Atla

İş Mahkemesi Dava Masrafları Ücretleri


İş Mahkemesi Dava Masrafları Ücretleri

İş Mahkemesi Dava Masrafları Ücretleri

İş Mahkemesi Dava Masrafları Ücretleri

İş mahkemelerinde açılacak davalar için belli harç ve ücret ödenmesi gereklidir. Genel olarak ödenmesi gereken bu harç ve ücretler aşağıda belirtilmektedir. İş Mahkemesi olmayan yerlerde bu davalara Asliye Hukuk Mahkemeleri bakmaktadır.

Eğer dava açan kişi davayı kazanırsa, oluşmuş dava giderlerini karşı taraftan almaktadır. Fakat davayı kaybederse, dava giderleri kendi üzerine kalırken bir de karşı tarafın dava giderlerini karşılamakla yükümlü olur.

2017 Yılı İş Mahkemesinde Dava Masrafları Ne Kadar?

İşten ayrılan ve bu ayrılma neticesinde haklarını alamadığını düşünen her işçi, avukat tutacak güce sahip olmayabilir. İşçi böyle bir durumda elbette kendisi dava açabilmektedir. Fakat burada en çok merak dilen konu, dava masrafları olmaktadır.

Bu yazımızda İş Mahkemesi'nde açılacak bir davanın Ortalama masraflarının ne tutarda olabileceğinden bahsedeceğiz.

İşçinin Kendisinin Dava Açması Halinde Dava Masrafı Ne Kadardır

Aslında genel tavsiye, açılacak davanın bir avukat tutularak açılmasıdır. Çünkü avukat tecrübeli kişidir. Ayrıca işçinin vakıf olamadığı konuları da bilmektedir. Fakat avukat tutmanın maliyetli bir iş olduğu da gerçektir. Zaten dava masrafları oluşurken bir de avukata ayrıca vekâlet ücreti ödenmektedir. Bahsi geçen ücret az miktarda olmamakla birlikte, rakam davaya göre değişiklik göstermektedir.

Bu gibi bir durumda avukata para vermek istemeyen veya zaten verecek parası olmayan bir işçi davayı bizzat açma talebinde bulunabilir. Dava için ilgili dilekçeyi yazan ve bu dilekçeyi İş Mahkemesi'ne vermek isteyen işçinin karşısına bazı masraflar çıkacaktır.

İş Mahkemesi Dava Dosya Masraf Kalemleri Nelerdir

İş Mahkemesi'ne iş davası açılmak istendiğinde bazı masraflar ortaya çıkmaktadır. Bu masraflar şunladır:

 • Başvuru harcı ilk masraftır. Bu tutar 2017 yılı için 31.40 TL şeklindedir.
 • Peşin harç ödemesidir. Burada bir oran söz konusudur. Dava konusu alacağın binde 68.31'inin dörtte biri kadardır. Fakat en az 31.40 TL alınacak şekilde belirlenmiştir.
 • Dosya ücretidir. Bu ücret, 0.60 TL şeklindedir.
 • Tebligat gider avansı vardır. Bu avans her bir taraf sayısı için geçerli olup yine her bir taraf sayısı için 45 TL şeklindedir.
 • Tanık gider avansıdır. Bu ücreti mahkeme belirlemektedir. Fakat ortalama olarak söylemek gerekirse 29 TL denilebilir.
 • Keşif gider avansıdır. Bu ücret 306,80 TL şeklindedir.
 • Bilirkişi gider avansıdır. Bu ücret 220 TL şeklindedir.
 • Diğer gider avansıdır. Bu ücret 55 TL şeklindedir.

Bahsedilen bu masraf kalemlerinin hepsinin ödeneceği gibi bir şart söz konusu değildir. Bu masrafların bazıları kişin talebine bağlıdır. Örneklemek gerekirse kişi tanık göstermeyecekse, tanık gider avansı da ödememektedir. Bilirkişi ya da keşif talebi yoksa yine bu taleplerle ilgili olan ödemeler yapılmayacaktır. Fakat şu nokta bilinmelidir ki, tanık ve bilirkişi İş Mahkemeleri tarafından oldukça sık başvurulan ispat hususlardandır.

İş Mahkemesi Dava Açma Masrafı

İş Mahkemesi davalarındaki masraflar nisbi harçtır. Yani konusu belli bir değer ile alakalı bulunan davalar olarak, talep edilen tutar üzerinden haçlandırma yapılır.

Başvuru harcı, peşin harç ve vekâlet harcı nisbi harç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ödenen bu ücretler nisbi harç iken dosya gideri, bilirkişi ücreti, diğer iş ve işlemler, tebligat gideri, tanık ücreti ve tanık tebligat gideri olan kalemler ise İş Mahkemesi dava masrafları olarak karşımıza çıkmaktadır.

İş Mahkemesine başvurulması sonucu ortaya çıkan harç ve masraflarının miktarları, dilekçedeki talep ve tazminat miktarına ve diğer isteklere göre değişmektedir. İş Mahkemesi 2016 yılı dava masraf ve harçlar toplamı ortalama 600 TL civarındadır. Davada talep edilen rakam değiştikçe, ödenecek masraflar da yükselecektir.

Ankara avukat
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • TÜRKÜLER ÇITIR -
  5 Ağustos 2016

  Hiç kimse onu bulandırmadığı ve ihlal etmediği sürece hukuk, teneffüs ettiğimiz hava gibi görünmez ve tutulmaz bir şekilde etrafımızı kaplar.

  Cevapla
 • MUTTAKİ BAŞER -
  5 Ağustos 2016

  Bir kişinin sözleri önemli değildir; iki yanı da dinlemeli

  Cevapla
 • KUTAY DEMİRTOLA -
  13 Eylül 2016

  İş Mahkemesi Dava Masrafları Ücretleri Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

  Cevapla
 • DİLAY SÜĞÜT -
  5 Ekim 2016

  İş Mahkemesi Dava Masrafları Ücretleri Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
Yorum Bırak