İlkay Hukuk Avukat Blog Makale | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara - Part 4

İlkay Hukuk Blog

Evlilik Sözleşmesi Ne Kadar Geçerli?

Evlilik Sözleşmesi Ne Kadar Geçerli

Evlilik Sözleşmesi Ne Kadar Geçerli? Evlilik sözleşmesinin geçerliliği evliliğin bitimine kadardır. Yani siz evlilik sözleşmesi yaptınız ve boşandıysanız, boşanma sonrasında malların paylaşımını hazırlamış olduğunuz bu sözleşmeye göre yapacaksınız demektir. Evlilik Sözleşmesi Ne Kadar Geçerli? Mal paylaşımı yapıldıktan sonra ise evlilik sözleşmesi süresi bitmiş olur. Evlilik sözleşmesini yapmak zorunda değilsiniz. Her çift evlilik sözleşmesini yapmak istemeyebilir. Medeni Kanunda bunu zorunlu kılan bir madde bulunmaz. Evlilik sözleşmesi hazırlamak isteyen çiftler ise evlenmeden önce ya da evlenme esnasında sözleşmelerini yapabilirler. Evlilik Sözleşmesi Nasıl Yapılır? Evlilik anlaşması yapmak için tarafların bir aile avukatına başvuru yapmaları gerekir. Bu avukat bilgili ve tecrübeli bir kimse olmalıdır….

Vasiyetname Ne Zaman Hüküm Doğurur?

Vasiyetname Ne Zaman Hüküm Doğurur

Vasiyetname Ne Zaman Hüküm Doğurur? Vasiyetname hükmünün geçerli olması için en önemli şart hazırlayan kişinin tasarruf etme yetisinin olmasıdır. Bir kişinin tasarruf yetisi varsa üç farklı şekilde vasiyetname hazırlayabilir. Vasiyetname Ne Zaman Hüküm Doğurur? Görevli bir memur eşliğinde iki şahitle vasiyetname hazırlanıyorsa buna resmi vasiyetname, kişinin kendi eliyle yazılmışsa da bu vasiyetnameye el yazılı vasiyetname adı verilir. El yazılı vasiyetname örneğinin incelenmesi de doğru bir şekilde hazırlanabilmesi için önemlidir. Sağlık sorunları gibi nedenlerden dolayı bu iki vasiyetnameyi yazamayan kişiler ise sözlü vasiyetname hazırlayabilir. Vasiyetname Geçerlilik Süresi Nedir? vasiyetname ne zaman açılmış sayılır? Vasiyetname iptal edilmediği süre boyunca geçerli olacaktır. İptal edilebilmesi…

Uyuşturucu İle Yakalanmanın Cezası Nedir?

Uyuşturucu İle Yakalanmanın Cezası Nedir

Uyuşturucu İle Yakalanmanın Cezası Nedir? Uyuşturucu madde ile yakalanan bir kişinin cezasını; yakalandığı esnada üzerinde bulunan uyuşturucu madde miktarı belirlemektedir. Uyuşturucu madde bulundurmak ile uyuşturucu madde ticaretini yapmanın cezaları farklıdır. Uyuşturucu madde ticaretini yapmak uyuşturucu madde bulundurmaya göre daha ağır cezaları olan bir suçtur. Uyuşturucu Ceza Maddeleri Uyuşturucu suçlarının cezaları, Türk Ceza Kanunları kapsamında 2019 yılı içinde bazı maddeleri değişmiştir. Uyuşturucu madde suçları ve cezaları 2019 yılı güncel yasal kanunlarını sizinle paylaşıyoruz. Uyuşturucu Suçları TCK Maddeleri Uyuşturucu suçlarının yeni ceza kanunları, şunlardır: Uyuşturucu ticareti cezası, uyuşturucu maddeleri, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı şekilde; ithal, ihraç, imal eden kişiler 20 ila…

Kimler vasiyetname yazabilir? Kimler vasiyetname düzenleyebilir

Kimler vasiyetname yazabilir

Kimler vasiyetname yazabilir? Kimler vasiyetname düzenleyebilir? Vasiyet yazdırma işlemi 3 ayrı vasiyet yazma yönteminden bir tanesinin tercih edilmesine göre şekil almaktadır. Vasiyetnamenin yazdırıldığı kişilerin en başında, noterler yer almaktadır. Vasiyet yazmanın 3 ayrı türü bulunmaktadır. Resmi vasiyetname, el yazısı vasiyetname ve sözlü vasiyetname olarak sınıflandırılan vasiyet türleri için, çeşitli kaideler bulunmaktadır. Kimler vasiyetname yazabilir? Kimler vasiyetname düzenleyebilir Miras bırakan kişi, ölümünün ardından miras kalan malların paylaşılması sırasında herhangi bir problemle karşılaşmamak adına, vasiyetname yazar ya da yazdırır. Miras bırakan tarafından bırakılan vasiyetin içeriği, tamamen kişiye aittir. Miras bırakan kişi, ölümünün ardından vasiyetnamesinin yetkililere teslim edilmesi adına bir tanıdığına ya da…

Boşanma davası ile birlikte koruma kararı nasıl alınır?

