İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı | Ankara Avukat

İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Ödenir Mi? Ülkemizde yasal bir evlilikten bahsedebilmek için, evlenmenin MK 142. maddedeki şekle göre yapılmış olması gereklidir. Fakat uygulamada ülke gerçekleri pek o şekilde işler gözükmemektedir.

Özellikle de kırsal kesimlerde dini nikâh ile birleşme yoluna gidilmektedir. Tabi ki sadece kırsal kesimler de değil kentlerde de, nikâhsız ya da dini nikâh ile karı koca hayatı yaşayanlar mevcuttur. Çiftler arasındaki fiili anlamda bir bakım ilişkisi sayılan bu birliktelikler, ölüm olayı olmasaydı ileriye dönük devam işaretleri taşıyor denilebilirdi. Sağ kalan kişinin ispatı yeterli olurdu.

Yargıtay kararında ise durum pek bu şekilde değildir. Yargıtay kararlarında resmi evlilik uygulaması olmadan hayatlarını birleştiren ve karı-koca gibi yaşayanlar için izlenecek yollar farklıdır.

Destek olgusunun öncelikli olarak zabıta marifetiyle araştırılması gerekir. Olayla alakadar olarak Asliye Ceza Mahkemesi’ne açılan ve davacının gayri resmi nikâhlı eş sıfatı bulunan kişi olduğu dava dosyası getirtilir ve dava konusu incelenir.

Bununla birlikte ayrıca ilgili olan muhtarlık kayıtları getirtilir. Elektrik, su, telefon aboneliklerinin kayıtları araştırılır. Seçim kurulu kayıtları getirtilir ve tüm dosya kapsamı birlikte incelenir. Eğer bir desteklik olgusu söz konusu ise bilirkişi hesap raporuna başvurulur.

Bilirkişi hesap raporu, tazminat hesabı için gerekli olmaktadır. Karar, sayılan durumların araştırılmasına ve bilirkişi raporuna göre verilmektedir.  İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

Eğer bir kişi iş kazası sonucunda veya trafik kazasında hayatını yitirirse, bu kişinin sağlığında maddi destek gösterdiği ailesi ve yakınları gerçekleşen vefat ile bu destekten yoksun kalır.

Kanun bu noktada, kişilerin yaşadıkları dönemde destek gösterdiği ailesi ve yakınları varsa ve bu kişiler yaşamını trafik kazası ya da iş kazası sonucunda yitirdiyse kişinin ailesinin mağduriyetinin telafi edilmesini sağlar. Bu da ilgili kişinin aile veya yakınlarının destekten yoksun kalma tazminatı alabilmeleri ile mümkün olmaktadır.  İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Alınır?

Yaşamını iş kazasında veya trafik kazasında yitirmiş kişi yakınları, en çok bahsi geçen tazminatı nasıl alacaklarını merak etmektedirler.  Öncelikle tabi ki bu tazminat için vefat olması gereklidir.

Bu şu nedenle belirtilmektedir. İş kazası veya trafik kazası yaralamalı ise bu durumda destekten yoksun kalma tazminatı alınmaz. Bu tazminat için ölen kişinin yakınları dava açmalıdır. Olayın niteliği bu tür davalarda, dava sürecini doğrudan etkilemektedir.  İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri