Atla

İş Mahkemesi Kararlarının İstinaf Ve Temyizi


İş Mahkemesi Kararlarının İstinaf Ve Temyizi

İş Mahkemesi Kararlarının İstinaf Ve Temyizi

İş Mahkemesi Kararlarının İstinaf Ve Temyizi

İş Mahkemelerinde istinaf yoluna, kesin olarak hüküm verilmiş olan davaların dışında ki davalar için başvurulabilir. Toplam miktarı veya değeri 3.000 TL yi geçmeyen davalar için verilen kararlar kesin hüküm niteliğinde olduğu gibi, para ile değerlendirilmeyen davalarda bu kapsamın dışında kalır. Bu tür davalar için istinaf yoluna başvurulamaz.

İstinaf ve Bölge Adliye Mahkemeleri ait yargı sistemimizde yapılan düzenlemelerle yeni sistem oluşturulmuştur. Bölge Adliye Mahkemeleri 7 tane olarak faal duruma getirilmiş, her Bölge Adliye Mahkemesi’ nde Hukuk ve Ceza daireleri olarak iki bölümden oluşmaktadır.

Bölge Adliye Mahkemelerinin Ceza daireleri ilk derece ceza mahkemelerinden gelen istinaf başvuruları ile Hukuk daireleri ise ilk derece hukuk mahkemelerinden gelen kararlar ile istinaf başvuruları ile ilgileniyor.

İş Mahkemesi İstinaf Başvurusu Süresi

Parayla değerlendirilmeyen davalar ile, maddi değeri 40 Bin Türk lirasını aşan davaların istinaf süresi, kararın taraflara tebliğinden veya karar yüze karşı okunmuşsu, okunmasından sonra 8 gündür. 

Bu süre içerisinde istinaf başvurusu yapılmazsa hak kaybedilmiş olur.

İş Mahkemesi İstinaf Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstinaf başvurusu kararı veren mahkemeye veya başka yerde Asliye Hukuk mahkemesine verilecek bir dilekçeyle yapılır. Yapılan başvuru sırasında mahkeme tarafından Bölge İdare Mahkemesi başvuru defterine kayıt yapılır ve başvuru sahibinde ücretsiz bir alındı kağıdı verilir.

İş Mahkemesi İstinaf Başvurusu dilekçesi verilirken, istinaf kanun yoluna başvuru harcı, tebliğ giderleri ve yanı sıra tüm giderler başvuru sahibinden alınır. Bu giderlerle ilgili eksiklik veya yanlış yatırma gibi kusurlarda, 1 haftalık kesin kaydıyla ek süre verilir. Bu bir hafta içerisinde gerekli ödemelerin yapılmaması halinde, başvurunun yapılmamış sayılmasına karar verilir.

İş Mahkemesi İstinaf Dilekçesinde Olması Gerekenler

İstinaf kanun yoluna başvuru süresi 8 gün olmakla beraber bu yola başvuru süresine ilişkin özel hüküm saklıdır. İş mahkemeleri istinaf başvuru dilekçesi, tekil olarak yapıldığında bir tane, toplu davalarda karşı taraftaki kişi sayısı kadar örnek eklenerek yapılır.

İş Mahkemesi İstinaf Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dilekçenin içeriğinde başvuran kişi ve karşı taraftakinin davadaki sıfatları, isim soy isim kimlik bilgileri T.C. Vatandaşlık numaraları ve açık adresleri bulunmalıdır.

Benzer şekilde eğer varsa kanuni vekillerinin kimlik ve adres bilgileri bulunmalıdır.

İlgili kararın hangi mahkemeden ve hangi tarihte verilmiş olduğunun yanı sıra sayısı ve kararın başvurana tebliğ tarihi ve kararın özeti ile ilgili detaylı bilgi bulunmalıdır. İstinaf başvurusunun sebepleri, gerekçeleri ve talep sonucu bulunmalıdır. Son olarak başvuranın veya onu temsil etmeye yetkili vekilinin isim soy isim ve imzası bulunmalıdır.

Bu dilekçeyle yapılan başvuruyu yapan kişinin, başvuru kararını yeteri kadar belli edecek kayıtları taşıyor ise gerekli incelemeler sonunda diğer hususlar bulunmasa dahi kabul olunur.

Tüm bu işlemlerin usul yönünden doğru yapılması, kabul edilmesi ve red olunması ile ilgili süreci doğrudan etkiler. Bu sebeple bu alandaki tüm başvurularınızı yapmadan önce avukatlardan yardım talep etmeniz önemlidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İş Mahkemesi Kararlarının İstinaf Ve Temyizi - Yorum
  IRAZ CİVAN -
  6 Ağustos 2016

  Bir suç herşeydir; iki suç hiçbirşey!

  Cevapla
 • İş Mahkemesi Kararlarının İstinaf Ve Temyizi - Yorum
  GÖKBERK KULA -
  10 Ağustos 2016

  İş Mahkemesi Kararlarının Temyizi Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
 • İş Mahkemesi Kararlarının İstinaf Ve Temyizi - Yorum
  ALARA DÜZEN -
  10 Ağustos 2016

  İş Mahkemesi Kararlarının Temyizi Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

  Cevapla
 • İş Mahkemesi Kararlarının İstinaf Ve Temyizi - Yorum
  ŞÜKRAN KARADİKEN -
  13 Ağustos 2016

  İş Mahkemesi Kararlarının Temyizi Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
Yorum Bırak