İşyeri İhtiyacı Nedeniyle Tahliye İhtarnamesi ve Davası | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

İşyeri İhtiyacı Nedeniyle Tahliye İhtarnamesi ve Davası

İşyeri İhtiyacı Nedeniyle Tahliye İhtarnamesi ve Davası

Tahliye Davası taşınmazın olduğu yer veya davalının ikamet ettiği yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesinde görülür. | İşyeri İhtiyacı Nedeniyle Tahliye İhtarnamesi ve Davası

Kiralayan veya kiralayan durumunda olmayan sahip ancak kendisinin, eşinin ve çocuklarının işyeri ihtiyacı için kira sözleşmesinin son bulması durumunda dava dilekçesi ile mahkeme başvuru yaparak dava açabilir.

İşyeri İhtiyacı Nedeniyle Tahliye Davası Nasıl Açılır?

İşyeri kendisi ve ailesi için ihtiyaç nedeniyle dava açılmasının en önemli şartı, ihtiyaç halinin ispat ederek idaanın ise gerçek samimi ve zorun olması gerekmektedir.

İşyeri ihtiyacı nedeniyle açılan davalarda kiralananın, hali hazır durumu ile veya mimari projeyi gerektirmeksizin basit bir tadilatlar ihtiyacı karşılaması gerekir. | İşyeri İhtiyacı Nedeniyle Tahliye İhtarnamesi ve Davası

İşyeri İhtiyacı Nedeniyle Tahliye Davası Şartları Nelerdir

Kiracı, ancak şu sebeplerle tahliye edilebilir:

  • Mal sahibinin veya ailesinden bir ferdin söz konusu taşınmaza olan haklı ihtiyacı,
  • Taşınmazın yeniden inşa ya da imar edilmesi, tadilata sokulma zorunluluğu,
  • Kiracının kiralayana bir “tahliye taahhüdü” vermiş olması, (Kiracının belirli bir tarih için kiralayana karşı kayıtsız ve şartsız olarak kiralanan şeyi tahliye edeceğine dair taahhütte bulunmasıdır. Yazılı olması gerekir).
  • Kira bedelinin kiracı tarafından zamanında veya hiç ödenmemesi durumunda kiralayanın iki defa ihtarname göndermiş olması, akabinde borcun ödenmesi için 30 günlük ek süre verilmiş ancak buna rağmen kira borcunun ödenmemesi,
  • Kiracının aynı ilçe/belde sınırları içerisinde oturmaya elverişli başka bir konutunun bulunduğunun öğrenilmesi neticesinde mal sahibinin iyi niyete dayanan bir tahliye talebinde bulunması.

Diğer makaleleri okumak ve dava açma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşyeri İhtiyacı Nedeniyle Tahliye İhtarnamesi Nasıl Yazılır Örneği

İhtarnamae noterlik kanalı ile çekilmelidir.Konu olarak Mesken İhtiyacı Nedeniyle Tahliye İhtarı olarak yazılır.

Açıklamalar kısmında ‘…/… tarihli Kira Sözleşmesi uyarınca … Caddesi … Sokak … No’lu müvekkilime ait taşınmazda kiracısınız. Aylık kira paranız …TL.’dir.  Halen ikamet ettiğiniz taşınmaza müvekkilimin kızının ihtiyacı vardır.

Müvekkilimin kızının ataması … Okulu’na çıkmıştır.  Yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı, kira süresinin bitim tarihi olan …/…/… tarihinden itibaren sözleşmeyi yenilemeyecektir. Kiralananı tahliye etmenizi,Aksi halde İhtiyaç Sebebiyle Tahliye Davası açacağız.’ açıklayıcı bilgiler yazılır.

İhtar çekildikten sonra çekil ihtarın aslı ile notere tekrar müracaat edilerek tebliğ şerhinin alınması gerekmektedir. | İşyeri İhtiyacı Nedeniyle Tahliye İhtarnamesi ve Davası

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri