İş Kazası Tutanağı Tutulmazsa Ne Olur? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

İş Kazası Tutanağı Tutulmazsa Ne Olur?

İş Kazası Tutanağı Tutulmazsa Ne Olur?

İş Kazası Tutanağı Tutulmazsa Ne Olur? Çalışma hayatında yaşanması istenmeyen ama iş hayatının olması muhtemel konularından birisi olan iş kazası, iş yerlerinin artması ve çalışan sayılarının çoğalması neticesinde gün geçtikçe önemli bir konu haline gelmektedir.

İş kazası kazanın başına geldiği işçi kadar işvereni de ilgilendirmektedir. İş kazası yaşandıktan sonra yapılacakların bilinmesi, bu durumların önüne geçmek ya da iş kazalarını azaltmak adına önem taşımaktadır.

İş Kazası Tanımı Taşıyan Durumlar

İş kazasını oluşturan durumlar ve bunların neleri kapsadığını bilmek, iş kazalarında ne yapılacağını bilmek kadar önem taşır. Bir kazanın iş kazası olarak nitelendirilmesi için;

 • İşçinin iş yerinde görevi tanımı yaptığı iş sırasında,
 • İşveren tarafından tayin edilmiş işi dışındaki iş yaparken,
 • Çalışan kadının işyerinde çocuğunu emzirirken başına kazanın gelmesi,
 • İşçinin herhangi bir sağlık sorunu ile yaşamını kaybetmesi,
 • İşveren tarafından yaya ya da taşıt ile bir yere gönderildiğinde

uğradığı kazalar iş kazası olarak tanımlanmaktadır. Kısacası işçinin işyerinde her ne koşulda olursa olsun kasıt dışı başına gelen fiziksel ya psikolojik zarar görmesi iş kazası tanımı içerisindedir.

İş Kazasından Sonra Yapılacaklar

İş kazası gerçekleştikten sonra bu durumla ilgili ilk olarak kaza alanının boşaltılması ve diğer çalışanların güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Hemen sağlık kuruluşlarına haber verilmeli ve bunun neticesinde kazaya uğramış kişinin nakli gerçekleştirilmelidir.

İlk yapılacaklardan sonra Sosyal Sigortalar Kurumu’na iş kazasıyla ilgili bildirimde bulunulması gerekmektedir. SGK’ya yapılacak bu bildirim iş kazasının en önemli kısmıdır. Eğer iş kazası tutanağı tutulmazsa işyeri sahibine idari para cezası uygulanmaktadır. Bu aşamaya kadar olan kısım sıralanacak olursa;

 • Kazaya uğramış kişiye tıbbi müdahalenin yapılması,
 • İş kazasıyla ilgili tutanak hazırlanması ve varsa şahitlerin ifadelerinin bu rapora eklenmesi,
 • Kaza ile ilgili üç gün içerisinde SGK’ya bildirimde bulunulması

gerekmektedir. Eğer iş kazası tutanağı tutulmaz ve bildirim yapılmaz yani olay ört bas edilmeye çalışılırsa kazaya uğrayan işçi veya yakınları tarafından iş kazası davası iş mahkemelerine açılmalıdır.

İş Kazası Davaları ( İş Kazası Tespit ve İş Kazası Tazminat Davaları)

İş mahkemelerine başvuruda bulunduktan sonra dava iki ana kol üzerinden yürümektedir. SGK da davaya müdahil olmakta ve tutanak tutulmadığı için işverene idari para cezası kesmektedir. Diğer kısım ise kazaya uğramış işçinin maddi ve manevi tazminatlarının karşılanmasına yönelik olmaktadır. Eğer işveren tarafından bildirim yapılmamışsa, bu süreçte kazaya uğrayanın kendisinin mutlaka bildirim yapması gerekmektedir.

İş kazası bu bildirime göre değerlendirmeye alınmaktadır. Bildirimin olmadığı dönemdeki işçinin maddi zararı da SGK tarafından karşılanıp daha sonra işverenden tahsil edilmektedir.

İş Kazası Kimleri Kapsar?

İş kazası haklarının geçerli olduğu kimseler;

 • 4/a kapsamında çalışan işçiler,
 • 4/b kapsamındaki esnaflar,
 • İŞKUR tarafından düzenlenen programlara katılan kursiyerler, yurtdışında çalıştırılan işçiler,
 • Tarım veya orman işlerini belirsiz süreli olarak yapanlar,
 • Ev hizmetlerinde çalıştırılanlar

iş kazası sonucunda haklara sahiptirler.

4.101 Görüntülenme

SORULAR

 1. İş Kazası Tazminat dedi ki:

  Merhabalar avukat bey ben geçen temmuz ayında iş kazası sonucu belimden ameliyat olmak zorunda kaldım fakat herhangi bir tutanak yada bildirim yapılmadı. Olay ört bas edildi. Şuan işten çıkarılma durumum var. Diyeceğim şu ki iş yerini mahkemeye verecek olsam tazminat alabilir miyim ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp