İşe İade Davası Nerede Açılır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İş Hukuku  > İşe İade Davası Nerede Açılır?

İşe İade Davası Nerede Açılır?

İşe İade Davası Nerede Açılır?

İşe İade Davası Nerede Açılır? Türk Hukuk sistemi içerisinde gerçekleştirilen tüm işlemlerde olduğu gibi işe iade davalarında da davanın açılabilmesi için kişilerin öncelikle dilekçe ile mahkemelere başvurmaları gerekmektedir.

Kimlik bilgileri ve adres bilgileri ile birlikte davalı olan işyeri ile ilgili detayların eklenmesinin ardından dilekçeler hazırlanarak yetkili mahkemelere ulaştırılmalıdır. İşe iade davaları ile ilgilenen mahkemeler ilk aşamada iş mahkemeleri olmaktadır.

Ancak iş mahkemeleri özel niteliğe sahip olan mahkemeler oldukları için her bölgede yer alan adliye içerisinde iş mahkemesinin bulunması mümkün değildir.

Daha çok yerel bölgelerde görülen bu durumlarla karşılaşıldığı takdirde kişilerin iş mahkemelerinin yerine asliye hukuk mahkemelerine başvurması gerekmektedir. Asliye hukuk mahkemeleri başka bir isme sahip olsa da davaları iş mahkemesi sıfatına sahip bir şekilde yürütürler.

İşçiler işe iade davalarını açarken gerekli olacak alt zemin hakkında detaylı bir şekilde bilgili olmalıdırlar. Fesih için geçerli bir sebep oluşturmayan durumlar hakkında bilgi sahibi olmak için bir avukattan yardım alınabilir.

İşe İade Davası Nasıl Açılır?

4857 sayılı İş Kanunu içerisinde belirtilmiş olan hükümlere dayanarak işçiler işe iade davası açabilmektedir. Gerekli yasal dayanaklar yerine getirildiği takdirde işçilerin haklarının korunması da bu yolla sağlanabiliyor. İşçilerin işveren tarafından haksız bir neden gerekçe gösterilerek iş sözleşmelerinin fesih edildiğini öğrenmelerinin ardından açtıkları davayı kazanmaları sonrasında söz konusu olan bu davalar için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Öncelikle işe iade davası açmak isteyen bir işçinin çalıştığı işyerinin mutlaka 30 çalışan sayısından daha fazla işçiyi çalıştırıyor olması gerekir.

Bununla birlikte işçinin aynı işverenin sahibi olduğu farklı firmalarda da olabileceği gibi işverenin altında kalmak şartıyla 6 aydan daha uzun bir süredir çalışıyor olması gerekmektedir. Daha önceleri sadece belirsiz süreli iş sözleşmeleri için geçerli olan bu durum hakkında daha sonradan sözleşme üzerindeki sınırlamaların kaldırılması ile işçiler çok daha geniş haklara sahip olmuşlardır.

İşe İade Davasında Feshe İtiraz Nasıl Yapılır?

Aynı kanunda belirtilmiş olan detayların 20. maddesi gereği iş sözleşmesi tek taraflı olarak işveren tarafından feshedilen işçinin, bir ay içinde arabuluculuk merkezine başvuru yapması gerekmektedir. Uzlaşma olmaması halinde 14 gün içinde haklı bir gerekçeyle sözleşmesinin feshedildiğini ispatlaması için davayı açmak üzere iş mahkemeye başvurması gerekmektedir.

Fakat bu noktada iyi bilinmesi gereken nokta fesih nedeninin geçerli bir sebebe dayanıp dayanmadığını ispatlaması gereken kişinin işveren olduğunun bilinmesidir. İşçi bunun dışında bir sebeple sözleşmenin feshedildiğini iddia ediyorsa bu durumda iddiasını ispatlamak zorundadır. (İşe İade Davası Nerede Açılır?)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor