İlkay Hukuk Avukat Blog Makale | Ankara Avukat - Part 4

İlkay Hukuk Blog

Muris Muvazaası Hakkında Merak Edilen Sorular – Miras Avukat ve Danışma

Muris Muvazaası Hakkında Merak Edilen Sorular

Muris Muvazaası Hakkında Merak Edilen Sorular – Miras Avukat ve Danışma konuları sıkça sorulan sorular. Muris Muvazaası Hakkında Merak Edilen Sorular – Miras Avukat ve Danışma Soru ve Cevaplar Soru: Muris Muvazaası Ne Demek Muris muvazaası tanımı kişinin mirasçısını mirasından yoksun bırakmak adına yaptığı bir sözleşmedir. Bu sözleşme karşılıksız kazandırmaları satış ya da ölünceye kadar bakma sözleşmesi olarak gösterme şeklinde tanımlanabilir. Mirastan mal kaçırma yanı muris muvazaası davaları birçok farklı dava türünü bünyesinde barındırmakta olan oldukça öneli miras hukuku davalarıdır. Vefat eden bir kişinin mal varlığı kanunda belirlendiği şekilde geride kalarak miras almaya hak kazanan mirasçıları arasında belirlenen oranlarda paylaşılmaktadır….

Menfi Tespit Hakkında Merak Edilen Sorular – İcra Avukat ve Danışma

Menfi Tespit Davası avukat ve danışma

Menfi Tespit Hakkında Merak Edilen Sorular – İcra Avukat ve Danışma Menfi Tespit Hakkında Merak Edilen Sorular – İcra Avukat ve Danışma Soru ve Cevaplar Soru: Menfi Tespit Davası Hangi Yargılama Usulü İle Yürütülür? Menfi tespit davası yargılama usulü olarak basit yargılama usulüne tabidir. Menfi Tespit davası Asliye hukuk mahkemelerinde yürütülen, normal dava seyrinde işlemektedir. Menfi tespit dava dosyası, alacaklının talep ettiği borcun, borçlu tarafından ödenme zorunluluğunu ortadan kaldırmak amacıyla açılmaktadır. M. 72/ VIII gereğince, menfi tespit davalarının açılması için yetkili olan mahkemeler; davacının ikamet ettiği bölgede yer alan normal mahkemeler ve icra davasının yürütüldüğü alanda yer alan mahkemelerdir. Menfi…

Hukuk Danışmanlık Bürosu Ankara – İlkay Hukuk Danışmanlık

ilkay hukuk danışmanlık

Avukat ve Danışmanlık ve Hukuk Danışmanlık Bürosu Ankara – İlkay Hukuk Danışmanlık Avukat ve danışmanlık hizmetleri ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına ilişkin çeşitli alt hukuk dallarında kişilere karşılaştıkları sorunların çözümünde en etkili sonuçların oluşturulmasını sağlayan uygulamalardır. Avukat ve danışmanlık, hem yerel hukuk kurallarımız hem de uluslararası hukuk kuralları göz önünde bulundurulduğunda önem teşkil eden hizmetler olarak öne çıkmaktadır. Hukuk Danışmanlık Bürosu Ankara – İlkay Hukuk Danışmanlık Genel anlamda avukatlık ve danışmanlık hizmetlerinin tanımını yapmak gerekirse olaya günlük yaşam üzerinden bakmakta fayda bulunmaktadır. Zira içinde bulunduğumuz çağ itibarıyla kişiler başta olmak üzere tüzel kişiler olarak nitelendirilen şirketler ve kurumlar, pek çok…

Kira Hukuku Hakkında Merak Edilen Sorular – Kira Avukat ve Danışma

kira hukuku avukat danışma

Kira Hukuku Hakkında Merak Edilen Sorular – Kira Avukat ve Danışma konuları. Kira Hukuku Hakkında Merak Edilen Sorular – Kira Avukat ve Danışma Soru Cevaplar Kiras sözleşmesi Soru: 2019 Yılında Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur? 2019 yılı içerisinde kira sözleşmesinin nasıl doldurulacağı 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında belirlenmiştir. Kiraya verecek olan kişi ile kiracı arasında yapılacak olan kira sözleşmesi 3 bölümden oluşmaktadır: Kiralama ile ilgili bilgilerin verildiği kısım: Kiraya verilecek mal ile ilgili adresinden, cinsine varana kadar bütün bilgiler verilir. Kiracının ve kiraya verecek olan kişinin kimlik bilgileri verilir. Ayrıca kira kontratının başlangıç tarihi ve bitiş tarihi net bir şekilde…

