Kadına Şiddet Davalarıyla İlgili, Yargıtay’dan Emsal Karar: Kaldırıldı! | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Kadına Şiddet Davalarıyla İlgili, Yargıtay’dan Emsal Karar: Kaldırıldı!

Kadına Şiddet Davalarıyla İlgili, Yargıtay’dan Emsal Karar: Kaldırıldı!

Kadına Şiddet Davalarıyla İlgili, Yargıtay’dan Emsal Karar: Kaldırıldı! Yargıtay, Kadına şiddetin önlenmesi ve engellenmesi için çıkarılan “Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” çerçevesinde olan tüm yargılamalarla ilgili olarak örnek bir karar verdi.

Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu tarafından alınan ve tüm mahkemeleri yakın bir şekilde ilgilendirmekte olan kararla birlikte, mahkemelerin artık Aile Bakanlığı’na haber vererek, olayı açması zorunluluğu ortadan kaldırıldı.

Bu sayede binlerce dosyanın sadece “eksiklik” sebebiyle bozulması engellenmiş oldu. Bazı sanıkların tahliye edilmesine dair riskler de ortadan kaldırıldı.

Kadına Şiddet Davalarıyla İlgili Emsal Karar

Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu, Kadına şiddetin önüne geçilebilmesi ve bu olayların engellenebilmesi için oluşturulan “Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” çerçevesindeki tüm yargılamalara yönelik örnek niteliği taşıyan bir karar verdi.

Genel Kurul, söz konusu olaylarda mahkemelerin yargılamalar esnasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na haber vermesi zorunluluğunun bulunmadığına karar verdi.

Bu kararla birlikte binlerce kadına şiddet ve kadın cinayeti konulu yargılama dosyası söz konusu gerekçe dahilinde bozuldu ve tekrardan yerel mahkemelere gönderilmesinin önüne geçilmiş oldu.

Aile Bakanlığı Dahil Olabiliyor

Kadına karşı şiddet ve cinayet vakaları, Türkiye’nin en büyük kanayan yaralarından birisi olarak dikkat çekiyor. Söz konusu vakalarla ilgili mahkemelerde binlerce dosya var.

Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında Aile Bakanlığı; kadın, çocuk ve aile bireylerine yönelik gerçekleştirilen şiddet ya da şiddet tehlikesi sebebiyle açılan idari, cezai, hukuki tüm davalara dahil olabilme hakkına sahip.

Görüş Ayrılığı Yaşandı, Yargıtay Noktayı Koydu!

Fakat bir süreden beri bu vakaların yargılanma aşamasında görüş ayrılığı bulunuyordu. Bazı mahkemeler yargılamalarla ilgili Aile Bakanlığı’na bilgi verirken, bazı mahkemeler ise herhangi bir bilgi vermeden süreci başlatıyordu.

Bu konuyla ilgili görüş ayrılıklarının artması sonucunda Yargıtay’ın en üst emsal karar organı olarak dikkat çeken Yargıtay İçtihadi Birleştirme Büyük Genel Kurulu, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit başkanlığında toplam olarak 183 üye birlikte toplanarak konuyu değerlendirdi.

Kadına Şiddet Davalarıyla İlgili, Yargıtay’dan Emsal Karar: Kaldırıldı!

160’a karşı 23 oyla Aile Bakanlığı’na haber verilmesinin zorunlu olmadığı kararı ortaya çıktı. Bu sayede meydana gelen görüş ayrılıklarına nokta koyulmuş oldu.

Genel Kurul tarafından verilen bu kararla birlikte, binlerce bu suçlamaları kapsam içerisine alan davanın, Aile Bakanlığı’nın haberdar edilmemesi sebebiyle bozulması engellenmiş oldu.

Aksi gerçekleştiği durumda ise Yargıtay’ın, ilgili dairelere Bakanlığın haberdar edilmediği dosyaları teker teker bozarak tekrar yargılanma sürecini başlatacağı bildirildi.

Bu da yargılama sürelerinde uzama doğurup, bazı sanıkların tahliye edilmesini sağlayacaktı. Fakat alınan bu kararla birlikte bunun önüne geçildi.

653 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp