İnternet Üzerinden Yargıtay Dava Dosyası Nasıl Sorgulanır | Ankara Avukat

İnternet Üzerinden Yargıtay Dava Dosyası Nasıl Sorgulanır?

yargitay-dava-dosyasi-nasil-sorgulanir

İnternet Üzerinden Yargıtay Dava Dosyası Nasıl Sorgulanır?

İnternet Üzerinden Yargıtay Dava Dosyası Nasıl Sorgulanır? | Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızdaki birçok süreç artık internet dünyasına taşınıyor. Bu süreçler sayesinde vatandaşlar artık haklarında açılan davaların kontrolü ve dava dosyalarına erişim internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

İnternet üzerinden ulaşabileceğimiz dava dosyaları arasında Yargıtay aşamasında olan dava dosyaları da var. Peki Yargıtay’daki dava dosyalarına ulaşmak ve incelemek için ne yapmak gerekiyor. Yargıtay dava dosyaları nasıl sorgulanır! İşte Yargıtay’da dava dosyası incelenirken ne yapmak gerekiyor.

İlgililerin hızlı ve kolay bir şekilde ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşmalarını ve bu sayede yargı hizmetlerinin etkin ve verimli kullanılması sağlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının www.yargitaycb.gov.tr adresindeki internet sayfasının dosya sorgulama bölümü yenilendi.

Yargıtay Resmi Sitesinden Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yargıtay dosyalarını incelemek isteyenler Yargıtay resmi internet adresi olan www.yargitay.gov.tr adresine girmesi gerekiyor. Bu adresteki E-Hizmetler sekmesinin altındaki kategorilerden ihtiyacınız olan sorgu türünü seçiyorsunuz.

Bu sekmede yer alan sorgu türleri şöyle: Yargıtay Daire Bilgileri ile Dosya Sorgu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileri ile Dosya Sorgu, Yerel Mahkeme Bilgileri ile Dosya Sorgu ve Yargıtay İlk Derece Bilgileri ile Dosya Sorgu.

İnceleme yapmak istediğiniz davanın bulunduğu kuruma göre seçim yaparak Dava dosya numarasıyla işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden de Yargıtay Dava Dosyası Nasıl Sorgulanır?

Aynı işlemleri E-devlet üzerinden Adalet bölümünün altında bulunan Yargıtay kategorisine tıklayarak, elinizdeki dosya numarasını yazarak Yargıtay aşamasındaki dava dosyalarına ulaşabilirsiniz.

Yargıtay Ceza Dairesi esas numarası, mahalli mahkeme esas ve karar numarası ile veya TC Kimlik numarası ile dosya sorgusu yapıldığında ulaşabileceğiniz veriler şöyle:

-Dosyanın Yargıtay arşivine girip girmediği,
-Cumhuriyet Savcısı incelemesinde olup olmadığı,
-Hangi Ceza Dairesine gittiği ve söz konusu Ceza Dairesindeki esas numarasının ne olduğu,
– İlgili Ceza Dairesinden dosyanın dönüp dönmediği,
– Dosyanın mahalline gönderilmek üzere postaya verilip verilmediği

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri