Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası, Yurt dışında yapılacak olan boşanmaların ülkemizde de geçerli olabilmesi için tanıma ve tenfiz davası açılmalıdır. Bu davanın açılmaması ve yurt dışında alınan kararın ülkemizde bir geçerliliği olmadığı anlamına gelmektedir.

Bu durumda bu kişilerin ülkemizde hala boşanmış olmadığı anlamına gelmektedir. İleride yapılacak evlilik ve ülkemizde bulunan zamanda nafaka, tazminat ve velayet gibi hakların alınamaması anlamına gelmektedir.

Bu durumun olmaması yurt dışında, Türklerin çok yaşadığı Kanada gibi ülkelerde boşanma mahkeme tarafından yapıldığında ülkemizde de tanınması gerekmektedir.

Sorunsuz bir şekilde kanada tanıma tenfiz davası açılması için mahkeme kararının bir dilekçe ile birlikte ülkemizdeki mahkemelere sunulması gerekmektedir. Bu şekilde dava açılarak karar ülkemizde de tanınacaktır. Bu davaların açılmasında sorunsuz bir şekilde işlemlerin yürütülmesi için ülkeye gelmek gerekli değildir.

Bir avukata vekalet verilerek ve istenilen evraklar avukata gönderilerek de bu işlemler yapılabilmektedir. Bu sayede kolay bir şekilde Türkiye’deki işlemlerin yapılması sağlanabilmektedir. Gerekli evrakların avukat tarafından alınması ve tercümelerinin yapılması ile mahkemeye sunularak davanın açılması sağlanabilmektedir. (Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası)

Başarılı bir şekilde tanıma ve tenfiz davası açılması için evraklar toplanarak avukat davayı tek celsede sonuçlandırabilmektedir. Alınacak karar ile boşanma ülkemizde de geçerli hale gelecektir.

Sonrasında kararın nüfus müdürlüğe götürülerek kayıtların düzenlenmesi ve evliliğin nüfus kayıtlarından silinmesi sağlanabilmektedir.

Bu şekilde boşanma konusundaki tüm işlemler avukat tarafından yapılmış olacaktır. Kanada veya farklı bir ülkede yapılacak boşanmalarda mahkemenin verdiği yasal kararın ülkemizde de geçerli olması bu davaların görülmesi ve kararın ülkemizde de tanınması ile olmaktadır.

Bu işlemin yapılması ve davanın açılması konusunda başarının sağlanması mümkün olabilmektedir. Sorunsuz bir şekilde davaların açılması için mahkeme kararının sunulması gerekmektedir. Bu işlemler için Davacı tarafın mahkemeye gelmesi gerekmemektedir.

Bu sebeple avukatlar aracılığı ile bu tanıma ve tenfiz davası görülebilmektedir. Bu davalara davalı olan tarafında gelmesi gerekmemektedir. Sadece tebligat gönderilmesi ve eline ulaşmış olması gerekmektedir. Tebligatın davalı tarafa ulaşmaması durumunda bir kararın alınması mümkün olmayacaktır. Bu işlemlerin yapılması ile davaların görülmesi ve sonuçlanması mümkün olacaktır.

*Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz için,Kanada Mahkemeleri tarafından  verilen boşanma kararı Türk Mahkemesinde tanınmadıkça taraflar halen evli göründüklerinden tekrar evlenmeleri de mümkün değildir. Taraflar bir şekilde başkaları ile evlenmiş olsalar da bu evlenmeler hükümsüzdür.

*Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz için, Kanada MAHKEMELERİNCE verilmiş olan boşanma kararı Türkiye’de mahkeme tarafından tanınmadıkça, Türk Hukukunca taraflar evli sayılır. (HALA EVLİSİNİZ). Bunun neticesi olarak, eşin yasal miras hakları ve evlilikten kaynaklanan diğer hakları devam eder. (Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri