Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilir?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Gayrimenkul Hukuku Davaları  > Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Kamu Kurumu Zararına Dolandırıcılık Suçu

Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilir | Türkiye’de her gün yüzlerce ev satılıyor ya da el değiştiriyor. Bir konutu satın aldığınızda, mülkiyeti üzerine geçirmeniz için ilk adresiniz tapu müdürlükleri olacaktır.

Ev sahibi olduğunuz bir dönemin beraberinde sorunlar getirmemesi için hukuki süreçlere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Peki, ev satın aldığınızda tapu işlemlerinde sizi hangi süreçler bekliyor ve tapuda nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Öncelikli olarak almak istediğiniz evin tapusu var mı, tapu yasal olarak uygun mu gibi soruların yanıtlarını araştırmanız gerekiyor. Bunun için de herkesin ulaşabileceği tapu müdürlüklerinden tapu sicilini kontrol edebilirsiniz.

Kat irtifakı olup olmadığı ilk dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. Ayrıca tapunun aile konutu olması durumunda satış sürecinde eşlerin de rızası olması gerektiğinden bu durum da göz önünde bulundurulmalı.

Tapu sicilinde konutun inşa edildiği arazi üzerinde kimlerin hakkı olduğu hususu da çok önemlidir. Eğer konutu inşa eden firma ya da kişiler dışında üçüncü kişilerin arazi üzerinde hakkı varsa, bu durum projenin tamamlanması sürecinde sorun yaratabilir.

Kiracı varsa nelere dikkat edilmeli?

Eğer satın almayı düşündüğünüz evde bir kiracı varsa, kira sözleşmesine mutlaka göz atmanızda fayda vardır. Alacağınız evle ilgili sizin tasarruflarınız ile kiracının sözleşmesinin uyuşup uyuşmadığını ve sözleşmenin özel maddelerini kontrol edin.

Tapu sicilinden sonra diğer kamu kuruluşlarından da konuta dair incelemeler yapılmalı. Belediyelerden alacağınız evin yapı ruhsatı kontrol edilerek, yönetmeliklere uygunluğu ve ilgili onayların alınıp alınmadığı kontrol edilmeli. Ayrıca konutun bulunduğu binaya ait yıkım kararı vb. olumsuz tutanaklar olmadığından emin olunmalı.

Henüz inşaatı devam eden ya da başlayacak bir evi satın alıyorsanız; inşaat şirketi ile yapacağınız sözleşme satış vaadi sözleşmesi olmalıdır ve bu sözleşme noter tarafından onaylanmış olmalıdır.

Evin tüm borçlarını kontrol edin!

Tapusunu almadan önce evin eski sahiplerinin elektrik, su, doğalgaz gibi fatura ve abonelik yükümlülüklerini yerine getirmiş, gereken kapama işlemlerini yapmış olmalıdır. Yine benzer şekilde geçmiş dönemlere ait vergi ve harç borcu gibi ödemelerin eksiksiz olduğunu kontrol edin.

Ayrıca siz evi firma ya da şahıslardan alırken anlaştığınız fiyata vergi ve harç gibi masraf kalemlerinin dâhil olup olmadığını önceden öğrenin.

Son yıllarda ülke gündemini meşgul eden terör, dolandırıcılık vb. olaylar nedeniyle konutu satın alacağınız kişinin kimliğini ve ulaşabilirseniz konutun geçmişini araştırın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor