmiştir. Velayet Ne Zaman Babaya Verilir? Buna göre çocuğun velayetinin babaya verildiği durumlar hakkında şu şekilde bahsetmek mümkün olabilmektedir: Çocuğun velayetinin anneye değil de babaya verilmesi için annenin çocuğa zarar vermesi Annenin çocuğun bakımını yerine getirme konusunda aciz olması Annenin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığının kötü durumda olması Ancak unutulmamalıdır ki aile hukuku kapsamında 0 ila 3 yaş arasındaki çocukların velayetinin annelere verilmesi, çocuğun yüksek menfaati gereğince daha sık gerçekleştirilen bir uygulamadır. Nitekim bu yaş aralığındaki çocuklar, gelişim dönemlerinde annelerinin şefkatine…

Velayet Ne Zaman Sona Erer?

Velayet Ne Zaman Sona Erer

Velayet Ne Zaman Sona Erer?Velayetin sona ermesi, aile hukuku içinde şu şekilde belirlenmiştir. Velayetin sonlanmasına neden olacak durumlar ve olaylar; Çocuğun velayetini elinde bulunduran hak sahibinin vefatı Velayeti alınan çocuğun vefat etmesi Velayeti alının çocuğun yasal olarak reşit olması (18 yaşına gelmesi) Velayeti elinde bulunduran hak sahibi anne veya babanın, çocuğun velayeti konusunda yeteri kadar ilgiyi göstermemesi, çocuğun yüksek menfaatini zedelemesi ve benzeri yasal hak ve yükümlülüklerini uygun şartlar altında yerine getirmemesi Bu noktada velayet ne zaman sona erer sorusuna yanıt olarak, Türk Medeni Kanun’da yer alan velayetin sonlanmasına veya velayetin değiştirilmesine yönelik hükümler dikkate alınmalıdır. Velayetin Sonlandırılmasına ve Değiştirilmesine…

Boşanmada Velayet Neye Göre Verilir?

Boşanmada Velayet Neye Göre Verilir

Boşanmada Velayet Neye Göre Verilir, Boşanmada Velayet Kararını Etkilemeyen Unsurlar, Boşanmada Çocuğun Velayetinin Kime verilir, Boşanmada Çocuğun Velayeti hakkında bilgiler.

Yargıtay’dan Düğün Takıları Hakkında Emsal Karar

yargitay-dugun-takilari-hakkimda-karari

Yargıtay’dan Düğün Takıları Hakkında Emsal Karar. Aile mahkemesine boşanma talebiyle başvuran kadın, boşanmanın gerçekleşmesinin ardından eski eşine, ‘ziynet eşyası alacağı’ davası açtı. Söz konusu ziynet eşyası olarak da eski eşiyle birlikte yaptıkları düğünde kendilerine takılan 33 çeyrek altını öne sürdü. Eski eşinden bu altınların kendine geri verilmesini isteyen davacı kadın, aile mahkemesinden gereğinin yapılmasını istedi. Dava dosyasını inceleyen yerel mahkeme, eski eşin savunmasına başvurdu. Mahkemeye ifade veren eski eş, söz konusu 33 çeyrek altını eski karısının rızasıyla sattıklarını ve bu satıştan gelen parayla, mobilya ve beyaz eşyaların borçlarını ödediklerini söyledi. Bu açıklamanın ardından yerel mahkeme davaya konu olan altınların davacı…

Yargıtay’dan Şiddet ve Hakaret Gören Kadın Hakkında Emsal Karar!

siddet-ve-hakaret-nedeniyle-boşanma

Yargıtay’dan Şiddet ve Hakaret Gören Kadın Hakkında Emsal Karar! Yargıtay boşanma davasında davalı durumda olan kadın hakkında emsal niteliğinde bir karara imza attı. Yerel aile mahkemesinin şiddetli geçimsizlik yaşayan çifti boşamasının ardından kararı temyiz eden kadının, Yüksek Mahkeme tarafından evliliğin sonlandırılmasında kusuru bulunmadığına hükmedildi. Yargıtay’ın almış olduğu bu karar boşanma davalarına yeni bir boyut kazandırdı. Detaylar haberimizin devamında yer alıyor… Davaya konu olan olayda 1. Aile Mahkemesi’ne boşanma talebiyle müracaat eden koca, mahkemeye şiddetli geçimsizlik yaşadığını öne sürerek, karısı hakkında dava başvurusunda bulundu. Karısından boşanmak istediğini beyan eden davacı koca, davalı olduğu eşinin, kendi ailesini hiçbir zaman istemediğini, sık sık…

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

İlkay Hukuk Blog ve Makale sayfasında, Büromuz avukatları tarafında yazılmış, araştırma ve yazılar, hukuk alanında yapılan düzenlemeler ile Yargıtay ve İstinaf mahkemelerin vermiş olduğu emsal nitelikte olabilecek önemli kararlara yer verilmiştir.

Yazıların özgünlük, çeviri ve anlaşılır olması için kullanılan eş anlamlı kelimeler ile yazım hatalarından dolayı sorumluluk kabul edilmemekte olup, makaleler yol gösterici ve bilgi amaçlıdır.

İLKAY HUKUK BLOG

İlkay Hukuk Bürosu olarak tazminat hukuku, aile hukuku, iş hukuku, miras hukuku, icra hukuku ve tüketici hukuku alanlarında birçok davada tecrübe ve başarısı ile tanınmış, birçok kazanılan dava kararlarında farklı ve örnek içtihatlar oluşturmuş, genç, dinamik, araştırmacı,  detaycı, çözümcü bir hukuk bürosudur.

İlkay Hukuk bürosu 2006 yılından beri çalışmış olduğu belli hukuk alanlarında tecrübe ve branşlaşma amacıyla aile hukuku, miras hukuku, iş hukuku, tazminat hukuku icra hukuku, tüketici hukuku ve Danışmanlık Departmanları olarak yapılanmış ve her departmanda Kıdemli Avukat, avukat, danışman ve yardımcı personelleri ile çalıştığı hukuk alanlarında, kurumsal hizmet sunmayı kendine ilke edinmiştir.

İLKAY HUKUK BLOG YAZILARIMIZIN KONUSU

Aile Hukuku ve Boşanma davaları konusunda, boşanma sebepleri, boşanma kararları, boşanmadan kaynaklı tazminat talepleri, velayet konuları, nafaka ve mal paylaşımı konuların eşlerin hakları üzerine Aile hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir. Ayrıca Aile hukuku alanı içerisinde yer alan evlat edinme, kadın korunması, evlilik sözleşmesi konuları da yer almaktadır.

Arabuluculuk Süreci ( Zorunlu – İhtiyari) İş hukuku ve Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk sürecini arabuluculuk daire başkanlığı kütüğüne kayıtlı Hukuk büromuzda görev yapan avukat  ve arabulucu olarak zorunlu ve ihtiyari süreci 3 arabulucu avukat ile takip yapılmaktadır.

İş Hukuku Tazminat Davaları, Arabuluculuk süreci sonrası iş mahkemelerinde açılan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer alacakların alınması, takibi ve sonuçlandırılması İş hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.

Miras hukuku Davaları, miras sebebiyle yaşanan uyuşmazlıklar da vasiyetname, mirasın reddi, muris muvazaası, tapu iptal davaları, ortaklığın giderilmesi gibi davaların takibi ve sonuçlandırılması hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.