Atla

İş Davaları


İş Davaları

İş Davaları

İş Davaları

İŞ HUKUKU DAVALARI TAZMİNATI, İŞ DAVALARI TAZMİNATI, İŞÇİ ALACAKLARI, KIDEM İHBAR FAZLA MESAİ YILLIK İZİN ÜCRETİ İŞÇİ ALACAK DAVALARI

 En çok açılan iş davaları, işçi alacakları ile ilgili iş davaları ve hizmet tespiti ile ilgili iş davalarıdır. İşçi alacakları davalarında kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücretleri, fazla mesai ücretleri, ödenmemiş ücretler vb. istenir.

Ücretlerin asgari ücret olarak gösterilmiş olması hakimi bağlamaz. Hakim gerçek ücretin tespiti için ilgili yerlere yazı yazar ve tanıkları dinler.

İşe iade davaları da son zamanlarda iş mahkemelerinde çok açılan davalar arasındadır. İşe iade davasının şartları ve diğer davalarla ilgili detaylı bilgi diğer yazılarımızda yer alacaktır.

Büromuz işçi ile işveren arasındaki Is kanunundan kaynaklanan uyuşmazlıkların görüşme, uzlaşma ve dava yoluyla çözümü sağlanmaktadır.- Şirketlerin bölünme, birleşme ve devralınmasında isçilerin hukuki durumu - Hizmet tespiti ve kıdem, ihbar ve diğer tüm isçi alacakları davaları - Hizmet sözleşmeleri - İsçi ve işveren tarafından yapılan fesih sebepleri - İş kazası ve meslek hastalıkları - İş, işyeri ve isçi güvenliği kapsamında danışmanlık hizmetleri

 

YARGITAY KARARI

 T.C. YARGITAY  9.Hukuk Dairesi Esas: 2007/9154 Karar: 2008/13307 Karar Tarihi: 30.05.2008

 UYARI VE KINAMA CEZALARININ İPTALİ İLE TAZMİNAT DAVASI - DAVACIYA ÜSTLERİ TARAFINDAN KÖTÜ MUAMELE YAPILIP AŞAĞILANARAK PSİKOLOJİK TACİZ UYGULANDIĞI - MOBBİNG OLGUSU - İSÇİNİN MADDİ VE MANEVİ KAYBA UĞRATILDIĞI

 ÖZET: Davacının nedensiz yere işini yapmamakla suçlanması, yetersiz olarak değerlendirilip aşağılanması, en basit olaylarda dahi yazılı savunma istenerek taciz edilmesi, işten ayrılmaya zorlaması ve duygusal taciz nedeniyle manevi yıpranma için manevi tazminat talep edilmiştir. Davacıya üstleri tarafından kötü muamele yapılıp aşağılanarak psikolojik taciz uygulandığı, verilen haksız disiplin cezalan sonucu TİS' de yapılan düzenlemeye göre de iş akdinin feshi sonucuna kadar varıldığı dolayısıyla geçimini emeğiyle çalışarak kazanan davacı isçinin maddi ve manevi kayba uğratıldığı kanaatine varılmıştır. Davacının üzüntüsünü bir ölçüde hafifletebilmek amacı ile davacı lehine manevi tazminata hükmedilmiştir.

iş hukuku avukatı

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İş Davaları - Yorum
  CEMİLE GÖLEN -
  24 Ekim 2016

  İş Davaları Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • İş Davaları - Yorum
  Karakaplan -
  31 Aralık 2016

  İş Davaları Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
Yorum Bırak