Boşanma davası ile birlikte koruma kararı nasıl alınır

Boşanma davası ile birlikte koruma kararı nasıl alınır? Kadına şiddet hem ülkemizde, hemde dünyada durdurulamayan büyük sorunlar arasında. Bu sorunlar yüzlerce aileyi boşanma eşiğine getirmektedir. Boşanma davası açmak isteyen eş dayanılmaz hal alan şiddet, hakaert nedeniyle Aile mahkemesinde dava açılırken veya her aşamada koruma talebi isteyebilir. Boşanma Davasında Koruma Kararı Nasıl Alınır Kadına şiddet kanunu sayesinde mağduriyetinizi giderebilirsiniz. Türk Ceza Kanununda yer alan madde ile birlikte şiddet uygulayan kişi 8 ile 10 yıla kadar hapis istemi ile cezalandırılabiliyor. Bu sürecin daha güvenli ve bilinçli devam edilmesini isterseniz avukat desteği ile çalışmanız sizin için faydalı olacaktır. Kadına şiddet davası açılırken eşler…

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

İlkay Hukuk Blog ve Makale sayfasında, Büromuz avukatları tarafında yazılmış, araştırma ve yazılar, hukuk alanında yapılan düzenlemeler ile Yargıtay ve İstinaf mahkemelerin vermiş olduğu emsal nitelikte olabilecek önemli kararlara yer verilmiştir.

Yazıların özgünlük, çeviri ve anlaşılır olması için kullanılan eş anlamlı kelimeler ile yazım hatalarından dolayı sorumluluk kabul edilmemekte olup, makaleler yol gösterici ve bilgi amaçlıdır.

İLKAY HUKUK BLOG

İlkay Hukuk Bürosu olarak tazminat hukuku, aile hukuku, iş hukuku, miras hukuku, icra hukuku ve tüketici hukuku alanlarında birçok davada tecrübe ve başarısı ile tanınmış, birçok kazanılan dava kararlarında farklı ve örnek içtihatlar oluşturmuş, genç, dinamik, araştırmacı,  detaycı, çözümcü bir hukuk bürosudur.

İlkay Hukuk bürosu 2006 yılından beri çalışmış olduğu belli hukuk alanlarında tecrübe ve branşlaşma amacıyla aile hukuku, miras hukuku, iş hukuku, tazminat hukuku icra hukuku, tüketici hukuku ve Danışmanlık Departmanları olarak yapılanmış ve her departmanda Kıdemli Avukat, avukat, danışman ve yardımcı personelleri ile çalıştığı hukuk alanlarında, kurumsal hizmet sunmayı kendine ilke edinmiştir.

İLKAY HUKUK BLOG YAZILARIMIZIN KONUSU

Aile Hukuku ve Boşanma davaları konusunda, boşanma sebepleri, boşanma kararları, boşanmadan kaynaklı tazminat talepleri, velayet konuları, nafaka ve mal paylaşımı konuların eşlerin hakları üzerine Aile hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir. Ayrıca Aile hukuku alanı içerisinde yer alan evlat edinme, kadın korunması, evlilik sözleşmesi konuları da yer almaktadır.

Arabuluculuk Süreci ( Zorunlu – İhtiyari) İş hukuku ve Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk sürecini arabuluculuk daire başkanlığı kütüğüne kayıtlı Hukuk büromuzda görev yapan avukat  ve arabulucu olarak zorunlu ve ihtiyari süreci 3 arabulucu avukat ile takip yapılmaktadır.

İş Hukuku Tazminat Davaları, Arabuluculuk süreci sonrası iş mahkemelerinde açılan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer alacakların alınması, takibi ve sonuçlandırılması İş hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.

Miras hukuku Davaları, miras sebebiyle yaşanan uyuşmazlıklar da vasiyetname, mirasın reddi, muris muvazaası, tapu iptal davaları, ortaklığın giderilmesi gibi davaların takibi ve sonuçlandırılması hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.