Miras Hakkında Merak Edilen Sorular – Miras Avukat ve Danışma

Miras hukuku avukat ve danışma

Miras Hakkında Merak Edilen Sorular – Miras Avukat ve Danışma konuları en çok sorulan ve cevabı en çok merak edilen konulara yer verilmiştir. Miras Hakkında Merak Edilen Sorular – Miras Avukat ve Danışma Soru ve Cevaplar Mirasın Reddi Soru: Mirasın Reddi Hangi Mahkemede Açılır? Reddi miras davası talebi, miras beyannamesinin açıldığı yerin, Sulh mahkemelerinden gerçekleştirilebilmektedir. Mirası reddetmek isteyen kişiler hâkimlerce çağırılır. Kişi mirası almayı istemediğini ve reddi miras yaptığını sözlü veya yazılı beyan olacak şekilde, bir tutanakla tespit eder. Mirasın reddi dilekçesi, mirası bırakan kişinin vefatından sonraki 3 ay içerisinde, gerekli mecralara iletilmelidir. 3 ay içerisinde mirasın reddi talebinde bulunmayan…

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

İlkay Hukuk Blog ve Makale sayfasında, Büromuz avukatları tarafında yazılmış, araştırma ve yazılar, hukuk alanında yapılan düzenlemeler ile Yargıtay ve İstinaf mahkemelerin vermiş olduğu emsal nitelikte olabilecek önemli kararlara yer verilmiştir.

Yazıların özgünlük, çeviri ve anlaşılır olması için kullanılan eş anlamlı kelimeler ile yazım hatalarından dolayı sorumluluk kabul edilmemekte olup, makaleler yol gösterici ve bilgi amaçlıdır.

İLKAY HUKUK BLOG

İlkay Hukuk Bürosu olarak tazminat hukuku, aile hukuku, iş hukuku, miras hukuku, icra hukuku ve tüketici hukuku alanlarında birçok davada tecrübe ve başarısı ile tanınmış, birçok kazanılan dava kararlarında farklı ve örnek içtihatlar oluşturmuş, genç, dinamik, araştırmacı,  detaycı, çözümcü bir hukuk bürosudur.

İlkay Hukuk bürosu 2006 yılından beri çalışmış olduğu belli hukuk alanlarında tecrübe ve branşlaşma amacıyla aile hukuku, miras hukuku, iş hukuku, tazminat hukuku icra hukuku, tüketici hukuku ve Danışmanlık Departmanları olarak yapılanmış ve her departmanda Kıdemli Avukat, avukat, danışman ve yardımcı personelleri ile çalıştığı hukuk alanlarında, kurumsal hizmet sunmayı kendine ilke edinmiştir.

İLKAY HUKUK BLOG YAZILARIMIZIN KONUSU

Aile Hukuku ve Boşanma davaları konusunda, boşanma sebepleri, boşanma kararları, boşanmadan kaynaklı tazminat talepleri, velayet konuları, nafaka ve mal paylaşımı konuların eşlerin hakları üzerine Aile hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir. Ayrıca Aile hukuku alanı içerisinde yer alan evlat edinme, kadın korunması, evlilik sözleşmesi konuları da yer almaktadır.

Arabuluculuk Süreci ( Zorunlu – İhtiyari) İş hukuku ve Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk sürecini arabuluculuk daire başkanlığı kütüğüne kayıtlı Hukuk büromuzda görev yapan avukat  ve arabulucu olarak zorunlu ve ihtiyari süreci 3 arabulucu avukat ile takip yapılmaktadır.

İş Hukuku Tazminat Davaları, Arabuluculuk süreci sonrası iş mahkemelerinde açılan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer alacakların alınması, takibi ve sonuçlandırılması İş hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.

Miras hukuku Davaları, miras sebebiyle yaşanan uyuşmazlıklar da vasiyetname, mirasın reddi, muris muvazaası, tapu iptal davaları, ortaklığın giderilmesi gibi davaların takibi ve sonuçlandırılması hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.