İsim Ekletme Davası Nasıl Açılır? | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

İsim Ekletme Davası Nasıl Açılır?

İsim Ekletme Davası Nasıl Açılır?

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]

İsim Ekletme Davası Nasıl Açılır? | Kişinin olan isminden şikayetçi olması veya yeni bir kimlik için geçerli nedenleri ile isim değiştirmek için açılan davaya işimi değişikliği yada isim ekletme denmektedir.

 

Bazı kişilerde yaşanan en önemli detaylardan biri kişiye ailesi tarafından konulmuş olan bir isim olmasına rağmen kişi başka bir isim ile tanıtılmakta ve tanımaktadır. Yine bu durumlar içinde kişi isim değiştirme davası açabilir. Yargıtay karar genellikle isim değiştirme davalarını isim ekletme olarak tanımlar ve bu doğrultuda karar verir.

 

Ayrıca bilinmesi gerekir ki kişi daha önce ki kimlikte bulunan ismi kullanmak istemiyor ise; Yargıtay bu durumu kabul eder ve yeni kullanmak istediği isim doğrultusunda kimlik çıkara izni verilmektedir. Bu olay için önemli olan husus kişinin isim ekletme adı altında dava için hukuk mahkemesine başvurmasıdır.

 

Başvuru sonrası açılan dosya ile kişiye verilen gün ile kişi hakim karşısına çıkar. Fakat hakim kişinin gerekçelerini dinledikten sonra kişinin kullanmakta olduğu ismin kişiler tarafından bilindiğini onaylanması için şahit ister.

 

Eğer ki şahitlerde durumun doğruluğunu kanıtlar nitelikte ifade verir ise kişi yeni isim için davayı almış olacaktır. Alınan dava sonrası nüfus müdürlüğünde yeni kimlik çıkarma işlemlerini yapabilir ve yine aynı doğrultuda mahkemeye sunduğu yeni ismi kimliğine geçirebilir. Ayrıca bu dava için öncelikli olarak önemli bir detayı var ki kişinin isim ekletme veya değiştirme için geçerli ve haklı bir sebebinin olması gerekmektedir. | İsim Ekletme Davası Nasıl Açılır?

 

Yine önemli detaylardan birisi de isim değişikliği için dava açan kişinin mahkemeye sunmuş olduğu tanıkların ifadeleri kişinin gerçekten isim değişikliği yapması için geçerli sebepler sunabilmesidir.

 

Halk arasında basit bir dava gibi dursa da aslında birçok kötü niyetli durumlar için mahkeme bu konuda detaylara önem vererek karar vermektedir. İsim değiştirme veya yeni isim beyanı için mahkeme en az dava açan kişiden 2 tane tanık ister.

 

Bu tanıkların Türk vatandaşı olması ve yine önem teşkil etmektedir. kişi mahkeme onayı sonrası hemen nüfus müdürlüğüne veya kaymakamlığa başvurarak yeni isim adı altında kimlikte isim değişikliği yapabilecektir.

 

Diğer makalaelerde boşanma konusunda boşanma avukatları sayfasına göz atabilirsiniz. | İsim Ekletme Davası Nasıl Açılır?

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri