Atla

İşçinin İşverene Karşı Rekabet Etmeme Sorumluluğu


İşçinin İşverene Karşı Rekabet Etmeme Sorumluluğu

İşçinin İşverene Karşı Rekabet Etmeme Sorumluluğu

İşçinin İşverene Karşı Rekabet Etmeme Sorumluluğu

İşçi ve işverenlerin haklarının korunabilmesi hedefi çerçevesinde iş dünyasında ve çalışma hayatında uygulanmakta olan çok önemli yaptırımlar ve kanun düzenlemeleri bulunuyor. İşverenler tarafından iş sözleşmelerine ilave edilecek şekilde işçilere karşı getirilmiş olunan rekabet yasaklarına sık şekilde uygulanabilir olduğu manasına gelmediği belirtiliyor.

Rekabet yasağının her bir iş sözleşmelerine girmiş olması bu maddenin işçi yönünden uygulanabilir olduğu anlamasına gelmiyor. Mevzuat ve Yargıtay Kararları kapsamı dahilinde bu yasağa bazı koşullar ve muhtelif sınırlamalar belirtilmiştir.

İşçinin İşverene Karşı Rekabet Etmeme Sorumluluğu

Rekabet Yasağı Sözleşmesi 

İş sözleşmesinin sona ermesinin ardından, normal koşullar altında tarafların sözleşmeden meydana gelen borçları da sonlandırmaktadır. Fakat iş sözleşmesinin tamamlamasının sonrasında çalışanın, daha önceki işverenin yanında edinmiş olduğu bilgileri rakip bir işverenin işinde ya da kendisi tarafından kurulmuş olduğu rakip işletmede kullanması halinde önceki işverenin zarar uğraması söz konusu olabiliyor.

Bu sebep ile çalışanın iş ilişkisinin sonlandırılması durumunda da rekabet etmeme borcunun sürmesi hedefi ile iş sözleşmesi dahilinde işveren tarafından rekabet yasağı kaydı ilave edilmesi ya da rekabet yasağının ayrı bir anlaşma ile düzenlemelerini gerçekleştiriyor.

Çalışanların iş ilişkisinin sürdüğü işyerinin müşterilerine ve beraberinde iş sırlarına hakim durumda bulunurken. İş sözleşmesinin tamamlanmasının ardından yaşanan ayrılık sonrasında belirli bir alan dahilinde. Belirli bir bölgede ve belirli bir zaman dilimi içerisinde işverene rakip olan bir işletmede çalışılması ya da kendi hesabı üzerine bir iş yeri açışı söz konusu olmasının önüne rekabet yasağı kaydı ile geçilebilmesi sağlanıyor.

Rekabet yasağı kaydı ile birlikte aynı zamanda çalışanların çalışma özgürlükleri ve sözleşme gerçekleştirebilme serbestliği sınırlarının üzerine çıkılmaması gerekliliği ortaya çıkıyor. İşverenin rekabetteki haklarının en iyi şekilde korunabilmesini sağlarken.

Çalışanların haklarının sınırları üzerine çıkılmaması içinde çalışanın iş sözleşmesinin tamamlanması ardından tabi olabileceği rekabet yasağının  sınır ve koşulları. Türk Borçlar Kanunu'nun 444 vd. maddeleri dahilinde düzenlenmiştir. Borçlar Kanunu'nun 444. Maddesi içeriğinde; "Fiil ehliyetine sahip olan işçi, işverene karşı, sözleşmenin sona ermesinden sonra herhangi bir biçimde onunla rekabet etmekten, özellikle kendi hesabına rakip bir işletme açmaktan, başka bir rakip işletmede çalışmaktan veya bunların dışında. Rakip işletmeyle başka türden bir menfaat ilişkisine girişmekten kaçınmayı yazılı olarak üstlenebilir. 

Rekabet yasağı kaydı. Ancak hizmet ilişkisi işçiye müşteri çevresi veya üretim sırları ya da işverenin yaptığı işler hakkında bilgi edinme imkânı sağlıyorsa ve aynı zamanda bu bilgilerin kullanılması, işverenin önemli bir zararına sebep olacak nitelikteyse geçerlidir." hükmüne yer veriliyor.

İşçinin Rekabet Yasağı Cezai Şartları Nelerdir?

İşçinin aktif eylem sahibi olması. Sözleşme içerisinde yazılı olarak yapılması ve işverenin korunmaya değer haklı bir menfaatinin mevcutluğundan rekabet yasağının koşulları oluşturulmaktadır.

Borçlar Kanunu kapsamında rekabet yasağı sözleşmesinin yazılı biçimde gerçekleştirilmesine yönelik olarak zorunlu tutulan en önemli maddelerden birisidir. Yazılı şekilde gerçekleştirilmeyen rekabet kaydı sözleşmeleri ise geçerlilik kazanamazken, işverenin koruma altında olmaya değer yararları açısından rekabet yasağı sözleşmesinin hedefini oluşturmaktadır.

İşverene Karşı Rekabet Etmeme Sorumluluğu

Bu çerçevede de rekabet yasağı sözleşmesi ile birlikte çalışanın sözleşmesinin tamamlanmasından önce işverenin işleri. Müşteri kitlesi ve ticari sırları gibi hususlar ile ilgili olarak edinmiş olduğu önemli bilgileri iş sözleşmesinin tamamlanmasından sonra koruma altında tutulabilmesinin hedeflenmektedir.

Bu kapsamda da dikkat edilmesi gereken kriterler;

*Müşterilerin tanınıyor olması

*İş sırlarına sahip olunması

*Bu tip bilgilerin kullanımı ile işverene karşı ciddi düzeyde zarar teşkil edebilme olasılığı şeklinde listelenmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak