Kamulaştırma Kararının İptali Davası | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Kamulaştırma Kararının İptali Davası

Kamulaştırma Kararının İptali Davası

Kamulaştırma Kararının İptali Davası, Kamulaştırma kararları, kamu yararının gözetildiği durumlarda devlet kurumları tarafından taşınmazın kamu mülküne dahil edilmesi amacıyla alınır.

Kamulaştırma sürecinde, anlaşma yoluyla satın alma usulüyle ya da anlaşmanın gerçekleşmediği durumlarda kamulaştırma davaları açılarak da bu devir işlemi gerçekleştirilebilir.

Kamulaştırma Kararının İptali Davası

Devlet kurumlarının kamulaştırma davası açma hakkı olduğu gibi, mülk sahibinin de kamulaştırma kararının iptali davası ya da kamulaştırma bedelinin düzeltilmesi için dava açma hakları vardır.

Bu yazımızda kamulaştırma işleminin anlaşma yolu yerine kamulaştırma davası ile yapıldığı durumları inceleyeceğiz.

Kamulaştırma Süreci Nedir?

Kamu yararına olacak durumlarda ilgili taşınmaz için (arsa, tarla ve bunlar üzerindeki yapılar da dahil olmak üzere) kamulaştırma kararı yetkili kamu kurumu tarafından alınır.

Alınan kamulaştırma kararının yetkili merci tarafından onaylanmasının ardından görevli kıymet takdir komisyonunca taşınmaz için bir bedel belirlenir. Belirlenen bedel üzerinden, oluşturulan uzlaşma komisyonu ile mülk sahibi arasında pazarlık süreci başlar ve malik ikna edilir.

İkna sürecinde komisyon tarafından ilk belirlenen bedelin üzerinde bir bedel oluşması mümkün değildir. Eğer uzlaşma komisyonu ile malik arasında bir anlaşma zemini oluşmazsa kamulaştırma talep eden kurum tarafından kamulaştırma davası açılır. Açılan davada çeşitli süreçlerin ardından bilirkişi tarafından bir bedel tespit edilir ve bu bedel üzerinden devir süreci tamamlanır. | Kamulaştırma Kararının İptali Davası

Kamulaştırma Kararının İptali Davası Nedir?

Satın alma yani takas usulüyle sonuçlandırılamayan kamulaştırma kararlarında devlet kurumu tarafından açılan kamulaştırma davasına karşılık olarak malikin de kamulaştırma iptal davası açma hakkı vardır.

Açılan kamulaştırma iptali davasında malikin, yapılan kamulaştırma işleminin kamu yararına olmadığını ispat etmekle yükümlüdür. Kamulaştırma kararı iptali davası açılabilmesi için zaman aşımı süresi söz konusudur. Kamulaştırma kararı kendisine tebliğ edilen malik, tebligat tarihinden itibaren 30 gün içerisinde kamulaştırma davası açmak zorundadır. | Kamulaştırma Kararının İptali Davası

Kamulaştırma Bedeli Düzelim Davası Nedir?

Kamulaştırma kararının iptali davası açılabildiği gibi, ilgili taşınmazın sahibi olan malik tarafından, kıymet tespit komisyonunun belirlediği kamulaştırma bedelinin artırılması için de dava açabilir.

Bu davaların hukuki literatürdeki adı kamulaştırma maddi düzeltim davalarıdır. Kamulaştırma kararı iptali davalarında olduğu gibi yine 30 gün içerisinde açılması zorunludur. | Kamulaştırma Kararının İptali Davası

Diğer makalelerimize Ankara avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri