Atla

İsim Değiştirme Davaları Davası


İsim Değiştirme Davaları Davası

İsim Değiştirme Davaları Davası

İsim Değiştirme Davaları Davası

Ülkemizde sıkça yaşanan sorunlardan biri isim değişikliği davaları olarak bilinmektedir. Kişi ya ailesi tarafından ona konulmuş olan ismi beğenmez ya da başka nedenlerden ötürü bu sorunlardan kurtulmak adına kendi ismini değiştirmek adına mahkemeye başvuru yapar.

Mahkemece önem teşkil eden isim değiştirmek için gerekçelerin başında ise; öncelikle kişinin din değiştirmiş olması, kişinin isminin kötü anlamlar çağrıştırması, kişinin ismi hiçbir anlam çağrıştırmaması, kişinin ismi yapmış olduğu meslekte zedeleyici düzeyde anlam içermesi, kişinin ismi alaya alınacak bir isim olmadı mahkemece önemli detaylar olarak değerlendirilir.

Bu durumlarda kişi kendi ismini değiştirmek adına şahsi olarak başvuru yapabilmektedir. Bu durumların yanı sıra açılan mahkeme sonrası kişi isim değişikliği yaptıktan sonra eğer ki kişi isim değiştirdiği için zarar görmekte ise bir yıl içinde dava sonucunu iptal ettirebilir.

Bu durumların yanı kişi isim değişikliği sonrası daha önce var olan hiçbir hakkından feragat etmez zorunda değildir. Kişi daha önceki mallarında hak sahibi olduğu gibi yine miraslarda da hak sahibi olarak bilinmektedir. Yani isim değişikliği kişinin geçmiş yaşantısında olan maddi ve manevi hiçbir varlığı yok olmasına neden olmaz.

Kişi sadece isim değişikliği yapar ve malları miktarında bir azalma yada çoğalma söz konusu değildir. Bu alanda öncelikle din değişikliği için yapılan isim değiştirme mahkemelerin öncelikli olarak kabul edilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İsim Değiştirme Davaları Davası - Yorum
  TUTKU ÜLKÜ -
  7 Eylül 2016

  iyi günler kolay gelsin. İsim Değiştirme Davası hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • İsim Değiştirme Davaları Davası - Yorum
  ŞULE YÜKSEK -
  10 Eylül 2016

  İsim Değiştirme Davası Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
Yorum Bırak