Atla

İş Davaları


İş Davaları

İş Davaları

İş Davaları

İŞ HUKUKU DAVALARI TAZMİNATI, İŞ DAVALARI TAZMİNATI, İŞÇİ ALACAKLARI, KIDEM İHBAR FAZLA MESAİ YILLIK İZİN ÜCRETİ İŞÇİ ALACAK DAVALARI

 En çok açılan iş davaları, işçi alacakları ile ilgili iş davaları ve hizmet tespiti ile ilgili iş davalarıdır. İşçi alacakları davalarında kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücretleri, fazla mesai ücretleri, ödenmemiş ücretler vb. istenir.

Ücretlerin asgari ücret olarak gösterilmiş olması hakimi bağlamaz. Hakim gerçek ücretin tespiti için ilgili yerlere yazı yazar ve tanıkları dinler.

İşe iade davaları da son zamanlarda iş mahkemelerinde çok açılan davalar arasındadır. İşe iade davasının şartları ve diğer davalarla ilgili detaylı bilgi diğer yazılarımızda yer alacaktır.

Büromuz işçi ile işveren arasındaki Is kanunundan kaynaklanan uyuşmazlıkların görüşme, uzlaşma ve dava yoluyla çözümü sağlanmaktadır.- Şirketlerin bölünme, birleşme ve devralınmasında isçilerin hukuki durumu - Hizmet tespiti ve kıdem, ihbar ve diğer tüm isçi alacakları davaları - Hizmet sözleşmeleri - İsçi ve işveren tarafından yapılan fesih sebepleri - İş kazası ve meslek hastalıkları - İş, işyeri ve isçi güvenliği kapsamında danışmanlık hizmetleri

 

YARGITAY KARARI

 T.C. YARGITAY  9.Hukuk Dairesi Esas: 2007/9154 Karar: 2008/13307 Karar Tarihi: 30.05.2008

 UYARI VE KINAMA CEZALARININ İPTALİ İLE TAZMİNAT DAVASI - DAVACIYA ÜSTLERİ TARAFINDAN KÖTÜ MUAMELE YAPILIP AŞAĞILANARAK PSİKOLOJİK TACİZ UYGULANDIĞI - MOBBİNG OLGUSU - İSÇİNİN MADDİ VE MANEVİ KAYBA UĞRATILDIĞI

 ÖZET: Davacının nedensiz yere işini yapmamakla suçlanması, yetersiz olarak değerlendirilip aşağılanması, en basit olaylarda dahi yazılı savunma istenerek taciz edilmesi, işten ayrılmaya zorlaması ve duygusal taciz nedeniyle manevi yıpranma için manevi tazminat talep edilmiştir. Davacıya üstleri tarafından kötü muamele yapılıp aşağılanarak psikolojik taciz uygulandığı, verilen haksız disiplin cezalan sonucu TİS' de yapılan düzenlemeye göre de iş akdinin feshi sonucuna kadar varıldığı dolayısıyla geçimini emeğiyle çalışarak kazanan davacı isçinin maddi ve manevi kayba uğratıldığı kanaatine varılmıştır. Davacının üzüntüsünü bir ölçüde hafifletebilmek amacı ile davacı lehine manevi tazminata hükmedilmiştir.

iş hukuku avukatı

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • CEMİLE GÖLEN -
  24 Ekim 2016

  İş Davaları Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • Karakaplan -
  31 Aralık 2016

  İş Davaları Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
Yorum Bırak