Atla

İş Tazminat Davası Nasıl Açılır Hesaplama


İş Tazminat Davası Nasıl Açılır Hesaplama

İş Tazminat Davası Nasıl Açılır Hesaplama

İş Tazminat Davası Nasıl Açılır Hesaplama

Ülkemizde hemen her alanda çalışan işçiler bulunmaktadır. Çoğu firma kendi bünyesinde çalışan işçilerin haklarını koruma altına almaz. Özellikle bazı durumlarda işçilere çok fazla haksızlık yapılmakta ve hakları yenmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaşan bir işçi ise tazminat hakkını iş mahkemesine başvuru yapması durumunda çok rahat bir şekilde alabilir.

Yargıtay Kararı - İş Tazminat Davası Nasıl Açılır Hesaplama

İZİN ALACAĞI:  T.C. YARGITAY 22.Hukuk Dairesi Esas: 2014/14217 Karar: 2015/24599 Karar Tarihi: 10.09.2015

İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI - İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİNDEN İTİBAREN BEŞ YIL İÇİNDE TALEP EDİLMEDİĞİ İÇİN ZAMANAŞIMINA UĞRAYAN İZİN ALACAĞININ REDDİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Somut olayda iş sözleşmesi 22.08.2005 tarihinde feshedilen davacı, 30.05.2013 tarihinde iş mahkemesinde dava açarak işçilik alacaklarını istemiştir. İş sözleşmesinin feshinden itibaren beş yıl içinde talep edilmediği için zamanaşımına uğrayan izin alacağının reddi gerekirken mahkemece kabulüne karar verilmesi hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir.

İŞÇİNİN TAZMİNAT ALACAKLARINDA SORUMLULUK  Karar: 2015/23960 Karar Tarihi: 02.09.2015 

İŞÇİLİK ALACAKLARI DAVASI - FAZLA MESAİ VE ULUSAL BAYRAM GENEL TATİL ÜCRETİ ALACAKLARINDAN DAVALILARIN MÜŞTEREKEN VE MÜTESELSİLEN SORUMLU OLDUKLARI YÖNÜNDE KARAR VERİLMESİNİN DOĞRU OLMADIĞI - HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Somut olayda, mahkeme tarafından, hükmüne uyulan bozma kararı doğrultusunda, hafta tatili ücreti talebinin reddedilmesi, fazla mesai ve ulusal bayram genel tatil ücreti alacaklarından davalıların müştereken ve müteselsilen sorumlu oldukları yönünde karar verilmesi doğrudur. Ancak hükmüne uyulan bozma ilamının kapsamı dışında kalan yıllık izin ücreti ve ihbar tazminatı alacakları hakkında, davalı İ… ... Fab. San ve Tic. A.Ş.'nin bozma öncesi olduğu gibi sınırlı sorumlu tutulması, kıdem tazminatı alacağından ise sorumlu tutulmaması gerekirken aksi şekilde hüküm kurulması hatalı ve usulü kazanılmış hak ilkesine aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • İş Tazminat Davası Nasıl Açılır Hesaplama - Yorum
    Merve -
    19 Ocak 2017

    İş Tazminat Davası Nasıl Açılır Alınır Hesaplama bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

    Cevapla
Yorum Bırak