Atla

İrtikap Suçu Cezası Davası


İrtikap Suçu Cezası Davası

İrtikap Suçu Cezası Davası

İrtikap Suçu Cezası Davası

İkna suretiyle irtikap suçu; kamu görevlisinin, görevinin sağladığı inancıkötüye kullanmak suretiyle gerçekleştirdiği hileli davranışlarla, kendineya da başkasına fayda sağlanmasına ya da bu yolda vaatte bulunulmasına bir kimseyi ikna etmesi ile meydana gelir. 

Görevin sağladığı nüfuzun kötüye kullanılması suretiyle mağdurların işlerinin gereği gibi hiç veya en azından vaktinde görülmeyeceği endişesiyle sanığa menfaat temin etmeleri karşısında eylemin irtikap suçunu oluşturma ihtimalinin bulunduğudur.

Bu eylemde mağdur, kamu görevlisine sağladığı çıkarın yasal olduğunu zannetmekte, kanun dışı çıkar sağladığını bilmemekte, kamu görevlisi ise yalan beyanlarıyla mağduru kandırmaktadır. 

Mağdur, yaptığı ödemenin yasal olarak yapması gerektiğine inanmakta, failin iknası neticesi rızası fesada uğramaktadır ve meşru zemindedir. İkna, ödemeye mecbur bulunmadığı bir parayı ödemek mecburiyetindeolduğunu ferde bildirmektir.

Bu tarif ışığında örnek Yargıtay kararı incelendiğinde ; Belediye Fen İşleri Müdürlüğü'nde memur olan sanığın, yapı ruhsatını tahsilde misyonluveznedar bulunmadığı, fakat yapı ruhsatını verme işinde misyonlu veyetki sahibi bulunduğu, bu vaziyetin katılan temsilcisi doğrulusunda da bilindiği, 

Müessese dışında uygulanan görüşmede yatırılacak yapı ruhsat harcının Belediye doğrulusunda tam miktarının hesaplanması gerektiğinden rakamın taraflarca tam bilinmediği bu sebeple harcın yatırılması içersinde total olarak 5.000 TL verildiği, fakat sanıkdoğrulusunda harcın yatırılmadığı görülmekle, oluşa uygunsuz ilk derece mahkemesinin nitelendirmesinin yasal bulunmadığı, somut yaşanılan durumla bağdaşmadığı açıktır.

Zorlamak suretiyle irtikap suçunda mağdurun isteğini baskı altında tutmaya elverişli olmak koşuluyla, direk doğruya ya da endirekt biçimdeuygulanan birçok zor olan hareketin icbar kavramına dahil bulunduğu,ruhani cebrin belli bir şiddete ulaşması, ciddi olması, mağdurun baskının etkisinden rahatlıkla kurtulma olanağının bulunmaması gerektiği nazara alındığında sanığın yasanın öngördüğü manada icbar boyutuna varan birsoz ve davranışlarının olmadığı, rüşvet anlaşmasının kurulmadığı nazara alınarak rüşvet alma suçlarının oluşmadığı da öneme alınmalıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İrtikap Suçu Cezası Davası - Yorum
  Ulusoy -
  15 Ocak 2017

  İrtikap Suçu Cezası Davası Davanın şekli zamanı ve başarı olanağımız tam olarak nedir..

  Cevapla
 • İrtikap Suçu Cezası Davası - Yorum
  Barın -
  20 Şubat 2017

  İrtikap Suçu Cezası Davası Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
Yorum Bırak